şükela:  tümü | bugün
 • yeni isime girerken formalite icabi oldugu soylenen ve fakat polisin alt komsumuza gelip hakkimda bisiler sorma olayinin gerceklesmesi ile uyduruktan olmadigina ikna olup heyecanlandigim sorusturma cesidi. dikkatli olmak lazim...
 • emniyet ve mit tarafından gerçekleştirilen bir olay.
 • özellikle meclis, büyükelçilik, bakanlık, konsolosluk gibi yüksek devlet kurumlarına girerken doldurulması istenen belgedir. eskiden istenirmiş genelde iş yerlerinden ama bu tür yüksek mercilerden halen daha istenmekte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu şeklinde.
 • tasaklisina clearance denir.
 • genel ahlak gibi bir maddesi olan soruşturma. eğer genel ahlaka uygun değilseniz bu soruşturmayı geçemezsiniz ve işten atılırsınız.

  en güzel şeyse, neye göre kime göre ahlak?
 • devlet memurlarının atandıktan sonra geçirdiği soruşturmadır. atama dışında; ikamet adresinin değişimi, terfi, çalışılan birimin değişmesi ve 15 temmuz gibi olaylar sonrasında da gerçekleştirilir. asıl amaç adres tespitidir. genellikle emniyet müdürlüklerinin güvenlik bürosu bu işlemleri yürütür.

  mit veya emniyet biriminden 2-3 polis eve gelir ve gerçekten beyan ettiğiniz adreste yaşayıp yaşamadığınıza bakarlar. size özel çeşitli sorular sorarlar. evinizin kira olup olmadığı, evli olup olmadığınız, çocuklarınızın sayısı, isimleri vs. gibi sorular sorarlar. evraklarını doldurup giderler.

  kapsamlı araştırma gerektiren durumlarda komşulara da sorular sorulur veya size hiç sorulmaz sadece komşulara sorulur.

  özetlersek; memuriyete başladıktan belli bir süre sonra, 4-5 yıl gibi belirli aralıklarla ve yukarıda bahsettiğim terfi, ikametgah değişimi gibi durumlarda bu soruşturma yapılır.

  genellikle mesai saatinden sonra 6-7 gibi veya hafta sonu gelirler.

  evinize polis gelip de bu tarz sorular sorarsa endişe etmeyin yani. size özel bir durum değil. sadece rutin bir uygulama.
 • havalimanı gibi güvenlik önceliği yüksek olan yerlerde 15 temmuz sonrası yeniden yapılmaya başlanmıştır. valilikler aracılığı ile devlet memuru olmasanız bile sizi bir güzel fişlerler..

  viva big brother..

  (bkz: big brother is watching you)
 • danistay karariyla kapsami netlestirilmistir:

  danıştay kararı göre arşiv araştırmasi yapılacak konular şu şekildedir:
  - kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  - kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  - adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının,
  mevcut kayıtlardan araştırılması.
  danıştay kararı göre güvenlik soruşturması yapılacak konular şu şekildedir:
  - kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  - kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  - adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
  - yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
  - ahlaki durumu,
  - yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin,
  mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.

  kararda ve mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenli soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

  danistay kararinin tamamini okumak icin tiklayiniz.
 • 15 temmuz'dan sonra tekrar başlayan, bulunulan şehire göre 1 ile 3 ay arasında sürebilecek, tüm devlet memuru alımlarında yapılan uygulamadır.

  1 ay da olsa 3 ay da olsa, kadroya hak kazanmış olan kişi, bu süre boyunca işsiz kalmaktadır ve maaş bağlanmamaktadır. insanları mağdur etmek yerine, öncelikle atamaları yapılsa mesela, soruşturmada bir problem çıktığı taktirde verdiği maaşı da geri alarak kadrosu iptal edilse nasıl olur? en azından bir problemi olmayan kişiler mağdur olmamış olur. kısaca yapılmasın demiyorum, hobi olarak yine yapılsın ama böyle yapılsın.

  edit: 1-3 ay demiştim ancak, 6 ayı görenler varmış!
 • ideali 6 aydır. öteki türlü "15 temmuz öncesi" gibi mahalleye gelip adayı sadece bakkala soran polislerden ibaret kalır/kalacaktır.

  yurtta beraber aynı odada kaldığı arkadaşının tc kimliğine kadar araştırılmalıdır aday.

  bu level takiyeye bu güvenlik.

  (tayyip bey'in kandırıldık muhabbetiyle dalga geçenler, üzgünüm. sizin için de yapılacak bunlar "kandırılmamanız" için)