• türkten çok araplara hizmet etmeye odaklanan yer.
    ben ilk 97 veya 98 yılında daha ufacık çocukken gittim güvenç konyalıya, konyalıyım ve istanbulda bulduğum en tadı hoşuma giden fırın kebabı da etliekmek de bu adamlarda. eskiden garsonlar bile konyalıydı. şimdi tek özellikleri arapça bilmek.

bugün gittik, kalitesiz maraba arap turistlerin kafamızın üstünden tıklım tepiş geçip, çantalarını yere indirmeyi akıl edemedikleri için sırtımızı oymalarına dayanmak zorunda kaldık. üstüne ben sinirlendiğimde bana cevap yetiştirmeye çalışan kasadaki tipitipe de buradan selamlar. ayrıca dükkanı bu hale getiren 3.kuşak instagram ünlüsüne de selamlar. senin amcan falan işinin erbabı insanlardı, sen anca şov yapıyorsun.

senin yüzünden bir daha bu dükkana ben ve hiç bir arkadaşım adım atmayacağız. otellerle anlaşıp arap turist çekmeye devam edin.
  • sadece etliekmek hususunda ve sirkeci şubesini değerlendirecek olursam ortalamanın bile altında bir mekandır. kıymaya kuyruk yağı katarak birşeye benzetme çalışmışlar ama başaramamışlar.
    tabi bu kıyaslamayı konya'yı baz alarak yapıyorum.
    hamur kalitesi de iyi değil.
    bu kalitedeki bir ürünü ederinin iki katı fiyata, daracık ve üstüste masalarda yemek mantıklı değil.
  • uzun süredir ismini duyuyor olmama rağmen ancak dün itibariyle lezzetini tatma fırsatı bulduğum mekan. tandır için yatıya gidebilecek bir kişi olarak tandırına bayıldığımı söyleyebilirim. hem eti süper pişmiş hem de yağı tam kıvamındaydı. bu arada tandır öncesi bamya çorbasının da tadına baktım ve o da aynı lezzetteydi.. bamyadan pek hazzetmeyen bir kişi olsam da yöresel bir çorba olduğu için merak ettim ve acayip beğendim. istanbul'da anadoludaki et lezzetini yakalamak için gidilebilecek mekanlardan birisi oldu benim için.. meraklısının aklında bulunsun..

ekleme: bu arada çorba içmek istediğinizde tam olarak sipariş edin. az da isteseniz hesaba tam olarak yansıtıyorlar. az çorba dediğinizde size yarım tabak çorba getirebilmelerine rağmen fiyata az olarak yansıtamamaları ayrı enteresan tabi..
  • merkezi merter'deymiş. ben sirkeci'dekini denedim ve memnun kaldım açıkcası. konya'dakinden pahalı haliyle ama yerken konya'da hissediyorsunuz. bıçak arasını kuşbaşılı diye satıyorlar ama değil tabii ki.
    sirkeci'deki yalçınlar'ın karşısındaki sokakta.
  • etli ekmekte tartışmasız tek geçtiğim sirkeci'deki mekan. yalnız merkezi merter olmakla birlikte, lezzet olarak sirkeci şubesi ile arasında dağlar kadar fark var. merter'i kesinlikle tavsiye etmem, o derece. yıllardır gidiyorum, kalitesini hiç bozmadı. ne deyim, 10 numara..
  • etli ekmek ve tandır kebabını güzel yapan bir mekan. şehr-i istanbul'da 4 şubesi vardır. ben sirkeci şubesine uğrarım sıklıkla. arada yeni tat denemeleri oluyor buranın. en son bamya çorbasına denk geldim. fena da değlidi hani bu çorba.
    http://www.guvenckonyali.com/
  • sirkeci de valiliğe doğru çıkarken ilk sol ara sokakta bulunmaktadır.hüseyin ve cumali isimli iki kardeş işletmektedir.lezzetlerinin sırrı etleri sadece toroslarda otlamış erkek kuzuları kullanmaları olduğunu duydum.
    fırın kebapları muhteşemdir.
  • sirkeci'deki şubesi için istanbul'daki en iyi bamya çorbası, etliekmek ve tandır kebabını yiyebileceğiniz yer diyebilirim. fiyatlar doğal olarak konya'nın üzerinde, istanbul'daki muadillerinin ise altındadır.

sırf bamya çorbası için yolumu uzatıp sirkeci'ye uğramışlığım çoktur.
  • kuzu eti konusunda aşmış, kompetan bi işletmecisi olan mekan. ve evet, viva bamya çorbası!
  • fırın kebabını usulüne uygun pişirmeyen işletmedir, zira bunun usulü 14 ila 16 cm derinlikteki bakır leğenlerde minimum 6 saat pişirmektir. bakır leğenin (tepsi diyebiliriz fakat konya’da adı leğendir) derinliği artarsa et haşlama gibi olur, derinlik azalırsa da kuru olur.
hesabın var mı? giriş yap