şükela:  tümü | bugün
 • türk orkestra şefi.
 • su siralar borusan filarmoni orkestrasini yonetiyor.dunyadaki sayili seflerdendir.
 • 61 yaşında olduğunu öğrenince dumur olduğum kişi*
 • merhum balerin duygu aykalın eşi
 • hikmet şimşek in vefatı ile türkiyenin en yaşlı orkestra şefi konumuna gelen orkestara sanatçılarının en severek konser verdiği orkestra şefi. şimdilerde antalya senfoninin şefi olan gürer aykal aynı zamanda amerikada el paso teksas senfoni orkestarasının da şefliğini üstlenmiştir. bir zamanlar bilkent konservatuarı dekanlığını da yapan şef, 31 mayıs 2003 de efes de antalya senfoni ile bir konser vermiştir. aynı zamanda yakışıklı bir türk erkeğidir. centilmenliği ile ün salmıştır. konser sonu ( 31 mayıs) hostes bayanın kendisine verdiği çiçeği exterm bir durum oluşturarak konseri sol taraftan izleyen engelli bir sanatsevere vererek bunu kanıtlamıştır. 61 yaşında olduğu için devlet sanatçılığından zorunlu emeklilik kanununa göre emekli olmuştur. iktidarın bu gibi davranışları yoruma açıktır.
 • zeynep hazer aykal'ın amcasidir
 • bugüne dek çalışma fırsatı bulduğum en saygıdeğer sanatçı. işimde idol olarak baktığım, yaptığım mesleği sevmemi ve saygı duymamı sağlayan, kelimelerin yetmeyecegi harika muzisyen, karizmatik insan.

  can, emre ve kerem gibi 3 güzel insan/oğul yetistirmiş ve duygu gibi harika gülen bir torunun ve ebru gibi tatlı bir gelin sahibi olan yakışıklı baba/dede.

  küçük çocukların çenesinden tutup çenelerini aşağı yukarı oynatmak suretiyle sallayan ve o sırada adlarını sorup, çocukların adlarını bir türlü düzgün söyleyememelerine sebep olan, bu durum üzerine de güzel gülüşüyle gülen ve 25 sene gecmesine ragmen de bu yaptigiyla bir cocugun aklinda kalabilen kişi.

  baska bir orkestrada calmak suretiyle uzakta kalmak zorunda kaldıgım ve hergün kıymetini daha da cok anladıgım, gözümde bir nevi atatürk gibi olan, idol alınası, hayran olunası,saygıdeger, buyuk sef.
 • allah korusun ama o oldugunde turk coksesli muzigi cok sey yitiricek.o turunun son ornegi...
 • 1942de doğdu,ilk müzik derslerini bir müzik öğretmeni olan babasından aldı.
  1953de ankara konservatuarı keman bölümüne girerek necdet r. atak'ın öğrencisi oldu.
  1962de a. adnan saygun'dan kompozisyon dersleri aldı keman bölümünü bitirdikten sonra cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasına girdi. 1969da kompozisyon derslerini tamamladığında bir devlet bursu ile ingilterede orkestra şefliğinde uzmanlaşmak üzere eğitim aldı. the guildhall school of music de andre previn, rudolf swart, george hurts gibi tanınmış şeflerle çalıştı. 1972-73 arasında the santa cecilia orchestrasının şefi franco ferrara ile çalıştı. uzun yıllar cso'nı yönetti ve yurtdışında da misafir orkestra şefi olarak türkiyeyi temsil etti.1981'de kültür bakanlığı'nca yapılan devlet sanatçıları seçiminde 51 aday arasından seçilen on devlet sanatçısından biri oldu.
  texasda çalıştıktan sonra borusan filarmoni orkestrasinin şefi olarak yeniden türkiyeye döndü.

  görebileceğiniz en zarif insanlardan biridir ayrıca.

hesabın var mı? giriş yap