şükela:  tümü | bugün
310 entry daha
  • saroz koruköy'de bir güvercinciye denk geldim. biraz anlattı ama tüm içini döktüremedim. azıcık süzdüklerim arasında;

taklacı güvercin*, dönücü, filo kuşları, postacı*, muhabere/haberci gibi güvercin türleri var. 18 - 20 saat havada kalanlar, gece görüşlüler var.

dolapçı ırkı balkan göçmenlerinin tercihi. selçuklu ve oğuzlardan kalma. dolapçıların özelliği dönücü olmaları. dolapçıları bir üniversite hocasının önerisiyle yetiştirmeye başlamış. çok iyi emir alıyorlarmış. beş dakika içinde bütün kuşları bir emirle kümese toplayabiliyormuş. pek çok kuşçu, saatlerce dönmelerini beklerken. güvercinler ufaktan eğitime alınıyormuş. sahibinin döveceğini sanıyorlarmış, oysa dövmüyormuş.

"bilim insanları halen daha kuşların manyetik pusulasının nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyor. ama elektron dönülerdeki kuantum olgusunun kuşlara yardımcı olabileceğini düşünüyor." bbc türkçe haber yorumu

bu konuda ilerleme-kanıtlama olduğunu yazan bir bilimsel yazı. kuşlar dünyanın manyetik alanını algılayabiliyorlarmış. diğer yön bulma yöntemleri arasında güneş pusulası ve yıldızlar pusulası var.
    "charlotte çok yavan bir kişidir; özne werther'in* hazırladığı güçlü, bunalımlı, parlak bir sahnelemenin sıradan bir kişisidir; öznenin incelik dolu kararıyla, soluk bir nesne sahnenin ortasına konulmuştur, burada tapılır kendisine, buhurlanır, saldırılır, söylevlere, övgülere (belki de, gizlice, sövgülere) boğulur; tüylerinin içinde toplanmış, kocaman, kımıltısız bir güvercindir sanki, çevresinde de biraz çılgın bir erkek dönüp durur." roland barthes - fragments d'un discours amoureux

"demek ki venedik'ten alınacak ilk ders ölümlülüktür. (...) güya venedik alışılmıştan daha ölümlü bir şehir olduğundan bir ölüm şehridir, ölümün şehridir, hastalığın, kokuşmanın şehridir, sağlıklı bir iş hayatı olmayan bir şehirdir, güvercinleri gibi ziyaretçilerin sırtından geçinen bir şehirdir, hastalıklı bir şehirdir, yüksek ateş yüzünden görülen sanrıların şehridir, yaşını başını almış kulamparaların ölmeye gittiği yerdir. elbette zırvadır bunlar. en ölümlü şey en canlı şeydir." ursula k. le guin - the compass rose

(bkz: mırtık), mırtıkçı
    (bkz: güzelcin/@ibisile)
49 entry daha