şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu ise giriyorim. gerekli arastirmalari yapip sozlukte aciklayacagim. avradini sikeyim adamlar 2000 dolar komisyon aliyor. işi kaptigim zaman siz sozlukculere 100$ karsiliginda bu konuda yardimci olacagim.

  gurcistan'da 1 adet polis 2 adet de zengin tanidigim var.

  amin-na koyim cok sinirlendim. hepinizi 5 bin dolara mercedes sahibi yaptirmayani dumduz siksinler.
 • yeni çıkan yasayla birlikte yurtdışından getirilen araçların türkiye'de kalış süresi 6 aydan 2 yıla çıkmış. kaynak
  şu durumda eğer doğruysa mantıklı bir hareket gibi ama yine de çok iyi araştırmadan bu işlere girmemek gerek.

  ayrıca canım ülkemde iki tane kıçı kırık parfümerici, strawberry.com dan ucuz parfüm satın alıp türkiyeye getirmeyi engelleyebildiyse, gözü dönmüş otomotivciler gürcistandan araba alanlar için idam kararı çıkartabilir. o yüzden dikkat.
 • kimine kazık, kimine fırsat kapısıdır. ne amaçla yaptığınıza bağlı.

  şöyle ki:

  biliyorsunuz başka bir ülkeden araç satışı yapamıyorsunuz. normal şartlarda 6 ay orda 6 ay burda kalmanız vs lazım.

  gürcistan'dan araç getirilmesi olayı vekaletle yapılan bir şey. yani aracı yine satın almıyorsunuz. araç gürcü birinin oluyor. ama aracın 2 senelik kullanım hakkını size devrediyor. 2 sene aracı burda kullandınız diyelim, sonra adam sizi göt gibi ortada bırakabilir. paranızın garantisi yok.

  ayrıca 2 sene zarfında adam vekaleti iptal de edebilir. bu arada araca hırsızlık kaydı da koyabilir. yani çok çirkin durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

  bu açıdan uzak durun diyorum.

  bu işi yapanlar aslında şu sebeple yaparlar açıklıyorum:

  misalen türkiye'de bir bmw veya mercedes ağır kaza yaptı. burda bu aracı toplamak aşırı maliyetli. napıyorlar?

  gürcistan'dan bir araç getiriyorlar ucuza. sonra da parçaları değiştiriyorlar. sonra da aynı aracı gürcistan'a tekrar götürüp çaldıkları parçaları bir daha ucuza yaptırıyorlar. böylece hurdasını aldıkları araçtan sıfır bir araç üretip pahalıya satıyorlar. bu işi bu amaçla yapmak karlıdır asıl.

  burdan milleti ayıktırmak istedim.
 • konuyla ilgili donanım haber kullanıcısı bir arkadaş başından gecenleri anlatmış.

  baya faydalı bir yazı:

  "evet sevgili donanımhaber sakinleri, buraya büyük ihtimalle google dan ulaşarak geldiniz.

  ben de sizler gibi aylar önce forum forum dolaşıp, mantıklı bir açıklama görmediğim için gittiğim gürcistan'dan arabayı alıp geldim.

  toplanın hele, süreci anlatıyorum. dikkatle okuyunuz :

  şimdi bu facede gördüğünüz sayfalar var ya bunların hepsini oraya zamanında gitmiş, işin detaylarını gördükten sonra da kar yaparım düşüncesine sahip kişiler açıyor.

  neyse ben de heveslenip "abii çok ucuz araba yiaaa" diye tl mi dolar yaptım aldım gittim. 12000 dolarım vardı giderken. yer farketmiyor, tiflis veya batum'da süreçler aynı. tiflis'e gittim ben. 2 abi karşıladı, melek gibi insanlar. abicim hoşgeldin nasılsın iyi misin falan filan. sabahtan akşama kadar koştura koştura tüm galerileri gezdirdiler. ancak arabaların üstündeki rakamları pek görmenizi istemiyorlar anladığım kadarıyla. "abi şu araba çok ucuz bunu alamaz mıyız" "-boşver abi onu" diyorlar. neyse tüm gün gezdirdiler. sonunda bir araba bulduk çünkü bütçenize göre araba gösteriyorlar. 12000 usd. ertesi gün aracın sahibi geldi noterde üzerime arabayı devretti. evet, ruhsat artık benim adımaydı. ama sonra bir ışık parladı kapıdan. ve evet, gelen kişi kurtarıcım, şoförüm, kapıdan geçirecek olan şahıstı. ordaki iki abi, şimdi bu kişiye vekalet vereceksin gümrükten geçmek için. onlar gürcüce konuşacak sen de herşeye kafa salla ve onayla yes de dediler.

