• çöktüğünü duyarsanız şaşırmayın!

şaşırmayın çünkü güvenpark'ta yaklaşık 6 ay önce, üstelik de yayalara açık olan bir bölgesinde 10-15 metrelik bir göçük oluşmuştu. gelinen aşamada keçiören metro hattı inşası nedeniyle içinde çalışan devasa iş makinalarıyla koca bir şantiyeye dönüşen güvenpark'taki çökme riski, her geçen büyüyor.

korkularımı daha da artıran 1935 tarihli güven anıtı'nın üstünün örtülerek restorasyona alındığını görmek oldu. normalde anıtın arkası şantiye iken artık anıtın kendisi de şantiyeye dahil olmuş durumda; söz konusu restorasyonun, anıtın çökme riskiyle ilişkisini düşünmek hayli kaygı verici.

dahası 1.derece doğal sit alanında olmasına rağmen güvenpark'ta yürütülen inşaat nedeniyle sadece güven anıtı değil, parkın kendisi, içindeki anıt ağaçlar ve en önemlisi de insan yaşamı tehdit altında.

1932 tarihli jansen planı'nda ankara kent aksının en önemli unsuru olarak tasarlanan güvenpark ve güven anıtı yıllardır nelere dayanmadı ki... dolmuş ve otobüs duraklarına, metro girişlerine, metronun havalandırma bacalarına, 15 temmuz anıtına, kan bağış tırına, belediye meyve suyu büfelerine, simit arabalarına, taksi depolama alanına, reklam panolarına, çiçekçilere, işportacılara, gökçek'in dinozor maketlerine...

bakalım bu son badireyi sağ salim atlatabilecek mi?

not: şehir plancıları odası ankara şubesi'nin güvenpark hakkında bugün yaptığı basın açıklaması için bkz. https://www.spo.org.tr/…php?kod=11346&tipi=3&sube=1
  • şüphesiz ki günün birinde memlekette apaçi devrimi gerçekleşir ise merkez üssü güvenpark olacaktır. kaç haftadır gözlemliyorum, adamlar 7/24 orada lan. heykelin civarında toplaşıp normal muhabbet eder gibi görünürken bir anda çeşitli dans figürleri sergilemeye başlıyorlar, sonra başladıkları gibi aniden duruyorlar. acayip kıllandım ben bu işten, birbirleriyle haberleşmek için alternatif bir yol mu acaba bu dans olayı, apaçilerin kafasında ne tilkiler dönmekte?

kafayı yiycem lan.
  • ankara'nın açıkhava karakolu. tunalı'yı dönerciler bastı, ulus zaten tükendi. güvenpark'ı da üniformalı/üniformasız polisler kemiriyor. ankara'da bir ruh dolaşıyor, kitsch'liğin ve sinsi gülüşlerin ruhu.
  • itfaiyecilerin tatbikat amaciyla havuzunu benzinle doldurup yaktiklari, sonra da sonduremedikleri park.
  • neresinin park oldugunu hala algılayamadığım mekan.ismi güven otopark olsa daha uygun olurdu bence
  • adıyla çelişen boktan yer. uzun süredir bekleniyordu buralarda bi patlama olacağı, kısmet bugüneymiş.

artık ibneciğimiz adını değiştirsin bi zahmet tehlikeli park, güvensiz park falan yapsın bence.
  • polislerin polislikten çok sokak serseriliği yaptığı, yan bakana kimlik sorup itiraz edene 4-5 kişilik çemberlerle baskı uygulayarak gözdağı verdiği bir park olmuştur. ne kontrolü diyene 'rutin kontrol' cevabını vermekteler. 14 yıldır ankara'dayım böyle rutin görmedim.

parkın %60ını kapladıkları için artık polispark adını alabilir.
    en çok çiçekçilere üzüldüm, iş yapamaz oldular.
  • saniyede 286 tane çaycının çay içer misin abi diye sorduğu yer.
  • pek de güvenli olmayan parktır. özellikle böyle özel isimlere sahip köklü bir parka özel bir koruma gerekiyor bana göre.

içerde keko dediğimiz sikimsonik elemanlar çay falan satıyor. dün arkadaşlarla otururken birisi geldi 3 kişiyiz beni göstererek gardaşım ısmarlıyormuş 3 çay dolduruyorum size dedi. baktım bardakları falan hazırlıyor, dedim yok gardaş almıycaz, ne ara gardaş olduk diye cevap vererek yaygara çıkarmaya çalıştı, dedim yok gardaşım hadi almıyoruz, yürek mi yedin lan sen vs. vs. mecburen alttan aldım. çünkü parkta örgüt gibiler bu orospu çocukları. ve hepsi kaybedecek hiçbir şeyi olmayan serseri tipler. kalkıp orda o çocuğa kafayı gömsem, muhtemelen aralarından biri bıçağı takardı bana, kim vurdu giderdik arada.

böyle köklü bir parkta bile bu elemanlar kol geziyor. efendi efendi oturan adamlara takılıyor, birkaç kez de başkaları ile yaşandığını görmüşlüğüm vardır zaten bu tür olayların.
    ama devlet bunlara karşı en ufak bir tebdir almıyor.

abicim öncelikle orada her önüne gelen çay satmamalı. muhtemelen o ibnenin izni bile yoktu çay satmaya. devlet olarak, orada izni olmayanları bulup tek tek çıkaracaksın, izin vereceğin kişileri de öyle keko tiplerden değil adam gibi görünen kişilere vereceksin.

ek olarak, parkın kenarlarına oturup yoldan geçen kızlara salyaları aka aka bakan bir sürü keko orospu çocuğu var. hepsini alacaksın ya, sokmayacaksın abi bu parklara öyle orospu çocuklarını.

polislik bir iş değil bu zaten. yeni bir birim oluşturacaksın, güven kuvvetleri vs. artık ne olursa, sivil olarak gezecekler sağda solda en ufak bir olayda bunların ecdadlarını sikecekler.
    elemanlar olay çıksa da birilerine birşey yapsak diye dolaşıyor çünkü.

tanım: içinde bir sürü keko ve serseri olan park.
  • an itibariyle "hırsız var!" ve "herşey yalan her yer yolsuzluk!" sloganlarıyla inleyen güzide park.
hesabın var mı? giriş yap