şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: son kuşlar)
  • mısır, bazı arap ülkeleri ve türkiyede yendiği için analarının şeysine geri sokulmaları gerektiği söylenmiş yemek. evet. zira başlığı açan arkadaş bahsi geçen ülkeleri yazmış. ama güvercin en fazla başta italya ve fransa olmak üzere avrupada tüketilir.

şimdi onları anasının şeysine gönder, kardeş.
  • güvercinden ziyade yine güvercingillerden olan kumrudan yapılanı daha güzel olan yemek. özellikle ülkemizde ve tüm avrupa'da üveyik (european turtle dove) yemek için en çok avlanan kumru türlerinden biridir. kumrular genelde güvercinlere göre daha küçük ve lezzetlidirler. yukarıda da dendiği gibi italya, fransa, ispanya, yunanistan ve ingiltere bol bol kumru ve güvercin tüketir. amerika'da ise matemli kumru (mourning dove) yine çokça eti için avlanan türlerden biridir.

avrupa'da daha çok turta, börek vs içinde kullanılırken amerika'da daha çok ızgara olarak tüketilir. kumrulu turta da yemeyen herkese tavsiyedir -olsa da yesek-
  • kültürel olarak insanlar daha kolay ulaşabildikleri hayvanları yemeyi tercih edebilir. bugün sana sevimli mi sevimli ufak tefek bir kuş olarak gelen güvercinin tüketilmesi canilik olarak gelebilir. zira başka kültürdeki insanlar için de kuzu tüketilmesi o anlama gelebilir. köpek yiyen çinliler, yılan yiyen güeydoğu asyalılar diye sıralama devam edebilir.
  • faşo veganları rahatsız eden yemek türü.
  • pü hepinize. yenilebilen hayvanlarla ilgili olarak üzülme/üzülmeme durumumu sadece ufak bir işlemle çözüyorum. bence, siz de insanlık namına şöyyyle bir göz atabilirsiniz;

güvercin/n sayıda aç insan=tokluk şeklinde düşünecek olursak =if(n>8;üzülme;üzül) gibi. yaani ineklere üzülmesek de olur.* yaşasın gönül rahatlığı ile sucuk ekmek yemek hehe.

ammmma o sevimli sincapları ve ailelerini masalarına meze yapan insanlar var ki tek sincapla otuz kişi bile doysalar onlar için geçerli değil bu işlem! sizin abv. o küçücük kuşları da yeseniz ne yemeseniz ne?!
  • kuş kadar güvercinden ne et çıkacak allasen? bak "kuş kadar" dedim dikkat ettiysen, küçük bir şeyi ifade etmek için dahi kuştan bahsediyoruz.

ben yemem.
  • bir sonraki sefer bok yemelerini tavsiye ettiğim yöre insanlarının yediği yemektir.

güvercin amk güvercin ! onu bari yemeyin. uzak doğuda kedi köpek yiyen lavuklara da ayrıca kafam girsin.

(bkz: nasıl vegan oldum)