*

şükela:  tümü | bugün
 • unin bir kolu.
 • 10 u geçici, 5 i kalıcı (abd, ingiltere, fransa, çin, rusya) toplam 15 ülkeden (üyeden) oluşan, uluslararası güvenlik ve barışı sağlamak adına karar verme yetisi bulunan, sadece 5 büyük gücün alınan kararlarda veto * hakkını kullanabilmesi ve 1 red oyuyla diğer 14 üyenin aldığı kararın geçersiz sayılabilmesini sağlayan özelliklere sahip, çoğunluk onayının birşey ifade etmediği, en güzel eşitsizlik örneklerinden,un * in en önemli organı.
 • (bkz: unscr)
 • 2. dünya savaşının galip devletleri (ingiltere, fransa, abd, rusya, çin) tarafından oluşturulan birleşmiş milletler'in önemli kararları (savaş, insanı yardım, vb) almak için oluşturdukları kosney. 15 üyeden oluşmaktadır ve bu 5i daimi üyedir. eşitliksiz bir durumdur ancak kimse hiçbir ülkeyi bm'ye girme konusunda zorlamamış ve giren ülkelerin hepsi bu durumu kabul etmiş olup girme yolunda taklalar bile atmışlardır.
  p.s: türkiye kurucu üyelerden olmasına rağmen güvenlik konseyi'nde daimi üye olamamıştır.
 • türkiye'nin batı avrupa ve diğer devletler grubundan 2009-2010 dönemi geçici üyeliği için adaylığını koyduğu birleşmiş milletler organı. seçimler ise 2008 yılında birleşmiş milletler 63. genel kurulu sırasında yapılacak...
 • gecici uyeligin sadece 2 yil surdugu ve 2 yil sonundaki 31 aralikta gecici uyeligin doldugu birlesmis milletler organidir.
 • türkiye'nin en son 1961'de geçici üye oldugu ve 2009-10 döneminde yeniden geçici üye olabilmek icin asagidaki adreste görüldügü gibi bir brosürle tanitim kampanyasi yaptigi kurum.

  http://www.un.int/turkey/page2.html

  öte yandan hadi çince'yi anladik diyelim ama birlesmis milletler'in alti resmi dilinden dördüne çevrilen bu brosürler neden rusça'ya da çevrilmemis insan anlamata güçlük çekiyor - oysa türkiye'ye diplomatik olarak yakinlik duymasi ve adayligini desteklemesi beklenen birçok orta asya ülkesi için bm'nin alti resmi dili arasinda en tanidik gelen dil rusça'dir.
 • sanırım burası baya eğlenceli bi yer. geçici de olsa bu civardan bir koltuk kapmakta fayda var.

  bu konseye üye olmak isteyen iki ülke düşünün. küba ve kolombiya. kerli ferli kocaman eşşşşek kadar adamlar 1979 yılında üç ay boyunca oylama yapıp iki ülkeden birini seçemesinler. bir salona farklı zamanlarda 155 kere toplaşıp bir anlaşmaya varamasınlar. süper olay lan. levent kırca görse sevincinden çatlar adam yemin ediyorum. hadi bunlar yapmış bir hata, hızır idü ilyas idü. allahın tek bir kulu çıkıp ''olum napıyoruz lan biz burda çocuk oyunu mu kendinize gelin lan üç ay süren seçim mi olur" demez mi abi. kreş mi lan orası. kravatınızdan utanın be ahahahaha üç ay be üç ay üç! üç ay sonunda kim eeh eytere bea dedi de küba ve kolombiya'yı sittir edip meksika'yı konseye aldı merak ediyorum, delikanlı ülkeymiş. en fenası da benzer bir olayın 2006 yılında guatemala ve venezuela arasında tekrarlanması. bu sefer 48 round ve iki hafta süren seçimler sonunda ortamda yeterince makara kukara yapıldığına kanaat getirilince panama atmış kapağı buraya. fantastik hakkaten.
 • gün itibariyle 151 ülkenin oyuyla türkiye geçici üyeliğe seçilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap