şükela:  tümü | bugün
 • yeni isime girerken formalite icabi oldugu soylenen ve fakat polisin alt komsumuza gelip hakkimda bisiler sorma olayinin gerceklesmesi ile uyduruktan olmadigina ikna olup heyecanlandigim sorusturma cesidi. dikkatli olmak lazim...
 • emniyet ve mit tarafından gerçekleştirilen bir olay.
 • özellikle meclis, büyükelçilik, bakanlık, konsolosluk gibi yüksek devlet kurumlarına girerken doldurulması istenen belgedir. eskiden istenirmiş genelde iş yerlerinden ama bu tür yüksek mercilerden halen daha istenmekte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu şeklinde.
 • tasaklisina clearance denir.
 • bir kişi hakkında, bir kurumun veya makamın istemi üzerine, güvenlik ya da haber alma kuruluşları tarafından, belli bir amaçla kullanılmak için rapor düzenlenmesi ve ilgili makama iletilmesidir. güvenlik soruşturmasındaki amaç, bir kamu hürriyetinin kullanmasının sakıncalı olup olmadığının saptanması ve bu hürriyeti kullanmasına buna göre izin verilmesidir.
 • genel ahlak gibi bir maddesi olan soruşturma. eğer genel ahlaka uygun değilseniz bu soruşturmayı geçemezsiniz ve işten atılırsınız.

  en güzel şeyse, neye göre kime göre ahlak?
 • havalimanı gibi güvenlik önceliği yüksek olan yerlerde 15 temmuz sonrası yeniden yapılmaya başlanmıştır. valilikler aracılığı ile devlet memuru olmasanız bile sizi bir güzel fişlerler..

  viva big brother..

  (bkz: big brother is watching you)
 • danistay karariyla kapsami netlestirilmistir:

  danıştay kararı göre arşiv araştırmasi yapılacak konular şu şekildedir:
  - kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  - kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  - adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının,
  mevcut kayıtlardan araştırılması.
  danıştay kararı göre güvenlik soruşturması yapılacak konular şu şekildedir:
  - kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  - kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  - adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
  - yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
  - ahlaki durumu,
  - yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin,
  mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.

  kararda ve mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenli soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

  danistay kararinin tamamini okumak icin tiklayiniz.
 • 15 temmuz'dan sonra tekrar başlayan, bulunulan şehire göre 1 ile 3 ay arasında sürebilecek, tüm devlet memuru alımlarında yapılan uygulamadır.

  1 ay da olsa 3 ay da olsa, kadroya hak kazanmış olan kişi, bu süre boyunca işsiz kalmaktadır ve maaş bağlanmamaktadır. insanları mağdur etmek yerine, öncelikle atamaları yapılsa mesela, soruşturmada bir problem çıktığı taktirde verdiği maaşı da geri alarak kadrosu iptal edilse nasıl olur? en azından bir problemi olmayan kişiler mağdur olmamış olur. kısaca yapılmasın demiyorum, hobi olarak yine yapılsın ama böyle yapılsın.

  edit: 1-3 ay demiştim ancak, 6 ayı görenler varmış!
 • 9 ayda bitmeyen çeşidini beklediğimiz tahkikat. kurbanlık koyun gibi bekliyoruz.