şükela:  tümü | bugün
 • fifa'dan bile daha etkisiz bir oluşum.. şimdi bunlar çıkıp da "israil gazze'den çekilsin" deseler israil'in bir şekil ipleyecegini sanmiyorum.. ama fifa çıkıp da "eger israil gazze'den çekilmezse tüm takımları ile birlikte uluslararası musabakalardan men ederiz ve tüm israilli oyuncularin (pini balili dahil) lisanslarini iptal ederiz" dese daha cok ses getirir sanırım israil'de..
 • 10 u geçici, 5 i kalıcı (abd, ingiltere, fransa, çin, rusya) toplam 15 ülkeden (üyeden) oluşan, uluslararası güvenlik ve barışı sağlamak adına karar verme yetisi bulunan, sadece 5 büyük gücün alınan kararlarda veto * hakkını kullanabilmesi ve 1 red oyuyla diğer 14 üyenin aldığı kararın geçersiz sayılabilmesini sağlayan özelliklere sahip, çoğunluk onayının birşey ifade etmediği, en güzel eşitsizlik örneklerinden,un * in en önemli organı.
 • bugünden itibaren türkiye'nin bir ay boyunca geçici başkanlık görevini yürüteceği konsey.
  kuzey kore olayı falan elimizde patlamasın da... başkan maşkan diye nükleeri sıkıştırırlar bir tarafımıza diye korkmuyor değilim
  (bkz: neme lazım şahit mahit yazarlar)
 • bm'ye üye olan ülkeler arasında güvenlik ve barış ortamını sağladığına inanılan bm'in en önemli organıdır. güvenlik konseyi üyeleri dünya ülkeleri arasında silahlanmayı azaltarak, dünyayı huzur dolu bir yer haline getirmeyi kendilerine misyon edinmiştir. tek problem daimi ülkelerin (abd,rusya,çin halk cumhuriyeti,ingiltere,fransa) dünyada en fazla silah üreten ve pazarlayan ülkeler olmasıdır.
  (bkz: paradoks)
 • sanırım burası baya eğlenceli bi yer. geçici de olsa bu civardan bir koltuk kapmakta fayda var.

  bu konseye üye olmak isteyen iki ülke düşünün. küba ve kolombiya. kerli ferli kocaman eşşşşek kadar adamlar 1979 yılında üç ay boyunca oylama yapıp iki ülkeden birini seçemesinler. bir salona farklı zamanlarda 155 kere toplaşıp bir anlaşmaya varamasınlar. süper olay lan. levent kırca görse sevincinden çatlar adam yemin ediyorum. hadi bunlar yapmış bir hata, hızır idü ilyas idü. allahın tek bir kulu çıkıp ''olum napıyoruz lan biz burda çocuk oyunu mu kendinize gelin lan üç ay süren seçim mi olur" demez mi abi. kreş mi lan orası. kravatınızdan utanın be ahahahaha üç ay be üç ay üç! üç ay sonunda kim eeh eytere bea dedi de küba ve kolombiya'yı sittir edip meksika'yı konseye aldı merak ediyorum, delikanlı ülkeymiş. en fenası da benzer bir olayın 2006 yılında guatemala ve venezuela arasında tekrarlanması. bu sefer 48 round ve iki hafta süren seçimler sonunda ortamda yeterince makara kukara yapıldığına kanaat getirilince panama atmış kapağı buraya. fantastik hakkaten.
 • 3 ocak 2009 israil kara harekati sebebiyle olağanüstü toplanma kararı almış gereksiz konsey. zahmet etmeselerdi biz zaten israil'in amacının kendini savunmak olduğunu biliyoduk.
 • bir ara (bm'e ve adalete inanırken) dünyadaki bazı şeylere göz yummayacağını düşündüğüm ancak yıllar içinde yaptıklarıyla, daha doğrusu yapmadıklarıyla, güven sarsan kurumdur. mun'deki biz çocuklar bile güvenlik konseyi'nin kendi içinde reforma gitmesi gerektiğini düşünebilmişken reel güvenlik konseyi bu konuda adım atsa bile en büyük eksiği olan veto haklarının dağılımı yüzünden istediği reforma ulaşamayacaktır. kendi içinde çarklarının dişlileri dönemeyen kurumdur bu yüzden.
 • new york'taki birleşmiş milletler binasında bulunan salonun adı bir de. binaya girip turlara katıldığınızda ilk olarak bm genel kurulu salonunu ve turun sonunda da bu salonu görebilirsiniz. izleyici koltuklarından bu mu lan dedirtecek kadar ufak görünüyor.
 • "birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nin 1948 tarihli, 194 sayılı “evlerine dönmek isteyen mültecilere … bu imkanın tanınmasını” öngören; 1968 tarihli, 2452 sayılı “geri dönüş için geciktirilmeksizin etkili ve acil adımlar atılmasını” talep eden; ve 1973 tarihli 3089 sayılı “yerlerinden çıkarılan yerleşimcilerin geri dönüşünü” öngören üç önemli kararı" umursandığı ölçüde, gazze'ye yönelik alacağı filistinliler lehine olası karar da umursanacaktır.
 • "birleşmiş milletler cemiyeti'nin geçen ayın yirmisekizindeki toplantısında yine veto meselesi bahis mevzuu olunca new zealand murahassı kalkıyor ve diyor ki "emniyet konseyi'ndeki veto hakkı mahfuz kaldıkça bu konsey öyle bir beş neferlik itfaiye ekibine benziyor ki yangın haberi alınca yangına koşup koşmamak için her neferin ayrıca karar vermek hakkı vardır.""

  adnan adıvar, dur düşün, 1950, s. 10