şükela:  tümü | bugün
 • eski anayasa mahkemesi üyesi ve başkanvekili.

  kendisi o dönemlerde furya olan parti kapatma davalarında karşı oy kullanarak o dönemde bile demokrasi vurgusu yapmıştır ve takdirimi kazanmıştır.

  örnek bir karşı oy gerekçesi;

  karşıoy yazısı

  esas sayısı : 1995/1 (siyasî parti-kapatma)

  karar sayısı : 1996/1

  davalı siyasî parti, programının siyasî partiler yasası'nın 78. maddesinin (a) bendi ile 81. maddesinin (a) ve (b) bentlerine aykırılık oluşturduğu nedeniyle kapatılmaktadır.

  davalı parti programında yer alan yorum ve öneriler, kapatma kararının dayanağını oluşturan yasa kuralları karşısında irdelenirken ülkedeki siyasal tartışma ortamı ve özellikle yürütme organında görev alan sorumlu politik kadrolar ile diğer siyasal partilerin konu ile ilgili açıklamaları ve yasal belgelerde yer alan düşünceleri gözönünde tutulmak suretiyle değerlendirilmelidir.

  yazılı ve sözlü basında değişik görüşte politik tutum sergileyen partili kişilerle yapılan ropörtajlar ve görüşmelerde davalı partinin programında yer alan konulara benzer açıklama ve öneriler görülmektedir. daha önemlisi ülke yönetiminde en ön sırada sorumluluk yüklenen siyasal görevliler ve mecliste temsil edilen bazı siyasal partiler zaman zaman yaptıkları açıklamalarda bu davada kapatma nedeni olan konuları tartışmaktadırlar.

  yürütme organında veya muhalefette temsil edilen partilerin yetkililerince ileri sürülen veya basında tartışılabilen konularda mecliste temsil edilmeyen bir parti programında bazı görüş ve düşünceler ileri sürülebilmesi doğaldır.

  "ülke ve devlet bütünlüğü" kavramları partilerin siyasal gücüne, meclisteki temsiline veya iktidar veya muhalefette olmaya göre değişik biçimde ele alınamaz. eğer ülkede en önde gelen siyasal sorumluluk sahipleri bazı konuları tartışmaya açmışlarsa ve bu tartışmayı sürdürebiliyorlarsa aynı konuda benzer yöntemlerle her siyasî parti düşüncesini açıklayabilmelidir.

  mecliste temsil edilen siyasal partilerin tartışmaya açtığı konular, tartışılması "ülke ve devlet bütünlüğü" yönünden tehlike olmaktan çıkmış konulardır. bunlar anayasa'nın 68. maddesinde belirlenen ilkelere aykırılık oluşturamazlar ve düşünce açıklaması olarak anayasal teminat altındadırlar.

  bu nedenlerle davalı partinin programı nedeniyle kapatılmasına karşıyım.

  başkanvekili

  güven dinçer

  not: aynı davada partiyi ( yaklaşık 10 ayrı partiyi kapatanlar da aynı kişilerdir) kapatma kararına onaylayanlar ise şunlardır;

  başkan

  yekta güngör özden

  selçuk tüzün

  ahmet necdet sezer

  haşim kılıç

  yalçın acargün

  mustafa bumin

  sacit adalı

  ali hüner

  lütfi f. tuncel

  fulya kantarcıoğlu
 • şu günde çıkıpta işkence yapılamaz diyen akılı başındaki tek adam.

  http://t24.com.tr/…skenceye-tabi-tutulmustur,351084
hesabın var mı? giriş yap