şükela:  tümü | bugün
  • meseleleri hem arapça bilgisi hem de direkt mantık ilişkisi ile yorumlayan, gelenekten paçasını tamamen sıyırabilmiş bir alim. bana dünyada böyleleri de yetişiyor dedirten, umut veren ve hayranlık uyandıran isimlerden... kölelik ve cariyelik hakkında bir videosu
  • son zamanlarda edip yüksel'in videolarının birinin altında şans eseri gördüğüm ve o günden beri dikkatimi fazlasıyla çeken, takip listemde ilk sırayı alan şahıs.
    henüz tam anlamıyla kimdir, nedir bilmiyorum ama önemi de yok. kur'an öncelikli bir din anlayışına sahip olduğu açık. bu yüzden de allah sayılarını artırsın istiyorum.

youtube kanalından takip edebilirsiniz
    gürkan engin youtube kanalı
  • islam nasıl tahrif edildi? (namaz, abdest, oruç, zekat hükümlerinden örnekler)
    https://www.youtube.com/watch?v=_vbz3bj1fps
  • bugün uber hakkında güzel bir tespitte bulunmuştur kendisi:
    uber konusunda erdoğan'a kızıyorlar ama, bu konuda yapacak başka bir şeyi yoktu. uber türkiye'de yasaklanmak zorunda. çünkü türkiye'de ekonomi özgür değil (zaten ne özgür ki?)
    aslında konu daha temel bir soruna dayanıyor. bütün dünyada ulusal devletler halkın başına bela. ciddi anlamda vergi topluyor ve bunu sorumsuzca harcıyorlar. bu, sadece ülkemizin sorunu değil, avrupa'da da, abd'de de ciddi bir problem. üstelik, mesele sadece toplanan verginin fazlalığı değil, devletler, daha fazla haraç toplamak için, ekonominin temellerine de karışıyor.
    istanbul'da taksi plakasını örnek olarak alalım: ekonomi özgür olmadığı için, taksi plakaları anormal şekilde pahalı. istanbul'da pek çok kişi milyon tl'lere taksi plakası almış. biraz önce baktım, istanbul'da 18.000 yasal taksi varmış ve ~1,5 milyon tl. civarı deniyor plaka için.
    yahu bir plaka 1,5 milyon eder mi? ne üretiyorsun karşılığında? bu paraya orta büyüklükte bir fabrika kurar ve iyi bir üretim yapabilirsiniz mesela.
    halbuki, ekonomi özgür olsa, dileyen arabası ile yolcu taşımacılığı yapsa, devlet de, "vay, burada para kazanılıyor, ben de haracımı alayım," zihniyetinden sıyrılsa bütün sorunlar çözülür. oysa devlet, "istanbul'da şu kadar taksi olmalı," diyerek arz-talep dengesine müdahale ediyor. böyle olunca da, az bulunan şeyin fiyatı artıyor.
    bu da, kalite olarak bize yansıyor. istanbul'da taksi şoförlerinden rahatsız herkes, neden? kimse taksiciler açısından düşünmüyor olayı. elbette kısa mesafeye gitmeyecek, elbette müşteriyi kovacak. sen adama, "taksi plakası için şu kadar para bağlayacaksın, benzin/lpg fiyatına sürekli zam gelecek, araba bakım ve vergilerini çatır çatır ödeyeceksin ama yolcuyu da şu fiyata taşıyacaksın," dersen, adam yolcuyu döver bile!
    oysa, özgür bıraksa insanları. dileyen dilediği fiyata dilediği kalitede hizmet verse, ekonomi kendi dengesini bulacak. bu, sadece hizmetin kalitesini arttırmakla kalmayacak, paranın çarçur edilmesini de önleyecek. pek çok yatırımcı, gerçekte hiç bir değeri olmayan bir şeye milyonlarca tl. yatırmış plaka parası olarak. halbuki ekonomi özgür olsa, bu para, gerçek değer yaratacak yerlere gidebilirdi.
    ama işte devlet bunu yapamıyor. devlet her şeye karışmak istiyor. bir türlü, "ben özgür bırakayım, ekonomi kendi kuralları ile yolunu bulur," diyemiyor. ticaret, kişilerin karşılıklı rızaları ile sürdürecekleri bir ilişkidir. böyle olmayınca, gerçekte hiç bir değeri olmayan plaka 1,5 milyon tl. ediyor. üretime, istihdama aktarılacak paralar, 52 cm. x 12 cm. ebatlarında bir sac parçasına yatırılıyor!
    düşünsenize, "uber özgür olsun" deseydi erdoğan, o plakaların değeri ne olurdu? hangi allah'ın kulu, o plakaya o parayı verirdi? o kadar para yatıran insan, onların aileleri, ona göre planladıkları işlerin zincirleme etkisi... ne olurdu?
    evet, bu şartlar altında uber'i yasaklamaktan başka bir şey yapamazdı erdoğan!
    uber yasaklanmalı; elbette. uber de, paypal de, booking de... hepsi yasaklanmalı. matbaayı da uzun süre almak istemedik değil mi?
    iyi de, hayatın gerçekleri, devletlerin yapay kanunlarından daha güçlüdür. biz almak istemesek de, o matbaa bir gün gelir!