şükela:  tümü | bugün
  • ben ev sahibiyim üst katım kiracı. kaç kez çıkıp uyarmama rağmen bu gürültü olayını bir türlü çözemedim. aldığım cevaplar da yüzsüzlüğün tanımı gibi genelde. gecenin 1.40ında misafirleri var ve pat küt okey oynuyorlar. annemle yaşamıyor olsam şimdiye kadar çoktan şikayet etmiştim polise. fakat ben evde yokken anneme bir zarar verirler diye korkuyorum. sözlüğü foruma çevirmek istemiyorum fakat ne yapabilirim. bilgisi olanlar lütfen çözüm önerilerini yazsınlar. böylece benim gibi birçok insana da çare bulunur belki.

tanım: çıkardıkları seslerle ortak yaşam alanları olan apartmanları yaşanmaz hâle getiren insanlar.

edit: ha şunu da belirteyim neden ilk cümlemde kiracı ev sahibi ayrımını yaptım, biz de kiracı olduk ve kirada iken gelip geçici olduğumuzun bilinci ile, iki katı daha hassas davranırdık ama bu insanlar arsızlığı ele almış durumda.
  • üst katımda yaşayan apartman hayatı bilmez davarların da dahil olduğu komşu kitlesi tam olarak. sabah 8de bağlama ile yanık türküler olsun, inek çiftleşmesinden farksız sevişme sesleri olsun ne bileyim gece 2de çalıştırılan süpürge veya yer değiştirilen eşya sesi olsun her gün mutlaka sesten uyanırdım. alttan vuruyorum olmuyor, onlar da vuruyor. apartman panosuna yazı yazıyorum, onlar da cevap veriyor falan. baya muhabbete döndü iş. arsızlığı ele aldılar. 22 saatlik yolculuktan döndüğüm bir gece evde uyumaya çalışıyorum, saat de sabaha karşı dörde geliyor. zaten sinirli, uykusuz, yorgunum ve tek derdim uyumak. hop, üst katımdan muhtemelen bi 15 kişinin sesi falan geliyor. alttan vurdum onlar da vurdu. dedim ben gidiyorum kapılarına yeter. bana kalsa sinirle gidip ortalığı birbirine katıp maganda gibi davranacağım ama bu da artık bana yakışmaz diye düşünüp vazgeçtim tabi. annemin yaptığı hamur işlerinden, sarmalardan, tatlıdan falan bir güzel tabak hazırladım. dikkat çekiyorum saat sabaha karşı dört ve ben 22 saatlik yoldan gelmişim. ayrıca 40 saattir falan da sıfır uyku. mutfakta tabak hazırladım bir güzel. söve söve. çıktım kapılarına, kapıyı çaldım zaten direkt ses birden kesildi. o saatte şaşırdılar tabi. açtılar kapıyı. dedim ki ben yoldan geldim, komşuya boş çıkılmaz bu tabağınız, normalde de işten gece 1de geliyorum, tek ricam biraz sessiz olmanız. suratlarında bildiğin utanç gördüm. hani kavga etmeye çıksam garanti geri tepecek. daha çok rahatsız edeceklerdi muhtemelen ama o iyi niyetli tabak cidden susturdu onları. bir daha ne çıt çıktı ne bir şey. iyi niyetin ara sıra işe yaraması güzel. denenebilir
  • kolluk kuvvetlerine şikayet edilmesi gerekendir.

“z) ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü: konutlarda kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından kaynaklanan; kapı, pencere kapatma, yürüme, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme, televizyon seyretme, radyo dinleme, her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı gibi ekipmanları kullanma, hava kanalları, temiz ve pis su tesisatı, jeneratör, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları, mahalle aralarında ve meskenlerde yapılan düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamalar, evcil hayvan besleme ile bina içinde yapılacak tadilat nedeniyle oluşan gürültüyü,”