• herkes bilip bilmeden konusmus. ikisinden de dayak yemis biri olarak güresci alir diyorum.
  • zamanında 3 yıl kick box yapmış birisi olarak bir güreşçi ile asla kavga etmek istemem, hele de güreşçi olduğunu bilmiyorsam. mesafeyi ayarlarsa boksör her türlü kazanır ancak o mesafe bir kere dahi kapanırsa güreşçi lehine şenlik başlar :(
  • güreşçinin her türlü alacağı karşılaşmadır.

şu pehlivanın duruşundaki vakara bakın... yumruğunu göstere göstere gelen bully'yi yere çarpışına bakın. sonrasında verdiği o "bizde düşene ilişilmez koçum." mesajına bakın. çok delikanlılar çıkardı güreş camiası, çok.

edit: röh diyorum, youtube bağlantısı sağlam hit aldı. orijinalini de bırakalım, haksızlık olmasın. delikanlı adamız vesselam.
  • https://streamable.com/q6oni

--- spoiler ---

güreşçi hakikaten yakalayınca zikiyormuş.

--- spoiler ---
  • 2011 yılında ankara’da milli boksör ve güreşçi kavgasına şahit oldum. güreşçi perişan etmişti. kavgadan önce bana sorulsa boksör diye cevaplardım.
  • yazmazsam içimde kalacak. gerçekten boksörler çok büyütülüyor bizim gözümüzde. güreşçiyi küçümsemek doğru değil. güreşçi diyip geçtiğimiz adamlar maçlarda birbirlerini yerden yere vuruyor. karşısındaki adam savunma tekniğini bilmesine rağmen engelleyemiyor. hiç bilmeyen birisine neler yaparlar bir düşünün. birisi demiş ki “güreşçi yakalasa ne olacak, puan mı alacak? boksör vurmaya devam eder.” eğer bir güreşçi rakibini belinden tutarsa havaya kaldırıp kafa üstü yere vurması birkaç saniyesini alır. o saatten sonra büyük ihtimal bayılacak olan rakibi tekme tokat dövebilir. çok ince bir çizgi ama antrenmanlar ve dayanıklılık göz önüne alındığı zaman bir güreşçiyi etkisiz hale getirmek oldukça zor olacaktır. bir değil beş yumruğa bile dayanabilecek güreşçiler var. hiç boks bilmeyen ama güreş bilen birisi boksöre karşılık verebilir. ama hiç güreş bilmeyen ve boks bilen birisi güreşin saldırı tekniklerine gerekli karşılığı veremez. boksörün de elbette şansı var ama ben genel kanının aksine güreşçi daha yüksek ihtimal bu versustan galip ayrılır diye düşünüyorum.
  • siz siz olun güreşçilere bulaşmayın gençler. başka da diyeceğim yoktur. güreşçi için karşısındakinin kim olduğu vız gelir tırıs gider. ilk hamlede indirdiniz indirdiniz. yakalarsa bok çuvalı gibi yerden yere vurur, hayatını siker adamın güreşçiler. https://www.youtube.com/watch?v=jpvrve9giak
  • yine bütün uzmanlar toplandığımız için gözlerim kanadı.

sarılarak puan alınan/kazanılan sporları (bjj, judo, güreş vb.) yapanlara ingilizcede grappler, dövüşenlere (muay thai, boks, karate vb.) ise striker denir. mma'de (karma dövüş sanatları) ise hem grappling hem striking vardır. herhangi bir dövüş sporunda eğitim almış sporcular oktagon denen alanda mücadele eder.

bu ön bilginin ardından: grappling geçmişi olan her 86 şampiyona 14 striker düşer. yani güreşçiler %86 oranında iki çeşit sporun da icra edilebildiği yerde daha avantajlıdır. çoğu striker bu açığı kapatmak için brazilian jui-jutsu öğrenir.

sokaktaysa neyin ne olacağı asla belli olmaz. bunu zaten edebiyle spor yapan herkes bilir. benim muay thai hocama gelip de "seni güreşçi döver zaaaaa" derseniz cevap vermez, ısrar ederseniz "eyvallah haklısın döver tabii" der. bu, kesin dayak yiyeceğinden değil; sonuçları ön görülemez ve kaçınılmaz olmadıkça başvurmanın gereksiz olduğu karşılaşma hakkında yorum yapmak istemediğindendir.
  • yazmayani siktikleri icin ben de geldim:

güresci yakalarsa affetmez avunaoyim
  • kol uzunluğuna ve boksörün isabet yeteneğine göre değişir.

o yumruk hedefi bulmazsa, geçmiş olsun.
    güreşçi o yumruğu bilekten kapar, direkt boksörün kıçına monte eder, boksör de geri kalan hayatında sürahi gibi dolaşır artık.
hesabın var mı? giriş yap