şükela:  tümü | bugün
 • birbirine degen bitisik gogusleri tanimlamak icin kullanilan bir tabir.

  (bkz: ayrik gogus)
 • esasen erkeklerde ortaya cikan bir sekil bozuklugudur. guvercin gogse sahip erkeklerin do$ tabir edilen bolgeleri ileriye dogru cikik bir goruntu ihtiva ettiginden bu sifati almaya hak kazanirlar. osmanlilar doneminde guvercin kitligi cekildigi yillarda bu erkeklerin pacalarina mesaj baglanarak ucurulduklari rivayetler arasindadir. hezarfen ahmet celebi bu turun selebritisi unvani ile gaza gelmis ve bir miktar mesaji yerine goturebilmeyi basarmistir.
  (bkz: guvercin goguslu kadinlar)
 • soğuk havalarda anlamsizca ağrı yapan bir bela. işin kötü tarafı üşüttüğünüzü göğüs ağrısı sırasında farketmeniz...
 • ileri derecede olmasa da benim de muzdarip olduğum rahatsızlıktır kendileri. bu rahatsızlığın ileri seviyelerinde ne giysen o göğüs kendini gösterir, giydiğin her şey üzerinde emanet gibi durur. tedavisi günümüzde mümkün olsa da doktorlar tarafından hastalık çok ileri derece değilse pek tavsiye edilmez. bende olan da 10 üzerinden değerlendirecek olursak 3-4 falandır. hal böyle olunca göğüs kası yok denecek kadar az gözüküyor spor yapılsa dahi o göğüs kasları kendini belli edemiyor. ancak bu durum doğuştan olunca insan alışmış oluyor.

  yine de bu rahatsızlığı yaşayan insanlara spor tavsiye ederim. görüntüyü tamamen düzeltmese de tatmin edici derecede fayda sağlıyor. (bkz: pectus carinatum)

  güvercin göğüs hakkında sık sorulan sorular