şükela:  tümü | bugün
 • "aaoaa nasıl böyle bir başlık girilmemiş bunca zamaan" klasiğini yerme yöntemiyle de olsa kullanmış bulunarak "güven duymak" anlamına geldiğini söylemekte bir sakınca duymuyorum. ilgili başlıkta (bkz: güven) bir kavram olarak incelenmiş olduğuna göre, sosyal bir eylem olarak "güvenmek" kendi başlığını elbette hakediyor.

  güvenmeyi metafizik bir olgu (kozmik ışık, foton, fotoğrafın içindeki joystick) olarak görmek isteyen insanlar elbette vardır. bu onların problemi, bizim için önemli olan güvenmek adı verilen bu eylemin hangi çerçevede hayatımıza oturduğuna tanıklık etmek, üçyüzaltmışbeşbin alakasız kelimeyi arka arkaya dizerek tamlama ekolü yaratmaya gerek duymaksızın aklımızdakileri okuyana bir fikir verecek biçimde ortaya dökmek olmalı. burdan hareketle nacizane* fikrim şu şekildedir:

  bilmeksizin güvenmek diye bir şey olmaz. ben bu 3 numaraya çok güveniyorum diyen sevgili ganyancılar gerçekten güveniyorlarsa o yarışı izlemezler, demek ki bu güvenmek değil ummaktır, acabaların sesini kısmaktır içimizden yükselen. insan sadece "sonsuz" bildiğine, "sonsuz" güvenebilir; bunun olanaklı olduğunu iddia etmek kolay değil elbette ama hayatta ne kolay ki zaten? demek ki güvenmek eyleminin bilmekle çevrili esnek sınırları vardır. bu esneklik, zekamızın, kavrayışımızın tahlil yapma ve analiz etme gücüyle varolur. her elde edilen başarıda o sınırlar genişletilir. nereye kadar gittiği ya da ufkun dışına çıkıp çıkmayacağı bir tartışma konusu olabilir ama varlığını inkar etmektense bilip de ona göre hareket etmek en doğrusu değil midir? öyledir, öyledir. neticede güvenliğiniz için güvenmeyi bilelim, ona göre kullanalım. güvenilecek kişiye güvenme tahlilimiz, bilincimiz dahilinde güvenelim, güvenilmeyecek şeye güvenmeyelim. sevgilimizi çok sevelim, bir kelimeyi yüz kere söyleyip anlamsızlaştırmayalım. bütün kadınlar da çiçektir zaten.
 • (bkz: inanmak) (bkz: aldanmak)
 • ic huzur. spontan nefes alisi. hissetmek.
 • (bkz: kaziklanmak)yine de yasamda mutlaka olmasi gereken bi histir guven.hem guvene ihtiya duyulur hem de kimi zaman da kaziklanarak insan ders alir bazi seylerden.
 • bir insani gercekten kalpte hissedip, onun da senin oldugun yonde oldugunu du$unme durumu. dost ve sevgili seciminde aranabilecek yegane kriter.
 • yapmaman gereken sey...
 • hayatın en önemli unsuru olduğunu hayat* bana öğretmişti bi zamanlar.
  şimdi ise yüksek lisansını hatta doktorasını yaptırıyor,çok zor çook...
 • kendini herşeyinle bırakabilecek kadar emin olmak ondan... öyle emin olmak ki huzurundan, onu bile teslim edebilmek kendine...
 • çok büyük zaaf..
  çok büyük ihtiyaç..
 • lock up filminde stallone nin hkg (hic kimseye guvenme) kurali vardir.burdan gaza gelerek takinilan "ben kimseye guvenmem abey" ayaklari kimseye guvenmeden gecen hayatin bir yanlizlik hucresine donusmesine kadar surebilir.ayrica biryerlerde bir cop tenekesinin ustune birileri,

  guvenme gencligine
  yillar alip gidecek
  dunyada ikimize
  hatiralar yetecek

  yazmistir.

  (bkz: o kendini biliyor)
hesabın var mı? giriş yap