şükela:  tümü | bugün
 • friedrich ebert tarafından savunma bakanlığına getirilmiş ve rosa luxemburg ile karl liebknecht'in öldürülmesi ile sonuçlanan operasyonu başlatmış kişidir.
 • sosyal demokrat bir alman politikacıdır. 1868-1946 yılları arasında yaşamıştır.

  meslek olarak kasaptı. "trade unionist" ve sosyal demokrat hareketler içinde yer aldı. 1906'da reichstag 'a girdi. uzun zamandan beri askeri ve koloniler hakkındaki konular ile ilgilenmekteydi. ılımlı ve pragmatik bir sosyal demokrat olarak tanınmıştır. öte yandan , daha 1. dünya savaşı öncesinde mecliste yeni drednotların inşası için olan teklife olumlu oy vermek gibi hareketleri nedeniyle partisi içinde eleştirilmişti. haliyle, savaş başlayınca partisinde savaş konusunda hükümeti destekleyen kanat içinde yer aldı.

  noske, savaş sonunda almanya'da başlayan komünist ayaklanmaların sert bir şekilde bastırılması konusundaki rolü ile akıllarda kalmıştır. bu yüzden de çok eleştirilmiştir. bu konuda general von lüttwitz (bkz: kapp darbesi) ile işbirliği halinde çalıştı. savunma bakanlığı görevi yürüttü. isyanların bastırılması için sağcı eğilimleri bilinen freikorpların oluşumuna izin verdi, hatta teşvik etti.

  orduda hala hakim konumda olan geleneksel subay sınıfı ile çalışma konusunda istekli az sayıdaki sosyal demokratlardan biri olarak almanya'da rusya'daki ekim devrimi'nin bir benzerinin gerçekleşmesinin önlenmesi konusunda önemli rol oynamıştır.

  1920 sonrasında hannover bölgesi'nin governörlüğünü yürüttü. 1933'de nazi rejimi tarafından bu görevden alındı. 1944'te hitler'e suikast girişimine karıştığı iddiasıyla gestapo tarafından tutuklandı. ancak bölgeye ulaşan müttefik güçleri tarafından serbest bırakıldı. daha sonra frankfurt am main 'de yaşamını sürdürdü. bir ders sunuşu yapmak için abd'ye gitmeye hazırlanırken 1946'da öldü.
 • 1918 alman komünist devrimini bastırarak, bolşevik devrimi'nin atlantik kıyılarına ulaşmasına mani olan sosyal demokrat kadronun önde gelen ismi. ruslar, tüm umutlarını almanya'da gerçekleşecek ve kendi devrimlerine silah, insan, malzeme gibi kalemlerde yardım yollayacak bir rejim değişikliğine bağlamışlarken noske'nin savunma bakanı sıfatıyla vurduğu darbe, bu umutları suya düşmüştür. almanya'da sonraları başka komünist ayaklanmalar patlak verse de hiçbirisi noske'nin bastırdığı kasım devriminin boyutuna erişememiştir.
hesabın var mı? giriş yap