*

şükela:  tümü | bugün
 • gercekcilik akiminin onculerinden bir fransiz ressam agabeyimix
 • jean désiré gustave courbet, 1819-1877 arasında yaşamış realizm'in kurucularından fransız ressam.
  "the artist's studio / the painter's studio; a real allegory " - "ressamın stüdyosu; gerçek bir alegori"; "a burial at ornan", "ornan'da bir cenaze", "seine'in kıyılarında genç bayanlar" gibi önemli yapıtları var. (bkz: dünyanın kökeni).

  bu ilginç adam, 1871 paris komünü sırasında bütün sanat müzelerinin başına getirilirdi ve kentn sanat koleksiyonlarını moblardan korudu. ancak komün sonrası napolyon'un zafer kolonunun yokedilmesine izin verdiği için yargılandı ve hapsedildi. 1873'te vevey'e, (isviçre'de) kaçtı ve ölene kadar orada çizmeye devam etti.
 • "gustave courbet,1860'lı yıllarda bir dizi mağara betimlemesine girişmiştir.her birinin merkezindeki karanlık bölgede bir su akmaktadır.1864 yılında loue ırmağının kaynağını da bir mağaranın içinde resmetmiştir.mağaranın girişinde ayakta duran bir adam vardır.iki yıl sonra,halil bey için dünyanın başlangıcı nı yapınca kıyamet kopar" (münir göle-surat buruşturmalık 52 metin)
  (bkz: enis batur) (bkz: elma)
 • "the stone breakers" adli resmi, gercekciligin bir akim olarak edebiyattan once resim sanatinda basladiginin en buyuk gostergesi sayilir.
 • courbet fransız modern realist akımının öncülerindendir 1877 yılında ölmüştür , bu sanatçı modern realizmin kurucusu olarakta tanırnır köylü ve işçi sınıfnı çok gerçekçi çalışmıştır, en önemli özelliği ise işçileri eski elbiseleri içinde çizmiştir yorgun bıkkın halerini ve ifadelerini çok iyi ifade etmiş en önemli ve tanınmış eseri bonjour monsier courbet dir aynı zamanda barbizon ressamları adlı bir grubun içinde yer alır
 • ornans'da cenazeisimli eseri ile büyük tepki almıştır. bu eser bir tür realist manifesto sayılır. bu resmi juri tarafından sergiye alınmayınca eserlerini realizm pavyonu adını verdiği bir pavyonda sergilemiş,ayrıca ilk sergi kataloğu da courbet tarafından hazırlanmıştır.
 • baigneuses / yıkanan kadınlar adlı meşhur tablosunda, fotograf sanatçısı vallo de villenuve'ün etüdlerinden yararlandığı aşikar ressam.
 • bir kısım resmi paris'te musée d'orsay'de, giriş katında courbet salonunda bulunur. bu salonda ornans'da cenaze ve sanatçının atölyesi karşı karşıya asılıdır; bu eserler salonda oturacak yer olmadığı için yere oturulup izlenilebilir. bonus olarak, pencere kenarında l'origine du monde minör minör asılıdır.
 • lorigine du monde isimli tablosunu , halil şerif paşa 'nın sipari üzerine yapmıştır.