  gelişmelere anlam veremezken plakamızı seçip, sonra şoförle başka bir deske geçtik. görevli polis memuru kadınla pasaportum olduğu için ingilizce soru sordu biliyor musun diye. ben de evet dedim. konuşmamıza ingilizce devam ediyorduk. gürcüler kızarmıştı, ben de durumu anlamadım tabi. neyse kadın "do you confirm that you are selling this car to this man." (bu aracı bu kişiye sattığını onaylıyor musun) dedi. ben de abi böyle bi soru soruyo deyince "he de kardeş he de yoksa nasıl geçecek bu araba gümrükten" dediler. "vekalet bu merak etme" dediler. bu arada gürcistan'da ruhsatı geri almıyor polisler devir işlemlerinde. benim kartı aldı abilerden biri. sonra ordaki kadın, şoföre de benim ruhsatımın aynısını verdi. ben kıllanmaya başlamıştım, ama soru soracak başka kimse yoktu. bu abilere veya şoföre sormak birşeyi değiştirmiyordu. çok iyi niyetli davranıyorlar sürekli çay kahve gazoz içer misin diyorlardı.

  neyse, abiler ben ne zaman geçerim gümrükten diye sordum. bu akşam dediler, gümrükte adamlarımız var vs dediler. herşey bittikten sonra bu şoför seninle şehrine kadar gelecek, oradan da uçağa bindirip geri göndereceksin dediler. haydaa, son dk gol 1. bunu dikkate alarak 600 tl lik uçak bileti için parayı bütçenize ekleyin.

  evet, tiflisten çıktık yola akşamüstü. gümrüğe geldik. dediler ki geçince sigorta yapılacak 3 aylık. 170 tl vereceksin. gol 2.

  benim ruhsatı bana verdiler. bu ruhsatı gizle bi yerine sok, gidene kadar da çıkartma. abi neden, araba benim değil mi. "ya öyle de şimdi alıcıdan 24 saat sonra sana transfer oluyo araba gürcistan yasalarına göre" dediler. tamam abi.

  çıktık yola, ankara'ya geliyoruz. polis çevirme yapsa, şoför kendi ruhsatını gösterecek, geç diyecekler.çünkü benim ruhsat münasip bi yerde.

  geldik ankara'ya, şoföre ertesi güne bilet aldık. otelde konaklattık mecburen. gönderdik. dedi ki artık ruhsatınla arabayı kullanabilirsin. ve gitti.

  arabayı hevesle kullanıyoruz. dediler ki sigorta yaptıracaksınız zorunlu. fiyat alıyoruz. 3900 tl bi rakam çıkıyo yıllık.

  bu sırada da bir polis abimizle konuştuk. gümrükten arkadaşını aradı benimle konuşturdu. ne yap ne et arabayı geri geçir dediler. uygulama yapıldığında gümrük arabaya el koyacak. mahkemeye sevk edileceksin kaçakçılıktan ve idari para cezası yiyeceksin dediler. kıllanmaya başlayıp şevkim kırılınca arabayı 3 ay dolmadan geri götürmek istedim. onlara da bu kıllanmadan bahsetmeyip, başka bahanelerle arabayı geri götürmem gerektiğini söyledim.

  hayır, o arabaya ordan müşteri bul veya getirme parçalat dediler. abi parçalatma kolay değil, kaçakçılıktan içeri atarlar dediysem de inat ettiler. yalvardım yakardım 3 ay dolmadan şu arabayı geri getireyim dedim. şoförle konuştular. şoför 1000 usd para istedi. yoksa gelmem dedi. yalvar yakar şoförü ikna edip istediği paraya belirlenen tarihler için uçak bileti aldım. bu sırada o abilerle konuşuyoruz. hala iyi niyetliler, gel kardeşim, getir halledeceğiz satacağız burada arabayı. 12000 usd ın 2000 doları masraf diyolardı ya en baştan. ben de arabayı 10 bin dolara satarım diye düşünüyorum.

