şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kapadokya bölgesinde bulunan vadi. buradaki kayalara güvercinlerin yerleşip yaşaması için insanlar tarafından deilkler oyulmuştur. derseniz ki bu ne kuş sevgisidir böyle, hemen işin içyüzünü açıklayalaım. efenim bilindiği üzere kapadokya bölgesinde yaşayan eşraf "şarapı" oalrak bilinir. eh bunun doğal sonucu olarak da iyi üzüm nasıl yetiştirilir diye de yıllarca kafa yormuşlar. bir gün ak sakallı dedenin biri farkeder ki güvercin gübresi üzüm bağlarına pek faydalı.
  geciktirmeden bu haberi eşine dostuna yayar. bu eş dost da evlerinin tepesine kuracağı guvercinlik yerine pek güzel ve nezih bir ortam olan bu vadiyi seçer.
 • (bkz: guvercin ada)
 • yeni çekilen, kurtlar vadisi - light tadındaki dizi.
  ana teması kuşlar, otlar, böcekler ve kelebekler olacakmış duyduğum kadarıyla.
 • club med kaya otelin terasında bir kadeh kapadokya şarabını yudumlarken gün batımı ile olağanüstü bir kızıllığa ve güzelliğe bürünen vadi
 • bütün kapadokya bölgesinin bence en güzel yeridir. ıhlara vadisi olsun, göreme olsun, yer altı şehirleri olsun hepsi tabii ki harika ama bence o vadinin manzarası yaz olsun kış olsun fark etmez en büyüleyici olanı.
 • uçhisar kalesinin en güzel izlenebildiği yer bu vadinin kenarındaki çay bahçeleridir. vadideki güvercin yetiştiriciliğinin de 9. yüzyılda başladığı tahmin ediliyor. gübre hikayesine ek olarak güvercin yumurtası kilise duvarlarına yapılan resimlerin renklerini korumak ve freskleri sağlamlaştırmak için de kullanılmış.
  eskisi kadar olmasa da güvercin popülasyonu hâlâ vadide arzı endam ediyor. akşam üstü 5 gibi bir güvercin sürüsü vadinin içinden havalanarak geçti örneğin ve çok güzel bir görüntü oldu.
  buna ek olarak ben vadinin adının neden güvercinlik olduğunu bilmiyorken vadideki kayaların toz pembe ve beyaz görünümünde oluşunu beyaz güvercinlerin göğüslerine benzetmiştim. kapadokya gezilerinde genelde atlanılan bu durak güzel bir dinlenme alanı olabilir.
 • kapadokya turunda, seyir terası gibi bir alandan şapkalı peribacalarının aksine geniş bir vadideki sivri peribacalarının keyfinin çıkarılabileceği dinlendirici bir uğrak noktası.
  göreme'deki fresklerin de anlatımını da içeren, kapadokya gezisi hakkında detaylı bir yazı için; kadapokya gezisi