şükela:  tümü | bugün
  • whatsapp , facebook messenger vb son derece tehlikeli ve kisisel verileri risk altinda tutan zararli uygulamalarin alternatifi acik veya kapali kaynakli sifreli ve guvenilir mesajlasma uygulamalari.

signal , telegram ve threema dunyanin en guvenilir mesajlasma uglulamalaridir. signal abd kaynakli oldugu icin supheyle bakanlar olabilir ama buna ragmen anlik mesajlasma yerine telefonunuzda sms uygulamasi olarak kullanabilir ve servis saglayicinizin ( turkcell gibi ) mesajlarinizi okumasinin onune gecebilirsiniz

threema kucuk bir ucret karsiligi google play'den indirilebilir.

telegram zaten cok sukur turkiye'de de taninmaya basladi artik umarim daha da yayginlasir.
  • ulan kim benim boklu mesajlarımı okusun ki?
  • edward snowden'in signal'i işaret edişinde bir keramet olabilir mi?
  • guvenilir diyince sanki dayi oglunuzla devlet sirlarini birbirinize gondereceksiniz. neyin guvenirligi anlamadim. kullanin iste normal mesajlasmayi bu kadar neyden cekiniyorsunuz? gider sacma bir uygulama bulur kullanirsiniz, iki gun sonra bir teror orgutunun iletisim agi cikar o zaman guvenilir avukat sorarsiniz buradan. kelimelik uzerinden bile mesajlasilan gunumuzde kendinizi onemli biri sanip gunluk iletisimden guvenirlik ariyorsaniz bana guvenin mail atin dayi oglunuza.
  • bip :)
  • bylock diye birşey var, ondan yükleyin.
  • ben artık bu noktada bir sınıflandırmaya gittim:

whatsapp kullananlar ve terk edenler: toplumun çoğu, sen, ben sıradan kitle. ben onaylamayacağım ki kapatsınlar hesabımı kimse ulaşamasın. bunun dışında bir nedenim olsa da onaylardım, umrumda değil.

bip'e geçenler: tehlikeli ve pek de derin düşünemeyenler bu grupta. attan inip eşeğe binmek bir kenara çok daha dandik bir kuruma güveniyolar.

telegram'a geçenler: telegram senelerdir var ve burada her türlü yasal ve yasadışı iş dönüyordu. sanırım bu gruptakileri en kolay gaza gelenler ve trene binenler olarak tanımlıyorum.

signal'a geçenler: biraz daha araştırma meraklısı grup. telegram ve bu açık kaynak kodlu olduğu için geçişi anlıyorum da burada bu kadar önemli ne konuşacak millet o kısmı anlamıyorum.

line'a geçenler: hepten şaşıranlar, terse gidenler.

sonuç olarak güvenli uygulamalar vardır, güvenlisi de güvensizi de bana uzak olsun ki saçma sapan insanlarla muhattap olmayayım. girişte belirli bir zeka ve ahlak testi yapan uygulama çıkarsa anında yükler aylık abone olurum. asgari düzey de tespit etse yeter.
  • bip diyen arkadaşların, bip kullanıcı sözleşmesi'ni okumasını şiddetle tavsiye ederim.

(bkz: bip kullanıcı sözleşmesi)