şükela:  tümü | bugün
  • genelde, birbirine bağlılık yemini etmiş insanlar, topluluklar, gruplar arasında oluştuğunda, her iki tarafı da rencide eden davranışların sonucu, yine o her iki tarafın hissettiği başıbozuk ruh hali.

evli çiftler için çözümü bazen alkol, bazen "ben dışarı çıkıyom, bi hava alıp geleyim.. alo kime diyorum.. amaan ben gidiyorum.. çaaaatt" olur.

adam geç gelir. kadın beklemez yatar. sabah aynı yataktan kalkmamışçasına farklı yönlere farklı olmayan düşüncelerle yönelirler. tam bir bunalım hali kısaca.

bir de öğretmenin, sınavda, öğrencilerle yaşadığı güven bunalımı vardır. çözümü, sınav öncesi; "siz susmadıkça sınava başlamıyorum." dur. hala gürültü devam ediyorsa; tüm öğrencilerin yerlerini değiştirir veyahut 2 hatta bazen 3 gruplu sorular hazırlar, ve bunalımı mutlu sonla nihayete erdirir. *
  • ister kişiler arası (sevgililer, çalışanlar, arkadaşlar) ister gruplar arası (farklı kültürlere/görüşlere sahip topluluklar, devletler) olsun çoğu ilişkinin bitme nedeni bu olmasına rağmen bu kadar az entry olması enteresan. güven bunalımı yaşandığında iletişim, paylaşım azalır. bu durumda diğer tarafa güvenip adım atamaz hale gelirsiniz. tam bir kısırdöngü içinde eylemsizlik içinde kalırsınız. bu kısırdöngüden çıkılamazsa hayal kırıklığı içindeki taraflar karşıdakinin alternatifini aramaya (yedekte bekletileni sahaya sürmek) ve birbirinin kuyusunu kazmaya başlayabilir