• yeni bir trend. marmaris'te böyle 5 tane var, istanbul'da ve bilhassa karadenizde de oldukça yaygın olduğu biliniyor. iş anladığım kadarıyla çetrefilli olmakla birlikte eğer doğru tanıdıklarınız varsa ve türkiye'de aynı arabayla 6 ay kalmayı kabul ediyorsanız çok komik fiyatlara şahsi plakalı über bir otomobil sahibi olabiliyorsunuz.

merak edenler içinse bildiklerimi söyleyeyim, ya arabayı gürcü birinin üstüne alıp kendinize izin çıkarttırıyorsunuz, ya da gürcistanda oturma veya çalışma izni alıp arabayı kendi üzerinize alıyorsunuz. her halükarda tr'de max 185 gün kalabiliyorsunuz. sonrasında ya araba gürcistan'a dönüp 6 ay yatacak, ya dönünce arabayı satacaksınız ya da 2 araba alıp 6 ay birine, 6 ay diğerine bineceksiniz.

burada çok olurlu gibi anlatmama rağmen üzerine bayağı bir araştırdım ve dediğim gibi sağlam tanıdık şart.
  • şu sıralar mantar gibi çoğalan gürcü plakalı araçların nedenidir.

www.autopapa.com adresinden yahut www.myauto.ge den araçların ne denli ucuz olduğu görülmekte. araçlar neredeyse türkiye'dekinin dörtte birine satılmakta. türkiye'de vergi vermemek de cabası.
    sağlam tanıdık bulunduğunda aracın sadece yılda bir kez sınırdan giriş çıkış yapması yeterliymiş.

sırf bu devletin vergi politikalarını protesto etmek için denemeyi düşündüğüm hededir.

daha ayrıntılı bilen yahut yapmış-yapan varsa bilgilendirirse 10 numara olur.
  • yakında gerçekleştireceğim eylem.
  • hayallerimi susleyen olay. tane tane bilale anlatir gibi anlatan varsa dinlerim. cok arastirdim ama totalde eksigim.
  • olay şu şekil oluyor,bu arabalar yurt dışı menşeili olduğu için alırken türkiyedeki vergi sisteminden muaf oluyorsunuz,ama aldıktan sonra yılın en az 6 ayında yurt dışında, ikamet etmeniz gerekiyor.
    ülkeye giriş yaptıktan sonra ,6 ay içinde tekrar yurt dışına çıkmanız gerekiyor aksi taktirde vizeniz iptal ediliyor,trafiğe çıkamıyorsunuz ve çok ciddi cezalarla yüzyüze kalabiliyorsunuz.
    esasen yabancılar ve 2. ülke vatandaşlığı olanlar için geçerli bi uygulama ama ülkemizde,yerli vatandaşlar tarafından vergi kaçakçılığının resmi yollarından birisi gibi duruyor.
    ayrıca bu araçların satışında da büyük sıkıntı yaşanıyor,müşteri bulamama ihtimaliniz çok yüksek.
    aynı model iki aracın gürcü- ve türkiye plaka oluşlarından dolayı,fiyat farkı üç katına çıkıyor aniden.

gürcistan plakalı
    türkiyede
    kaynak: oto galerici bi arkadaş, ben kendisine pek güvenmiyorum siz yinede bi araştırın..
  • bu ise giriyorim. gerekli arastirmalari yapip sozlukte aciklayacagim. avradini sikeyim adamlar 2000 dolar komisyon aliyor. işi kaptigim zaman siz sozlukculere 100$ karsiliginda bu konuda yardimci olacagim.

gurcistan'da 1 adet polis 2 adet de zengin tanidigim var.

amin-na koyim cok sinirlendim. hepinizi 5 bin dolara mercedes sahibi yaptirmayani dumduz siksinler.
  • kimine kazık, kimine fırsat kapısıdır. ne amaçla yaptığınıza bağlı.

şöyle ki:

biliyorsunuz başka bir ülkeden araç satışı yapamıyorsunuz. normal şartlarda 6 ay orda 6 ay burda kalmanız vs lazım.

gürcistan'dan araç getirilmesi olayı vekaletle yapılan bir şey. yani aracı yine satın almıyorsunuz. araç gürcü birinin oluyor. ama aracın 2 senelik kullanım hakkını size devrediyor. 2 sene aracı burda kullandınız diyelim, sonra adam sizi göt gibi ortada bırakabilir. paranızın garantisi yok.

ayrıca 2 sene zarfında adam vekaleti iptal de edebilir. bu arada araca hırsızlık kaydı da koyabilir. yani çok çirkin durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

bu açıdan uzak durun diyorum.

bu işi yapanlar aslında şu sebeple yaparlar açıklıyorum:

misalen türkiye'de bir bmw veya mercedes ağır kaza yaptı. burda bu aracı toplamak aşırı maliyetli. napıyorlar?

gürcistan'dan bir araç getiriyorlar ucuza. sonra da parçaları değiştiriyorlar. sonra da aynı aracı gürcistan'a tekrar götürüp çaldıkları parçaları bir daha ucuza yaptırıyorlar. böylece hurdasını aldıkları araçtan sıfır bir araç üretip pahalıya satıyorlar. bu işi bu amaçla yapmak karlıdır asıl.

burdan milleti ayıktırmak istedim.
  • benim okudugum kadariyla haziran ayindan beri gurcistan gumruk sinirindan vekaletle araba gecisi yasak. (bkz: google)
    yine bildiğim kadariyla y.disindan araba getirmek icin 180 gun disarda kalmis olmamiz gerek. ya da kaldigimiz gun kadar arabayi ulkeye turkiyeye sokabiliyoruz.

demek bu 2000 dolar alan namuzsuzlar orda 180 gun kaldim diye belge cikarttiriyormus. o zaman sikinti yok. ulkeye giris cikis tarihlerine göre tespit edilir diye dusunmustum ama bunun da ipneligi buymuş demek ki. bunu cebe koyuyoruz. batum'daki polis tanidik bu ise yardimci olur.

zor ve mesakatli bir is. neyse ocak ayinda araba ile gelmis olurum. haber edecegim.
  • bizi yolan devleti dolandırmaktır. acımasız mtv ötv kdv'ler, zaten fırıldaklığa musait olan bizlere daha ne yollar bulduracak acaba.
  • eger yasa acigi ve rüşvet yoksa isin icinde devleti yolmak falan degildir. mantıklı bir istir.
hesabın var mı? giriş yap