şükela:  tümü | bugün
 • gurka, nepal kökenli bir soydur.
  hindistan'daki eski ingiliz ordusunun en iyi askerleri gurkalardan oluşurdu. rudyard kipling'in öykülerinde ve romanlarında bu asker türünden tiplemeler vardır. gurka, disiplinli, özverili, gözüpek bir askerdir; atalarının savaşçı ruhunu benliğinde taşır; kahramanlığı gözler yaşartır.
  ingiliz emperyalizminin dünyayı kapsayan askeri düzeninde bir yer kapmak, üniforma giymek, aylığa bağlanmak; sömürülen halkların atılgan gençleri için kişilik kazanmak demekti.
  baldırı çıplak sömürge halklarından seçmece asker*alınırdı.
  gurka, bilinçsizliğin karanlığında, yat deyince yatar, kalk deyince kalkardı, emperyalizmin buyruğunda kendi anayurdunu işgal ettiğinin farkında bile değildi zavallı...
  zamanla gurka sözcüğü, onurlandırıcı değil, aşağılayıcı anlamda kullanılır oldu.
 • bicagini cektikten sonra uzerinde kan lekesi olmadan o bicagi yerine koymayan askerlerdir.
 • birinci dunya savasi sirasindaki canakkale savaslarinda ingiliz ordusu tarafindan anzac askerleriyle beraber gelibolu'ya getirilmis ve turklerle savastirilmis hint/nepal askeri. cephede en on saflarda turk ordusunun onune - muhtemelen turklerin cephanesini bitirmek icin - konmus ve turk mitralyozculeri atesi vasitasiyla sapir sapir dokulmuslerdir. turk siperlerinden iceri girebilenler ise ortaligi kan golune cevirmislerdir.
 • isvecce´de salatalik anlamina gelen kelime.
 • (bkz: kukri)
 • nepal katmandu da uretilen bir bira markasi.http://www.gurkhabeer.com/
 • ingiliz, hindistan, singapur, nepal ve burnei ordularında istihdam edilen askeri birlik.

  insanlar dünyayı kendi bakış açılarıyla değerlendirirler. örneğin bazılarımız için savaş, hep dış mihrakların işidir veya savaş ekonomik bir olaydır veya savaş insan için anormal bir durumdur. yoksa insan içinde iyidir. ancak ne yazık ki bu doğru değildir. zira bu doğru olsaydı gurkalar olmazdı.

  gurkalar nepalin belli bir bölgesinden gelen tek işleri savaşmak olan dağ kabileleri topluluklarına verilen genel isimdir. herhangi bir milliyet, din veya ideal uğruna savaşmazlar. sadece savaşırlar. hedef göstermeniz ve onlara ekipman vermeniz yeterlidir. asla taraf değiştirmezler, kendilerinden hizmeti talep eden için ölene kadar savaşırlar.

  peki nedir gurkaların olayı. eskilerden bir hint genelkurmay başkanının meşhur sözü vardır;

  “bir adam ölümden korkmadığını söylüyorsa, ya yalan söylüyordur ya gurkadır.”

  evet gurkanın olayı budur. tüm toplumlarda ordularda, ülkelerde birey bazında görülen “ölüme yürüme cesareti”, gurkalarda genel e şamil olmuş özelliktir.

  örneğin 100 kişilik bir türk bölüğü mensupları arasından, hakim mevzideki bir düşman mevzisine sadece 5 tanesi korkusuzca saldırabilecekken,

  100 kişilik gurka bölüğünün her ferdi çekinmeden bu görevi yerine getirir.
 • bu topluluktan, ingiliz ordusun da görev yapan bir asker. afganistan da 30 taliban üyesini tek başına öldürmüşmüş.

  (bkz: yersen)
 • denilir ki, bu elemanlar birinci cihan harbi için bize karşı getirildiklerinde, başlarında sarıklar varmış. bizim elemanlar da bunları müslüman sanmış, hemen selamlaşmaya gitmişler. bunlarla hoş beş sohbet edip, sonra savaşmaya devam etmişler. de bernieres'in yalancısıyım.
  aha bu da bir foto; http://www.flickr.com/…otos/ayogorkhali/4699681353/