  ordaki abi dediki : kardeşim gelirken yanında bi miktar fazla para getir. hani olmaz ya belki sarp sınır kapısında ceza falan yersin. neden abi? nedeni yok türk tarafında bazen sorun yaratabiliyorlar. hani gümrükte adamınız vardı? ya sen getir kardeşim nolur nolmaz işte.

  neyse şoför geldi, çıktık yola, gittik batum sarp sınır kapısına. ben yayadan geçtim o arabayla.

  şoför beni aradı ben geçince. ben geçemiyorum. ceza kesecekler arabaya ya da bağlayacaklar. neden? çünkü ben türkiye'ye gelip arabayı bırakıp geri döndüğüm için ve arabayı gümrüklü sahaya park etmediğim için ceza istiyorlar. ne kadarmış? 1700 tl. e nasıl vereceğiz? dışarı geliyorum bekle alıcam senden. evet, bu para dolandırma değil, gerçekten gümrüğün kestiği bi ceza evrağı da gelince eline veriyor şoför. (araba yeni modelse 2007 sonrası, yandınız, fiyatlar 2-3-5 e katlanabiliyor.) verdik parayı arabayı gümrükten batum'a geçirdik. tabi bitmedi. asıl heyecan şimdi başlıyor.

  bastık tiflis'e doğru devam ettik. sabahleyin bu iki abi geldi. hoşgeldin falan filan. hadi emniyete şu arabanın satışını şoförden üstümüze alalım. neden 2 iş yapıyoruz? arabayı satalım sattığımız kişinin üstüne verelim. sen ne demek istiyorsun? abi iki iş yapmanın mantığı yok satalım arabayı orda veririz üstüne. iyi, yarın gel galerilere gösterelim autopapanın olduğu yerde.

  yarın oldu, galeriye gittik. hepsinin kendi arkadaşları olduğu belli. ilk galeriye gittik. arabayı inceledi 1000 dolar veririm dedi. ne diye çığlık attım. kafayı yemiş bu başkasına gösterelim. gittik gösterdik, 1300 den 1 dolar bile yukarı vermem. ona git 1000 buna git 1300. abi bu arabayı 12000 e sattınız nasıl 1000 dolara geri alırsınız. e burda böyle şoföre veriyoruz seni buraya gönderen sayfanın sahibine veriyoruz. biz alıyoruz. vs vs başladılar hikayeye. anladım kurtlar sofrasından çıkış olmadığını. aldım 1300 doları sinirden ağlaya ağlaya döndüm. ağlıyorsunuz. çünkü sağlam dolandırıldınız.

  evet şimdi gelelim çıkarılacak derslere :

  1- araba sizin değil. ruhsatı size veriyorlar ilk. sonra arabayı başkasına satınca ona yeni ruhsat veriyorlar. yani sizin ruhsat eski ruhsat. ("çifte ruhsat") diye aratın nette. türkiye'de polise gösterdiğinizde sizi doğrudan gümrük müdürlüğüne çekeceklerdir. arabayı bağlayacaklar üstüne de arabanın türkiye'deki değerine göre ceza kesecekler. min 8 binden başlar sonsuza kadar gider.

  2- 6 ay orda yaşamadığınız için bu arabayı sizin çıkarmanız imkansız. im-kan-sız. siz çıkaracaksınız diyenlere inanmayın. şoför boşuna gelmiyor sizinle. çevirme olduğunda da onun ruhsatı gösteriliyor ki başı derde girmesin dönene kadar.

  3- araba sizin olmadığı için batum'da karşıya geçtiğinizde adam yandan basıp gitse gidebilir. çünkü araba onun. başına gelen arkadaş var. porsche cayennesini kaptırdı. gerçi zaten onun değildi.

  4- şoförle iyi geçinmişim iyi ki en baştan. yoksa bazı şoförler yok gelemem diyor veya 1000-3000-5000 dolar para istiyorlar.

  5- gürcistan'da arabalar çok ama çok ucuz. sizin o sayfalarda gördüğünüz rakamların içindeki karı anlamışsınızdır. 2009 model bmw 530 u 4300 usd olarak gördüm. ama sayfada yaklaşık 50-60 bin lira talep ediyorlar.

