şükela:  tümü | bugün
  • bir oyunda karşılaşıp ''bunlar kim ya?'' sorusunu kendime sorduktan sonra araştırıp bulduğum türk kökenli bir hanedanlık. 1148 yılında horasan bölgesi, bugünkü afganistan ve pakistan toprakları üzerinde kurulmuş ama kısa ömürlü bir devlet olmuştur. başkent gur çevresinde kurulup peşaver, multan, lahor, delhi gibi şehirlere yayılmıştır. devlet yayılma yönünü önündeki güçlü devletlere değil de akıllıca bir mantıkla daha çok gelir elde edebileceği, daha zayıf askeri sistemli hanedanlıkların bulunduğu hindistan yönüne çevirmiştir. ancak devletin ömrü çok uzun olmamış kurulduktan 67 yıl sonra 1215 tarihinde ortadan kalkmıştır. gurlu bir general olan kutbettin aybek delhi'yi fethettikten sonra bağımsızlığını ilan etmiş ve delhi sultanlığı adı altında başlayacak sultanlıklar dizisinin ilk halkasını kurmuştur.
  • yamulmuyorsam, 1187 senesinde de gazneliler devletine son vermis bir hanedanliktir.
  • afgan yerlileri.
  • tarih sahnesindeki rolleri katvan savaşı sonrası büyük selçuklu devleti zayıfladığında harzemşahlar ile beraber topraklarının bir kısmına çökmek olan garip topluluk. şimdi ki sünni tajiklerin ataları diyebiliriz bu garip elemanlara.
  • 1157-1216 yılları arasında gazne ve herat sınırlarında bulunan afganistan’ın dağlık bölgesinde kurulmus olan devlet. merkezi bugün afganistan sınırları içinde kalan gur kenti olup toprakları günümüz iran, afganistan, pakistan topraklarını, hindistan'ın kuzey bölgelerini, türkistan'ın ve günümüz arap ülkelerinin ise bazı bölümlerini kapsıyordu.

hesabın var mı? giriş yap