şükela:  tümü | bugün
 • 1867-1951 yillari arasinda yasamis finlandiyali politikaci, asker, ve gezgin. 1944 1946 yillari arasinda finlandiya cumhurbaskani olarak gorev yapmis insan.
 • fin kaynaklarinda asagi yukari "onceden rus saldirilarina karsi isbirligi icinde olunan alman ordusunu sonradan ulkeden cikarmaya karar veren fin ordusunun o siralarda basinda bulunan kisi" seklinde tanimlanmaktan oteye gitmeyen, fin'lerin pasifistlikleri geregi hicbir askeri lideri fenomenlestirmemesinin guzel bir ornegi. her ne kadar bir kahraman olarak aniti dikilmis olsa ve onun sayesinde bu gune geldiklerini kabul ediyor olsalar bile asla "modern finlandiya'nin kurucusu" muamelesi yapilmamis ve agzindan cikan her sozu kalip olarak okullarda okutulmamis, "ne mutlu finim diyene" turu ozlu(!) sozleri her kose basina asilmamistir. cunku finlandiya'da herkesin bildigi bir gercek vardir ki; yeni kahramanlar her zaman eskileri utandiracak kadar farkli olanlardir. bu yuzden eskiye dair hicbir sey gereginden fazla yuceltilmez.
 • 1939 1940 fin rus savasi'nda ve sonrasındaki ikinci dünya savaşı sürecinde fin ordularinin basarili baskumdandanidir. mannerheim hattı olarak anılan hatta kısıtlı ama kış şartlarına göre eğitimli ordusuyla rus birliklerini aylarca finlandiya içlerinden uzak tutmuş, carlik rusyasinda ve beyaz ordu'da * suvari komutani olarak komutanlik yapmistir.daha sonra gecici bir sure başkumandanlık tarzı bir görev yapmis, ulkeyi komunist birlikleri tepelemiş ve finlandiya'yı komunizmden uzak tutmuştur.sonra uzun yillar fin birliklerini yonetmistir.baron olarak anilir.1944-1946 arasi cumhurbaşkanı olmustur,ulkeyi bunalimli savas doneminden cikarmistir.
 • türkiyede mareşal denince nasıl ki akla fevzi çakmak gelir, finlandiyada da mannerheim gelmektedir. rivayete göre kendi karışımını yapmıştır ve görevde iken de içtiği bu içki kokteyli yıllar sonra bile mareşalin içkisi olarak bilinmektedir.
 • (bkz: baron)
 • hepsi iyi çocuklardır.
 • tutuculuk\konservatism, sıkı bir monrşi yandaşlığı, sırtınıprusya`'ya dayayan, kral naibliği, iii. reich nazi yandaşlığı, nazi üniformasını giymesi eşliğinde hitler'in saz söz arkadaşlığını da yapmak, beyaz muhafızların başı olmak gibi niteliklerinin yanı sıra kış savaşı'nda finlandiya'nın "resmi" direnişini görünürde örgütlemek ve antlaşma uyarınca yani zoraki olarak naziler'in ülkeden çıkarılmasında hala ordunun başında olduğu için rol alması gibi nitelikleri de bulunan, aristokrat kökenli bir aileden gelen, etnisite\soy olarak isveç kökenli ve sıfatları arasında ii. dünya savaşı boyunca finlandiya ordusu başkomutanı, 1942'de 75 yaşında ilan edildiği biçimde finlandiya mareşali, sovyetler'le barış antlaşması imzalanması konusunda prestiji dolayısı ile finlandiya'nın daha lehine bir antlaşma imzalayacağı umudu ile finlandiya'nın eski cumhurbaşkanı (ki finlandiya'nın iyice alehine bir antlaşma olmuştur imzalamak zorunda kaldığı) ünvanlarını da bulunduran askainen doğumlu kişi. finlandiya'nın kış savaşı ile kaybettiği ve tarihsel ve etnik olarak finlandiya'da olması gereken bölgelerin geri alınması için nazi desteği ile uğraşmıştır.

  iç savaş'taki beyaz terör onun beyaz muhafızlar yönetiminde olmuştur.

  ayrıca rus çarlığı ordusunda tümgeneral rütbesinde görev almıştır.
 • fin halkı kendisini gereğinden fazla yüceltmiyorsa bu 20. yüzyılın başında dünyada ezilen herkese umut olan ne kadar fikir varsa hepsine düşman olmasından; hatta yaşını fazlaca almış burnu havada bir aristokrat olmasından kaynaklanıyordur büyük ihtimalle. kendi doğmadan dört yüz sene önce hamburg'ta büyük büyük dedesi madencilikten voliyi vurdu diye çarlık rusyası'nda sözü geçen bir asker olabilmiştir. kış savaşı'nı o değil, tankı uçağı olmasa da kendi toprağını sovyetlerden daha iyi bilen fin halkı kazanmıştır. bir sene sonra sovyetler geri döndüğünde carl gustav emil mannerheim'ı ("komutanların hep höy höy isimlere sahip olması") sırnaştığı nazi birlikleri de kurtaramayacak, birkaç yüz bin kişinin telef olduğu bu ikinci savaştan sovyetler galip çıkacaktı. ha sovyetler çiçeği burnunda finlandiya'ya saldırarak halt etmiştir ama bu mannerheim'ı iyi bir insan yapmaz.
 • finli savaş kahramanı ve devlet adamı. 2. dünya savaşı'nda sovyet güçleri karşısında finlandiya'nın savunulmasına önderlik etmiş ve 1944-1946 arasında cumhurbaşkanlığı yapmıştır. helsinki'de adını bir çok sokak ve caddede görebilirsiniz.