  6- he bu arada 2 sene falan yok olm. yemeyin. 3 aylık turistik geçiş oluyomuş sadece. o 3 ayın içinde götürdüğüm halde de bu olay başıma geldi ve gümrükte ceza yedik. 2 sene olayı emekli olan kişilere ve bazı özel durumda olan vatandaşlara veriliyor. yasayı iyi okuyun.

  7- 12000 doların yanı sıra ne kadar masraf ettiğinizi görün. yakıt + uçak biletleri + geri dönüşte şoföre verilen para + gümrük cezası + trafik sigortası vs. vs. vs.

  8- herkes farkında olmadığı için kullanmaya devam ediyor. çevrenizdekileri uyarın. yazık günah. ben yandım eller yanmasın. ilk çevirmede gideceksiniz bilginiz olsun.

  9- arabayı sakın parçalatmayın. aksi takdirde araç şoförün üstüne olduğu için problem yaşarsınız. gürcü gümrüğü şoföre ulaşıp nerde araba dediğinde türkiye'de derse bu kez türk polisi devreye giriyor. başlıyorlar arabayı aramaya. o şoförün de geri götürmediği için başı yanacağından türkiye'ye geliyor ve diyor ki benim arabamı çaldılar şu kişiden şüpheleniyorum. polis geliyor size arabanın son parçalarını buldurtturuyor. parça kaçakçılığından içeri giriyorsunuz. üstüne para cezası ve uluslararası işlemler.

  10- bu kardeşinizi dinleyin. teşekkür istemiyorum, sizi çok feci bir dolandırıcılıktan kurtarıyorum. olay 2 yıl sonra insanlar geri dönmeye başladığında patlayacak asıl, artık kan gövdeyi götürür mü bilmiyorum oralarda.

  11- tavsiyem, seve seve ötv li kdv li türk plaka aracınıza binip yolunuza devam etmeniz. 3-5 kuruş fazla verin böyle dolandırıcıların oyununa gelmeyin.

  12- saygıyla kalın.

  13- sevgiyle kalın.

  hızlıveofkeli8
 • yeni bir trend. marmaris'te böyle 5 tane var, istanbul'da ve bilhassa karadenizde de oldukça yaygın olduğu biliniyor. iş anladığım kadarıyla çetrefilli olmakla birlikte eğer doğru tanıdıklarınız varsa ve türkiye'de aynı arabayla 6 ay kalmayı kabul ediyorsanız çok komik fiyatlara şahsi plakalı über bir otomobil sahibi olabiliyorsunuz.

  merak edenler içinse bildiklerimi söyleyeyim, ya arabayı gürcü birinin üstüne alıp kendinize izin çıkarttırıyorsunuz, ya da gürcistanda oturma veya çalışma izni alıp arabayı kendi üzerinize alıyorsunuz. her halükarda tr'de max 185 gün kalabiliyorsunuz. sonrasında ya araba gürcistan'a dönüp 6 ay yatacak, ya dönünce arabayı satacaksınız ya da 2 araba alıp 6 ay birine, 6 ay diğerine bineceksiniz.

  burada çok olurlu gibi anlatmama rağmen üzerine bayağı bir araştırdım ve dediğim gibi sağlam tanıdık şart.
 • şimdi denmiş ki "kendini yurt dışında yaşıyor gibi gösterip devleti dolandırmak..bla bla".
  söylenen doğru ve yerinde ama devlet araba alırken halkın götünden kan alıyorsa millet sapacak yan yollar arar, bu hep böyledir.

  b segmenti 50-60 bin tlden başlıyor, her aklıma geldiğinde seğirme geliyor!
 • şu sıralar mantar gibi çoğalan gürcü plakalı araçların nedenidir.

  www.autopapa.com adresinden yahut www.myauto.ge den araçların ne denli ucuz olduğu görülmekte. araçlar neredeyse türkiye'dekinin dörtte birine satılmakta. türkiye'de vergi vermemek de cabası.
  sağlam tanıdık bulunduğunda aracın sadece yılda bir kez sınırdan giriş çıkış yapması yeterliymiş.

