şükela:  tümü | bugün
  • özellikle son zamanlarda artan 2.el araç ilan sitelerine baktığınızda, gözle görüleni inakr eder boyutta bilgiler veriliyor ve yanlış bir araç seçiminde telafisi zor bir ticaret gerçekleşebiliyor. malum araç fiyatları da uçukken hangi ilan tarzı güvenilir, hangi tür araç sahibi modellerinden uzak durulmalı, nelere dikkat edilmeli tecrübelileri ve bu meslek erkanı olan sözlükçüleri buraya davet ediyorum. bizi aydınlatın lütuufen.
  • başlık gözbebeğimi satıyorum tarzında birşeyse sakın güvenmeyin. gözbebeğini satan adam size ne yapmaz. haa abartılı bir ifade kullanmış diyeceksiniz. o kadar abartan adam size ne yapmaz, güvenmeyin.
  • açıklamalarında renkli renkli büyük puntolarla yazılmış "klasik" ifadeler varsa,
    ekmekli ifadesi geçiyorsa,
    keyfe keder boyalı deniyorsa,
    kullanılması gerektiği gibi kullanıldı ifadesi geçiyorsa,
    bazı sıkıntıları vardır gibi ifadeler varsa,

ben uzak duruyorum. size de tavsiye ederim.
  • adres olarak sırasıyla: "istanbul / bağcılar / 100. yıl mah." görüyorsanız şayet, uzak durun. oto center'dan araç alınmaz. esasen, galericilerden araç alınmaz. şaseden kaynaklı aracı "sıfır hata abi" diye köstürmeye çalışan moronlarla karşılaşabilirsiniz.

edit: konuya biraz daha açıklık getirmek istiyorum. bahsettiğim bu insanların çoğu dolandıcı. center’da esnaflık yapan arkadaşlarım da bu gruba dahil. sizi yönlendirdikleri ekspertiz firmaları da dolandırıcı. hepsi anlaşmalı. özellikle de umran oto ekspertiz’e yönlendiriliyorsanız hemen vazgeçin bu işten. kimsenin canı yansın istemiyorum. dediğim gibi; galericilerin koyduğu ilanlara itibar etmeyiniz. tramer kaydı düşük gösterilen veyahut cepten yaptırıldığı için tramer kaydı olmayan araçlarla dolu. dikkatli olun.
  • aracımız gayet diri ve temizdir ufak tefek taklaları oldu ama teker üzeri düştü. alıcısına hayırlı olsun
  • 1) boya takıntısı olan aramasın.

gerçek: araba feleğin çemberinde taklalar atmış.

2) güneş yanığı vb. yüzünden komple temizlik boyası vardır.

gerçek: araba taklalı, anası sikildi sanayide kör topal topladık satıyoruz.

3) isteyen ustasını alsın gelsin.

gerçek: arabayı eksper'e götürtüp, bütün defolarını boyalarını falan öğrenmenizi istemiyorum.

4) ufak tefek masrafı var.

gerçek: amortisor yok, balatalar bitik, motor rektefiye ister, anasını siktik işte elden çıkartmaya çalışıyoruz.

5) sadece görünen hasarı mevcuttur.
    gerçek: araba 3 parçaydı toplayıp tek parçaya getirdik airbagler dirençli falan hep. bir de işte hasarlı olduğu belli olsun diye sol çamurlukta ufak bir çizik bıraktık ama araba direk yürüyen tabut.
  • nüfus yoğunluğu düşük olan illerde piyasanın yaklaşık 3-5 bin tl altı satılan internet ilanlarına şüphe ile yaklaşılması gerekir. depozito alıp kaçma ihtimalleri oldukça yüksektir.
  • ilan adında marka model dışında bir şey yazıyorsa direkt eliyorum. yok kapalı garaj arabası açıklamaya bak vs varsa zaten allahlık o arabalar. sonra açıklamayı bir tur okursun az çok oradaki yazım dili de belli eder. yan yattı çamura battı ayağım kaydı sigortadan para aldık vs diyorsa geç. onun dışında zaten yine dolandırıcı çıkar onu elemek için ise bu işlerin kurnazı olman lâzım. yoksa da sağlam bir ekspertizin olması lâzım. kendi adamına götürmeye çalışırsa gitme. 3 5 verip onları ayarlıyorlar merak etme ustaya da gitme usta da kendi cebine para sokmaya çalışacak çünkü. en iyisi bu işi profesyonel yapan birini veya bir yeri bulacaksın yoksa da bu işlere bulaşmayacaksın.