şükela:  tümü | bugün
  • gurur, beni benden ve bizden ve her seyden ayiran şık ve magrur bir duvardir..

dikkat edin.hayvanlarin ve bebeklerin yuzu kizarmaz.cunku soze 'ben' diye baslamazlar..
  • mahkum eder.
  • onur,seref.` : gurur meselesi yapmak`.
  • aslan ormanın kralı olduğu için bir gün yanına tilkiyi çağırıp, "git bana serçeyi bul gel, ona bir görev vereceğim" der.
    bunun üzerine tilki soluğu hemen serçenin yanında alır.
    tilki - serçe seni aslan çağırıyor hemen gel
    serçe - gelemem işim var diye tilkiye terslenir.
    2. defa 3. defa 4. defa yollar tilkiyi aslan, serçeyi getirmesi için ama fayda etmez.
    bu duruma a$ırı derecede sinirlenen aslan tilkiye doğru "sen benim çağırdığımı söylerken yanında kimse varmıydı." diye sorar.
    tilki - evet, sevgilisi vardı.
    aslan - haaa tamam o zaman. $u an en kral odur. "diye sakinleşip oturur yerine.

aslan istese serçeye zorla istediklerini yaptırabilir fakat serçenin sevgilisinin yanında gurur kırıcı, küçük düşürücü harekette bulunmak istemez ve istememektedir.

bunu birde ki$i veya ki$iler yönünden düşünün,
    kim sevgilisinin yanında ba$kasından fırça yemek, hakaret işitmek ister? kimse.
    çünkü o anda onur gurur devreye girer ve onur, gurur bir insan için herşey demektir.(gerektiğinde)
  • "bütün yanlışların kaynağı gururdur." sözünün çok iyi açıkladığı kavram.
  • aşkta olmaması gerektiği savunulan olgu
  • jean paul sartre'ın konuyla ilgili bir sözü şöyledir:
    "gurur budur işte, aptalların savunması.
    alçakgönüllü olma hakkına yalnızca biletli yolcular sahiptir."
  • incindiginde zaman en iyi ilactir...
  • çağırdığım balık,
    yemi çıkar, dedi,
    oltayı görmeden gelmem.

--- özdemir asaf ---
  • bir erkek ismi. kendisi ile isim olarak ilk tanismamiz sanirim oya aydogan in ogluna bu ismi vermesiyle olmustur.