  sırf bu devletin vergi politikalarını protesto etmek için denemeyi düşündüğüm hededir.

  daha ayrıntılı bilen yahut yapmış-yapan varsa bilgilendirirse 10 numara olur.
 • lan ben de eskişehir'de son model arabaları falan görüyordum gürcistan plakalı vay amk bu adamlar ne ara böyle yürüdüler diyordum. meğer bizim kekoların yaptığı cinlikmiş.
 • iki yolu vardır:
  1- orada yaşayan biri aracı alır ve size vekalet vererek aracı kullanma hakkınız olur. bu vekaletle gümrükten geçerek aracı türkiye'de iki yıl boyunca kullanabilirsiniz.

  2- gürcistan'da 6 aydır yaşıyormuşsunuz gibi resmi dairlerede bu işi yapan ve sisteme giren aracılar var. aracı ve ruhsatı bu belge ile kendi adınıza alıp gelir ve iki yıl boyunca türkiye'de bu aracı kullanabilirsiniz.

  bundan yaklaşık iki hafta önce resmi gazetede yayınlanan kararname ile, 6 ay olan araçlı kalım süresi iki yıla çıkarılmıştır. iki yıl boyunca bu belgelerle türkiye'de kalabilirsiniz.
  iki yıl sonra aracı gürcistan'a götürüp (kanunlara göre 6 ay kalıp) tekrar ülkeye gelmeniz halinde bir iki yıl daha kazanırsınız. buna da gürcü aracılar çözüm bulmuş:
  a- evrak üstünde 6 ay orada kalmış gibi gösteriyorlar.
  b- eski aracınızı satıp, yeni bir araç alarak geliyorsunuz.
  c- aynı aracın ufak bir işlemle plakasını değiştirip tekrar geliyorsunuz.

  fiyatlara gelince:
  her türlü araç için 2009 ve öncesi modellerde türkiye ile kıyaslanınca 4/1 fiyatına;
  2010 ve üstü araçlarda 3/1 fiyatına sahip oluyorsunuz.

  riskler:
  en büyük risk, türkiye devletinin bu konuyu bildiği için aniden çıkaracağı bir kararname ile aracınızın vergisini istemesi, el koyması, sahtecilik ve vergi kaçırmadan dolayı hakkınızda işlem başlatmasıdır.
  şimdilik ne kanunda ne de yönetmeliklerde sakıncalı gözüken bir durum yok ama devletin bu kadar vergi kaybı yaşadığı bir şeye uzun vade de seyirci kalacağını sanmam.

  ayrıca aynı gün içinde bütün bu işlemleri halleden gürcü makamlar nezdinde sorun olmasa da, türkiye gümrüğünde giriş-çıkış görüldüğü için 6 ay orada kalmadığı çok kolay ispatlanacak bir durumdur.
  devlet isterse her türlü hakkını alır kısaca.
  dikkat etmekte fayda var.
 • gurcistan devleti acisindan kanunlara uygundur, her turk vatandasi, sorunsuz sekilde pasaprtuyla kosulsuz sartsiz sikintisiz kendi uzerine resmi sekilde araba alabilir.

  sorun, bu arabayi turkiye'ye sokmaktadir.

  senelerdir yabanci plakali arac kullanmamdan mutevellit, sorulmak istenen sorulara maksimum dogrulukta cevap verebilecegimi dusunmekteyim.

  bu tur islere girisirken, kahvedeki okey masasindaki eşinizin enistesinin basina gelen hikayeleri referans almayin. bu ise daha önce girismis, mumkunse kazigini veya kaymagini yemis kisilere bir seyler sorun.

  sigira soruyorsun, gurcistandan araba alcam he. nasildir acaba?
  sigir cevapliyor, aman ha girme, hoplatirlar.
  neden, seni ne zaman hoplattilar, anlatsana hele nasil oldu ne zaman aldin ne sikintilar yasadin.
  ve sigir klasik cevabı veriyor :

  ben almadim yahu, enistemin arkadaşı aldiydi, hoplattilar!!

  lan..?!

  ciddi ciddi dusunup, nedir ne degildir, riskler nelerdir, nasil dolandirilmadan kandirilmadan araba alinir hakkinda birseyler sormak isteyenler, yesillendirin.