• kendisi futbolcu ama işi dışında her konudan bahsedilmiş amk. sizin futbol çapınızı seveyim
  • transfer politikası tamamen değişmiş falcao babel yşlardan 20 li yaşlara gelmiş , 2n güz3l tarafı bu bence
  • fakir gedsonu.
  • 30.03.2000 doğum tarihli, brezilyalı orta saha oyuncusu.

hakkında genel düzeyde bilgi vererek giriş seviyesi bir analiz yapmak isterim.

kendisi, zamanında atletico madrid forması da giymiş ve arda turan ile aynı soyunma odasını paylaşmış olan orta saha assunçao'nun oğlu. bizim yavru assunçao hem porto hem de atletico altyapılarında oynuyor; sonrasında serbest statüye geçip portekiz süper liginin famalicao takımına transfer oluyor. kimileri marcao transferiyle benzerlik kurmak adına bu takımı da chaves ayarında ve küme düşme hattı takımlarından saymış fakat bu benzetme tam olarak doğru değil. kendilerini karagümrük veya alanyaspor'a benzetebiliriz çünkü famalicao, bizim yavru assunçao'nun da ilk 11 oyuncusu olarak forma giymiş olduğu son iki sezonda sırasıyla altıncı ve dokuzuncu oldu.

oyuncunun sahadaki özelliklerine geçelim;

öncelikle bakınız. (bkz: jean michael seri)

hızlıca fikir verebilmek adına seri ile benzerlikler taşıdığını söyleyebilirim. 19-20 sezonunun özellikle ikinci yarısında seri'nin oynadığı istasyon 6 numara oyununu daha 21 yaşında olmasına rağmen büyük bir olgunlukla icra etme özelliğine sahip bir çocuk. belki tarzı belki de yaşı gereği boşluklara hareketlenme ve pas alma konusunda seri'ye göre daha dinamik. terim'in takıntı haline getirdiği savunmadan pas ile çıkma (geriden oyun kurma) oyununa uygun bir profil.

belirgin olumlu yönleri;

- 21 yaşın çok üzerinde bir oyun görüşü var.
    - savunmadan topla çıkılması hususunda sorumluluk almaktan ve oyunu yönlendirmekten hiç çekinmiyor. bu niteliği henüz 19 yaşındayken çıktığı ve 4-0 kaybettikleri bir benfica maçında özellikle dikkatimi çekti. dolu tribünlere ya da karşısındaki takımın büyüklüğüne hiç aldırmadan son derece özgüvenli şekilde top isteyip güvenilir bir istasyon olabiliyor.
    - her ne kadar topla koşmayı değil topu koşturmayı seviyor olsa da hem topu almadan evvel hem de alıp verdikten sonra devamlı hareket halinde kalıyor.
    - oyunun yönünü değiştiren, hücumu kanatlara açan uzun toplar atabiliyor.
    - kendi yarı alanında top kaybetme yüzdesi düşük. çevre kontrolü ve hızlı düşünme kabiliyeti sayesinde topu öne aktarma konusunda güvenilirlik sunuyor.

belirgin olumsuz yönleri;

- ikili mücadele kazanma yüzdesi düşük. (20-21 sezonunun genelinde %38, 19-20 sezonunun genelinde %49)
    - boyu 1,78 olsa da (seri'den 10 cm daha uzun) genel fiziksel yapısı, alışılmış sert ve yıldırıcı 6 numara profilleri ile örtüşmüyor.
    - her ne kadar bu bir 6 numara için olumsuz sayılmamalı diyebilirsek de, sahanın üçüncü bölgesi ile pek işi olmuyor. melo ve lemina'nın zaman zaman gösterdiklerine benzer bir ön alan desteği sunmuyor. (galatasaray'ın hücumu düşünen oyununda bu durum değişebilir tabii.)

galatasaray'daki durumu;

mevcut oyuncuları ve 3 yerli oynatma zorunluluğunu da göz önünde bulundurursak orta sahadaki partnerlerinin cica ve berkan olması görüşündeyim. berkan'ın yerine morutan yahut feghouli oynadığında orta alanda direnç zafiyeti görülmesi çok muhtemel olur.

