• gustav dir ismi ki cok gicik bi isimdir bence.dattara dattara diye borozanlari otturdugu eserleri vardir sevmeme ben. bi tek dugun marsinda turnayi gozunden vurabilmis bi bestecidir.
 • besinci senfoni ile ilgili bi not dusmek isterim-74 dakika suruyor (simdi geldim konserden) ve ozunde mahleri sevmeyen dinleyemeyen (uzun veya gereksiz sikici bulmaktan oturu) insanlarin, hamle yapip mahleri sevmelerini saglayacak, harika romantik bolumlerle dolu bi saheser bence. uzun ama cok dengeli bi orkestrasyon, climaxler yerinde, hikaye dinler gibi dinlemek lazim, abstract muzik, yani hikayesiz programsiz muzik yazan senfonistlere karsit olarak, "opera" bestecileri sinifina giren mahler wagner gibi adamlarin, hep bi "hikayeleri olur"
  ayrica(bkz: mahler senfoni no 5)
 • visconti'ye inanirsak, mahler, ibnenin, subyancinin onde gideniymis. thomas mann'in muzisyen kalibina mahler'i oturtarak, onun da kucagina kucuk tadzio'yu ilistirip, olumcul yerlerde de besinci senfoninin adagio kismini calarak liseli zihinlerimizde tostoparlak bir mahler canlandiran visconti'nin bu pustlugu nereden gelmektedir? thomas mann filme su vermis kitapta (bkz: venedikte olum) mahler'i anmaz. mahler'in muziginde mi bir ibnelik var? o borazanlar gotune mi girsin diyor ne diyor.
  gercek guzellik nedir gustav abi?
 • bir numaralı senfonisi ki, the titandır adı, otel müştemilatı niteliğinde bir personel binasının bir türlü yaratılamayan cephelerini tasarlarken ilaç gibi geliyormuş insana, ben bugün bunu gördüm.
 • shostakovich'in eserlerinde de mahler'in etkileri belirgindir.
 • franz schubert'in bitmemis senfonileri ve liedleri, sanki mahler tarafindan tamamlanmistir.
 • (bkz: bohemya)
 • ismindeki "h" harfi okunurken telaffuz edilmemesi gereken alman asıllı avusturyalı besteci.
 • (1860-1911) öğrenimini viyana'da yapmış besteci. ayrıca besteci ve orkestra şefi olarak 1897-1907 yılları arasında kassel, prag, leipzig, budapeşte, hamburg, viyana (saray operası direktörü olarak) ve 1909'dan sonra da new york'ta ( metropolitan operası şefi olarak) yaşamıştır. mahler 9 senfoni " das lied von der erde" adlı bir orkestra ve koro eseri ile birçok liedler yazmıştır. viyana flarmonik orkestrası şefliği yapmıştır.
  (bkz: das lied von der erde)
  edit: ayrıca 8. senfonisi ne mutlu ki yorumlama şansını bulduğum, hatta akm de verdiğim ilk konserdir...
hesabın var mı? giriş yap