şükela:  tümü | bugün
  • bazi insanlarin gecmis olaylardan veya tecrubelerinden ki bunlarin arasinda iliskiler en on plana cikmaktadir, dolayi sonraki iliskilerinde problemler ortaya cikabilir ve bunlar yeni iliskilerini mahvedebilir. boyle durumda olan insanlarin bazilari her duyduklarina inanmakla kalmayip bazi seyleri cok kolay bi sekilde yanlis algilayabilirler.
    (bkz: hersey yalan)
  • (bkz: trust me)
  • ........bazen aklımız öyle bir oyunlar oynuyor ki bize,küçük bazı ipuçlarını sanki birleştirircesine senaryolar hazırlayıp bizi birbirimizden
    şüphelendiriveriyor..biliyorum artık,bu ilişkinin bir parçası..sevginin,tutkunun içinde bir parça da bundan var..sürekli emin olamama içgüdüsü..
    bana öyle geliyor ki bu yüzde yüz kimseye güvenememe sendromum aslında hepimizde var olan bir durum..ruhumuzun "insanoğlu hatasız değildir"
    yargısını bize,gün olur da açıklayabilmesine olanak veren bir parçasını,içimizde şüphe olarak yaşıyoruz..hepsi bu..yoksa.................................

eskiye ait bu yazı,yine daha ilerki eskiye ait bir zamanda kendi kendini doğrulamıştır..

yüzde bir bazen çok önemlidir...
  • hayatınızda bir an sadece tek bir an ayağınızın altındaki zeminin kaydığını "görürsünüz". tutunabilecek, dayanak noktası olabilecek hiç bir şey kalmaz. kişisel bir deprem gibidir. işte o an dönüm noktasıdır. hayata bakış açınız evrim geçirir. algılamanız, olayları yorumlayışınız.. yeni bir hayat gibidir. her adım atışta zemin kontrol edilir. duyu organlarına güvenilmez. "acaba", "belki" vazgeçilmez kelimeler olur, yarı paranoyak bir modda dolaşılır.

bu bir sorun mudur? belki.. ama kendini korumanın doğal bir sonucu olur bazen. yan kazanımları da vardır üstelik. mesela senaryo yazma konusunda uzmanlaşırsınız zamanla.
  • kabuk bağlamış yaraların bir araya gelerek bilince verdiği uyarılar sonucu ortaya çıkan sorundur.
    paranoyak yapar, en önemli yan etkisimutsuzluktur.
  • -abi niye çagiriyon ki o adami ya?
    -olm nolcak ki anasini satayim
    -yok abi ben güven i sevmiyorum.gittigimiz her yere çagirma bi daha bana sormadan ya da ben gelmem o varsa
    -off abi ya hep bi güven sorunu yasiyoruz yani ha! niye sevmiyon ki sen bu adami?
    -yavsagin teki birak ya allasen*
  • kişiye özel değil de genele yönelik ise hayatı karşılayabilmek için tozlu defterlerin mutlaka açılıp gerekli yüzleşmelerin yapılıp, ödeşmelerin, boçların icabına bakılması zaruridir. zira kişi belli bir zamanda asılı kalmış, geçmişi geleceğini, şimdisini ipotek etmiştir.

yok eğer kişiye özel ise o kişinin kişisel tarihinizde yerini almasının zamanı gelmiştir. zira her türlü ilişkide güvenebilmek, söz konusu insanın yanında üşümeden durabilmek en önemli faktördür. sevgiler, aşklar, paylaşmalar, dostluklar hep güvenden sonra gelir; öncesinde güven yoksa zaten kaygan zemine kurulmuş ilişkiler söz konusudur ve bunlar bitmeye mahkumdurlar.
  • sosyal fobik olan insanlarin coguna soz konusu fobinin yaninda gelen bir esantiyondur.
  • ontanimli davranis bicimi kimseye en basta guvenmemek olan insanlarin icinde bulundugu durumdur. genelde kizlarda gorulen bu ontanim, iliskilerde problemlere yol acip, yakinlik kurulmasini zora sokar. her erkegi guvenilmez gormenin, her kizi cinsel obje gormekten farkli olmadiginin farkinda degillerdir ne yazik ki bu kizlar. oysa ki erkeklerdeki genel duruma bakarsak guvenle ilgili olarak, diger taraf guveni yikacak bir sey yapana kadar guvenme ontanimi hakimdir. bu nedenle iki erkek hemen ahbap olabilirken kizlarla arkadaslik kurmak (ister iki kiz arasinda olsun, ister kizla erkek arasinda olsun) genelde uzun zaman ve ozveri gerektirir. kurulan arkadasliklarin omru acisindan da bakilacak olursa "guvensizlik" uzerine kurulan iliskiler daha yuksek olasilikla kisa omurlu olmaya mahkum iken, "ontanimli guven" ile kurulan iliskilerde basari olasiligi daha yuksektir. bu noktada kafamdan sirasiyla %43.7 ve %67.8 diye iki deger atabilirim, daha "gerceklere dayali" bir entry arzu ediliyorsa.

ha simdi, ozveriyle uzun zamanda kurulmus iliskiler daha saglam olur diye dusunebilirsiniz; ama yani ne kadar uzun zaman? karsi taraf direk guvenmiyor, ne yaparak, nasil kazanilacak ki o guven? yani guveni yikma olasiligi olan durumlar olacak da ancak o zaman guvenine layik davranilacak da, tek bir ornek yetecek de guven kazanilmis olacak..* kolay mi o noktaya gelmek? genelde kisaca fazla cabalanmaz, genel bir guvensizlik ortaminda gecici bir arkadaslik kurulur. sonra baska memleketlere, sehirlere ya da ortamlara girilince de geriye facebook arkadasligi kalir ancak.
  • bağlanma sorunudur. bebeklik dönemlerine değin iner bu sorunun kökleri. ilerleyen yaşlarda kabuk bağlar. yerine göre faydalıdır.