şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gusül abdesti olacak idi.
  3 kere burun sünnet gereğidir, farz değildir, ama farz olsa ne yazar?
  her bastığın adım günah yazar...rollerblade düşünülememiş.
 • "islam'dan onceki milyarlarca insan cenabet mi gitti??" dedirten durum.
 • 'eyvah yine kamyon devrildi' diyenen kisinin yapmasi gereken islemdir.
 • ağza burna su çekilmesi kısmının spekülasyonlara yol açtığı bir abdest türüdür. madem ıslanmadık yer kalmaması amaçtır komple suyu yutup mide bağırsakları da serinletmemek niyedir?

  ağıza su çekmenin başka bir açıklaması da cima sırasında gaza gelen tarafların hak yolundan sapıp, söz yoluna girmeleri sonrasında arınmaya gitmeleri şeklindedir.
 • gusl abdesti almadan önce cünüpken beden tıra$ı olmak sakıncalı denilir.. sebebi de bir görü$e göre $udur:
  insan bedenindena ayrılan saç, tırnak ve tüy gibi parçalar yeniden dirilirken insan bedenine dönecek ve bedende yerini alacaktır.. beden kirli iken ayrılırsa kirli olarak döneceği için temiz iken ayrılması, temiz olarak topraga dü$mesi daha eftaldir denilmekte.. bu görü$e göre, kesinlik (mecburiyet) yoktur, yapılırsa daha makbül olan bir anlayı$ sözkonusudur....
 • post-sex aksiyonu.
 • bir ilahiyatçıdan edindiğim bilgiye göre, şehvet anı ve belirli haller dahilinde vücutta açığa çıkan negatif enerjiyi bedenden atma amaçlı alınan abdest türüdür. yani bu abdest icra edilirken beden temizliğinden ziyade manevi yönden temizlenme önemlidir. insan bedeninde olan pozitif ve negatif enerjinin insanın hal, durum, ve davranışlarına etki ettiği düşünldüğünde; ki eder. ziyadesiyle mantıklı bir arınma biçimidir.
 • (bkz: eksi ilmihal)
 • islamiyetin arap kavmi’ne indirildiği ve arapların temizlik konusunda pek hassas olmadıkları dikkate alındığında, pek yerinde bir uygulamadır.
  bu abdest, tuvaletten çıkınca ellerini yıkamayan, izmaritini, çekirdeğinin çöpünü yere atan, yemeğe pis ellerle ba$layan bir milletin de, düzenli olarak yıkanmasını sağlamı$tır. bıraksan bir ay yıkanmayacak adam, testosteron faaliyeti sayesinde 2-3 günde bir yıkanır olmu$tur.
 • genellikle cinsel ilişki sonrası temizleme amaçlı olarak algılanmış, oysa ki bildiğimiz namaz abdestinin gelişmiş şeklidir. yani ille de cinsel ilişki sonrası değil, normalde banyoya girdiğiniz zaman da alınmasında fayda vardır (hazır banyoya girmişken baştan aşağı temizleneyim düşüncesi)
  abdest, zaten temelde bir "temizlenme" eylemidir. gusül abdestindeki "iğne ucu kada kuru yer kalmama" şartı, bir tarif, örnek ölçüdür. burada anlatılmak istenen "her tarafı yıka , kuru yer kalmasın , her yere su değsin" dir. bu da sevişme neticesindeki boşalmanın vücuttaki elektriği ondört kat arttırmasıyla açıklanır. bu oluşan elektriği, tankerlerin üzerinde oluşan ve bir zincirin yere sürtünmesiyle atılmaya çalışan elektriğe benzetebiliriz. veya kazağımızı çıkarırken kıllarımızı ayağa kaldıran elektriğe. vücutta böyle bir akımın kendi içinde nötralize edilmesi sakıncalı olacağından bu işi suyla yapmak yolu benimsenmiş ve her yerin yıkanması gerektiği anlatılmak için de "iğne ucu" ölçüsü getirilmiştir. sonuçta kimse iğne ucu kadar kuru yer kalıp kalmadığını bilemez. önemli olan burada kendi aklınız fikrinizce her yerinizin ıslatılmış olmasıdır. mesela bir denize girip çıktığınızda bu iş otomatik olarak halledilmiş olur.
  biraz da küçük ilmihal bilgisi. inananlar için. ne kadar zamanımız var , boşaldıktan ne kadar zaman sonra yıkanmak gerekir? bazı insanların yanlış bildiği gibi boşalır boşalmaz banyoya koşmak durumunda değilsiniz. eşinize sarılıp dinlenebilir, orgazm sonrası sarılma mutluluğunu yaşayabilirsiniz. maksimum sınır, ilk ezan vaktinin girmesi, ezan okunma süresi olarak belirlenmiştir. konuyla ilgili detaylı bilgi arayan arkadaşlar "islama göre cinsel hayat" isimli esere bakabilirler. yazarını hatırlayamadım ama güzel bir bilgi kaynağıdır, tavsiye ederim.
  cinsel ilişki sonrası yıkanmak, sonuçta bütün dünya insanlarında değişik şekillerde de olsa görülen bir davranıştır. gusul abdestindeki fark, islami inançları olanların, bazı şekil şartlarıyla bunu yerine getirmesidir. abartılacak bir konu yoktur.
  cenabet denilen durumdan kurtulunmak veya daha doğrusu cenabet durumuna düşmemek için yapılan bir eylem olan gusul abdesti, normal namaz abdestinin bozulmasını gerektiren hallerle bozulur (osurma, kan çıkması, tuvalet ihtiyacı vs.) ama gusul abdesti bozulunca tekrar cenabet olunmaz tabi ki. sadece abdest bozulmuş olur. önemli olan gusulün belirtilen vakitlerde ve kıstaslarda alınmış olmasıdır.
  bir detay. boy abdesti de denilir gusul abdestine.
  bir detay daha. normal namaz abdesti alınırken su bulunamaması durumunda geçerli olan "teyemmüm" durumu, gusül için de geçerlidir. onun yerini tutmasa bile, kesinlikle su bulunmadığı ve fakat gerek uykuda istemeden, gerekse nefsine hakim olamayarak bir şekilde orgazma ulaşmış insanların, yine şu elektrik meselesi yüzünden toprakla normal teyemmüm abdesti almaları faydalıdır. tabi burada toprakla boy abdesti almıyoruz sevgili kardeşim, akıllı olalım. maksat, nötrleşmek. ilk su bulunduğunda da adam gibi yıkanmak lazım tabi.