bu oyuncu çok net bir 6 numara fakat sert, kesici ve yıldırıcı bir 6 numara profili değil. işleyen bir oyun yapısının tesis edilebilmesi çok mühim çünkü hem cica hem de assunçao bu yapının kıymetli parçaları olabilecek ama yapı olmadan değersiz görüntü çizebilecek olan oyuncular.

görüntü itibarıyla çok sempatik bir arkadaş. başarılı olmasını ve kendisi gibi genç oyuncu yatırımlarının artmasını diliyorum.
  • turkiyenin ajax’i ,benficasi senelerdir ne oyuncu havuzu varmis da haberimiz yokmus gs,fb bu sene gece gunduz gencler almaya devam ediyor.
    basinimizds gecen seneler her onune geleni alirken.33 de babele 3 seneden 3m verirken ovdugu gibi bu sene de bu politikayi ovuyor :))

bide dillerse hep “yuksek bonservis , dusuk maas”
    ne olacak isimsiz romanydan gec getirdiginde normalde senelik 2m mu verekdin ? zatn 800-900 banindw alan adamlar hep.
    bu adam turtukdan sonra genci alacak kulup maasina mi bakacak da vazgececek ?
    30 yasindaki adamda yuksek maas elde birakir.
    mesele bu adamlari su an icin 2-3 e getirmek.
    7-8 e genc getirecek ekonomimiz ne zaman oldu ?
    400k yuzunuden vagner love i alamamis adamlar 30m harcadi isimsiz genclere.
    gorecez sene sonunda ne olacak.
    tek tek not edin bugun bu politikayi ovenleri sene sonu bu politilarida ilk elestirenler olacak
  • bir fenerbahçeli olarak cincona transferini kıskandığım futbolcudur. bir çok kişi fm demiş ama benim daha çok fifa'da transfer ettiğim ve takımlarımın aslarından biri olan oyuncuydu. doğrusu ben yine gedson'un daha kalitel bir futbolcu olduğunu düşünüyorum ama bu adam sanki tutacak gibi geliyor bana. bu hissin temelinde cinconun ve terim'in şansı yatıyor diyebilirim. umarım oyuncu çöp çıkar. bu arada işin enteresan yanı benim bir diğer fifa wonderkidim rossi.
  • çirkin olup böyle güzel sevgili yapan futbolcu şansı dediğim hadise. ben en çok buna takıldım.
  • hücumcu anlamında,melo gibi yüklenerek oyun kurucu bir topçu değil.ancak ilk dokunuşu çok iyi ve oyun kurma anlamında oyunu sağa sola hemen açarak, gerekilirse uzun atarak kurabiliyor.

defansif özellikleri daha baskın, 6 numara.
  • genç olması, bizim ihtiyacımız olan yerde oynaması falan güzel ama aklıma takılanlar şunlar:

1- atletico madrid19 yaşındaki bir oyuncusunu neden bedelsiz gönderir?
    2- porto ve benfica 'nın yaşam alanı olan bir yerde onlardın radarından kaçması mümkün olmayan bir adamı alıyoruz. hadi diyelim ki bunların gözünden kaçtı, sporting lizbon ve braga var. bunlardan nasıl kaçtı orasını anlamadım.

tek güvendiğim şey atletico madrid altyapısından geçmiş bir brezilyalı olması o kadar. doğuştan bir yıldız vb beklemiyorum.
  • bu adam iyiyse porto ve benfica, sporting ve braga varken biz nasıl aldık diye merak eden varsa marcao başlığına bakabilir. o zaman da aynı yorumlar yapılıyordu sonuç ortada.
    aynı mantıklı ile çağlar söyüncü, mert çetin, zeki çelik, cenk özkaçar, ali akman 1. ligden, cengiz ünder ise gs, fb veya bjk'de oynamadan avrupaya transfer yaptı. futbolda bunlar olabiliyor. en fantastik olan ise bence merih demiral'ın portekiz 3. liginden juventus yolculuğu.
hesabın var mı? giriş yap