şükela:  tümü | bugün
 • merhum deniz kuvvetleri komutani, oramiral.
  28 $ubat sureci mimarlarindan. yakin tarihimize adini yazdirmi$ komutanlardan.
 • bir asker bir diplomat adlı kitaba konu olmuş olan ve vakti zamanında dincilerin yemeğinde ben yemekte raki içerim kardeşim hani benim rakım diye yaptığı çıkışla takdir toplamış merhum asker kişi.
 • ülkede, boğazlar konusunda ondan daha fazla bilen bir kişi yoktu...hâlâ da olduğunu sanmıyorum...
 • kibris cikarmasi sirasinda kendi hava kuvvetlerimiz tarafindan vurularak batirilan kocatepe muhribinin komutanıydı kendisi, israilli bi egitim gemisi tarafindan kurtarildi mahiyetindekiler ve komutan.... yillar sonra anilarinda bindikleri flikalarda bulunan erlerden bazilarinin susuzluktan icmemeleri konusunda uyarmasina ragmen deniz suyu ictiklerini ve bunun sonucunda ciddi problemle kar$ila$tigini ifade etmi$ti....
 • abdurrahman dilipak in evinin haczedilmesi olayının baş kahramanı
 • 28 şubat'a giden süreçte, ağustos 1996'da yapılan yüksek askeri şura toplantısının ardından dönemin başbakanı necmettin erbakan'ın başbakanlık konutunda verdiği resepsiyonda sadece meyve suyu dağıtılmasına tepki gösteren dönemin deniz kuvvetleri komutanıdır. oramiral güven erkaya garsonu yanına çağırıp rakı isteyerek içki servisi yasağını delmiştir. bu durum da 'rakı krizi' olarak tarihe geçmiştir. ayrıca, büyükelçi taner baytok 'la ortaklaşa yazdıkları bir de kitap mevcuttur. (bkz: bir asker bir diplomat)
 • eski deniz kuvvetleri komutanı.
  1938 yılında manisa’nın salihli ilçesinde doğdu.1952 yılında deniz lisesi’ne girdi, 1959’da donanmaya katıldı.1968’de deniz harp akademisi, 1970’te silahlı kuvvetler akademisi ve 1972’de ingiliz kraliyet deniz kurmay koleji’nden mezun oldu.1973-1974 yıllarında komutanlığını yaptığı kocatepe muhribi, kıbrıs barış harekatı sırasında, türk hava kuvvetleri uçaklarınca yanlışlıkla batırıldı.
  1974-1977 arası brüksel nato karargahı türk askeri temsilciliği’nde görev aldı, 30 ağustos 1980’de tuğamiralliğe yükseldi.ağustos 1983’te çıkarma filosu komutanlığı görevine getirildi.1984’te tümamiralliğe, 30 ağustos 1988’de koramiralliğe.
  genelkurmay genel prensipler başkanlığı ve deniz kuvvetleri komutanlığı kurmay başkanlığı görevini yürüttü.1991-1992 arasında güney deniz saha komutanlığı yaptı.30 ağustos 1992’de oramiralliğe terfi etti.
  1992-1995 arasında donanma komutanlığı, 1995-1997 arasında da deniz kuvvetleri komutanlığı görevinde bulundu.30 ağustos 1997’de emekliye ayrılan erkaya’ya 30 aralık 1997’de “büyükelçilik” unvanı verildi.emekli olduktan sonra ege ordusu’nun kaldırılmasını öneren erkaya’nın bu görüşü, gelkurmay başkanlığı tarafından eleştirildi.24 haziran 2000 tarihinde istanbul’da vefat etti.
 • kadir sarmusak adlı polis memuru, ankara'da deniz kuvvetleri komutanlığı'ndaki askerliği sırasında emniyet istihbarat dairesi hesabına çalışma yaptığı* için yargılandığı mahkemedeki ifadesinde güven erkaya'nın o günlerde* gündemi işgal eden bir diğer konu olan 1. lig maçlarının yayın ihalesi ile ilgili olarak ali şen tarafından arandığını ve bu konuda kendisiyle telefon görüşmeleri yapıldığını anlatmıştır.
 • alkol bulunmayan başbakanlık yemeğinde garsona rakı getirten deniz kuvvetleri eski komutanı. yemekte genelkurmay başkanı ve diğer komutanlar da varken tepkiyi veren olmuştur. bazı karakterler farklı oluyor.