şükela:  tümü | bugün
  • (ara: guvenmek)
    (ara: guvenmemek)
  • kadın bünyesinde vuku bulan*ı çok enteresandır. zira* bazı reklamlara göre kadınların muayyen günlerinde zuhur ediyor* ve aldatılma korkusuyla birleşince kadını canavara dönüştürüyor. ama neyse ki pedler var. kadınların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayarak ilişkilerin ömrünü uzatıyor.

(bkz: bir kedi gördüm sanki)
    (bkz: kafa gitti kafa)
  • size ait olduğu halde, ortaya çıkış sebebinin genelde başkaları olduğu ve bir kez ortaya çıktıktan sonra, ikili ilişkileri cehennem hayatına çevirebilen yegane sorun.
  • önceki ilişkisinde aldatılan,kandıralan kadının o ilişkiden sonra karakteristik özelliği olarak kayıtlara oturan sorundur. ha bide kimsenin doğuştan güven sorunu yoktur sorun geçmiştedir.
  • daha önce güvenilen dağlara kar yağması nedeniyle rahatlıkla güvenilebilecek kimselere dahi temkinli yaklaşmaktır.
    böylelikle hayatın fırsatlarının da kaçırıldığı görülmüştür.
    aşılması gerekendir.
  • çağımızın en büyük sorunlarından biri millet haklı değil mi peki güvenmemekte tabii ki haklı ama bu kadar da olmaması lazım işte bu yüzden daha yaşanabilir bir ülke için evrene mesaj yolluyorum.
  • benim gibi enayilerin sözde yaşadığı ama pratikte asla varolmayan sorundur. saf mıyım, neyim bilmem ama ben güveniyorum, inanıyorum insanlara, insanlığa.
  • türkiye'de fazlasıyla gözüme çarpan sorundur. biri koşu arkadaşı der: böbrek avı, başkası zirve yapalım der: böbrek avı, beriki çok yalnızdır tanımadığı biriyle konuşmaya çalışır: sapık, yolda zavallının biri para dilenir: yalancı, birine sır vermek istersin ama iki kişinin bildiği sır değildir, laptop alırsın: kamerayı bantla izlemesinler.

neredeyse insan kendi sınırlı sosyal çevresindeki 3 5 insan dışındaki herkese düşman olmuş, güveni sıfırlamış. insan insana bu kadar güvenemezken sokayım sizin medenileşme anlayışınıza.
  • "insanın kendi yaptığı bıdı bıdı bıdı"yla alakası olmayan durumdur. "hahahaha kendi yediği boklardan dolayı karşısındakine güvenemiyor" diyen kişi güven sorunu/problemi/eksikliği yaşamamıştır.

3 hafta öncesine kadar güven sorunum var diyen insanlara güler geçerdim. fakat bir kız aklımı başıma getirdi ve öz eleştiri yaptığımda güven sorunum olduğunu fark ettim. bunu nasıl anladım? belirtiler basit;

1) flört, arkadaşlık, kardeşlik, akraba ilişkisi, iş ilişkisi hangisi olursa olsun karşımdaki insanın sözlerine, hareketlerine asla tek bir anlam verememek,
    2) karşımdaki insanın özellikle samimiyetine güvenmemek, yaptığı ve söylediği şeyin doğruluğundan emin bile olsam inanmamak ve bu güvensizliğin üstüne düşünüp senaryolar kurmak (bkz: paranoya)
    3) yeri geldiğinde kendi hislerinden ve düşüncelerinden bile şüphe etmek, kendi isteklerinden emin olamamak

işte tüm bunları bir anda yaşamaya başladım.

tabi ki bir anda olmadı, son 6 aydır sevdiklerim tarafından o kadar çok hayal kırıklığına uğradım ki herkese sonsuz şans veren ve sonsuz güven duyan ben böyle bir insana dönüştüm. geldiğim noktada gerçekten kötü bir haldeyim ve hayatımda her şey yolunda olmasına rağmen kurduğum senaryolar ve ilişkilerimdeki güvensizlik sebebiyle kendimi çok mutsuz ediyorum.

varsa bir hal çaresi her türlü öneriye açığım. güven hayatın her noktasında önemli.
  • yaşadığım en büyük problemdir. babam dahil kimseye güvenemiyorum, bu durumdan ben de memnun değilim.
    insanlara güvenmek tabii ki istiyorum ama bazı 'hırt'lar buna izin vermiyor.
    ayrıca kişinin kendine olan güven eksikliğiyle veya güvenilmez bir insan olmasıyla uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.