aynı isimde "güvercin (dizi)" başlığı da var
  • bana istanbul'u, istanbul'dan da öte istabul'da iken gitmekten nefret ettiğim birkaç yerden biri olan eminönü'nü hatırlatır hep. sanki bizim yerel hayvanımız, bize özel. başka yerde görünce sanki memleketten birini görmüş gibi oluyorum.
  • furuğ ferruhzad şiirlerinde bolca kullanılan mazmun.
  • hastası çoktur güvercinin. babam da yaman zamanlarında keklik güvercin beslermiş. abdullah öcalan da besliyormuş çünkü öyle fotoğrafları var
  • eti lezzetli hayvan. tavuk etine çok benzer tadı. çin'de bolca tüketilir.
  • kuğurur.

(bkz: kuğurmak)
  • "ekmeği çöpe atacağınıza ıslatıp cam kenarına koyun yesin hayvancıklar" dediler, öyle yaptım. bunu yapalı iki hafta oldu, ekmek atomu bırakmadılar daha hala gelip yiyecek bir şeyler buluyorlar pes. ekmeğin suyunun suyu mu kaldı mk nedir.

üstelik penceremin önünü de shitfest yaptılar. ev sahibi sıçacak ağzıma.
  • güzel sezen aksu parçalarından biri.
  • sezenin mükemmellerinden yalnızca biri. kime&neden yazıldığını bilmiyorum ama insanın içine işliyor dinledikçe.
  • camıma nasıl pislediğini merak ettiğim canlı türü. lan konacak yer de yok nasıl becerdin dümdüz yere bırakmayı?

herif bombardıman uçağı gibi havada hızla giderken bombanın alacağı eğimi falan hesaplayıp bırakmış herhalde. azmine tükürdüğüm.
  • nadir göktürk'in süslü saksı sokağı albümünden, ebru yılmaz kale'nin seslendirdiği, rakel dink ve hrant dink için yazdığı şarkı. sözleri de söyle:

sevgilim sana yazdım bunları
    gözyaşlarım düşerken birer birer
    sevgilim sana yazdım bunları
    aşkım bitmez bitse de sözcükler

dört tarafım karanlık
    dört tarafım kavga
    dört tarafım uçurum
    ama dört kanadım sevda

sevgilim bizim aşkımız
    sürdü bir ömür
    bir güvercin gibi tedirgin
    ama bir güvercin kadar hür