şükela:  tümü | bugün
 • dörde bölünmeden önce cezalandırılacağı alana sürüklenirken boynundaki pranga ile atlayan böylece boynu kırılarak işkenceden kurtulan bombacı. *

  (bkz: hanging, drawing and quartering)

  ayrıca bu insanın yaptıklarına bakıp da demokrasi, sınıf mücadelesi arayanlar hataya düşerler. 17. yüzyıl ingiltere'sinde rahatsızlığın din üzerinden tayin edilmesi doğaldır. bu zatın durumda ise tepki katolikler üzerinde baskı kuran protestan yönetime karşıdır.
 • 31 ocak 1606 pazartesi gunu cikan ve gunpowder plot'la fawkes'in idamini anlatan the weekely newes sayisinin tipkibasimi icin:

  http://www.exmsft.com/~davidco/history/fawkes1.htm
 • 400 yıl önce yaşamış olmasına rağmen günümüzde dahi ingiltere parlamentosu'nun her açılışından önce tüm mahzenlerin aranmasına sebep olan adam...
 • bugünkü ingiliz gençliği tarafından parlamento binasını patlatmaya calısan bir deli olarak her yılın 5 kasım günü anılan adam.

  dejenere gençlik bunun bir şakadan ibaret olduğunu düşünmektedir. 5 kasımı ufak tefek havai fişeklerle kutlar dururlar.
 • v for vendettanın esinlendiği kişi. 5 kasım tarihinde parlamenter sisteme tepki göstermek amacıyla ingiliz parlamentosunu patlatmak istemiş; fakat bunu başaramadan yakalanmıştır. bugün ingiltere'de her sene çocuklara küçük yaşlarda parlamenter sistemi benimsetmek ve onlar için vazgeçilmez kılmak amacıyla 5 kasımda büyük ateşler yakılıp guy fawkes'u sembolize eden bebekler bu ateşlere atılarak bonfire day kutlanmaktadır. bir yoruma göre bilinçli olarak yapılmamış olsa bile türk parlamentosunun kurulduğu gün olan 23 nisanın çocuklara hediye edilmiş olması da aynı mantığa dayanmaktadır.

  (bkz: v for vendetta)
  (bkz: remember remember the fifth of november)
 • ankara üniversitesi hukuk fakültesi'nin efsane hocalarından olan erdal onar'ın *verdiği parlamento hukuku dersinde 2 saat boyunca üzerinde durulan ingiliz beyzadesidir. erdal hocanin aktardığı kadarıyla guy fawkes'ın parlamento binasını bombalamaya teşebbüsü ingiltere tarihinde önemli olduğu kadar parlamenter sistemin günümüzde olduğu şekliyle ulaşmasında da önemlidir.
 • bir arkadaşına gönderdiği mektupta 5 kasım'da parlemento binasından uzak durmasını söylediği için yakalanmıştır.
 • lionheart, legacy of the crusader'da küçük bir rolü var.
 • komplo teorileri vol 1.

  o gün [5 kasım 1605] yahudilerden hiçbiri parlamento binasına gitmemiş. bazıları bu eylemin arkasında aslında kral 1. james olduğunu iddia ederler.
 • şimdi hepimiz v'nin gazıyla bu 5 kasımı kutlamaya başladık ya. şu olaya biraz açıklık getirelim. guy fawkes ve 12 arkadaşının parlementoyu patlatmak isteme sebepleri tamamen dini motivlere dayanır. yani pek demokrasiylen alakası yok. o zaman başta olan kral 1. james koyu bir protestandır. guy fawkes ise uzan yıllar ispanya'da savaşmış, koyu bir katoliktir. fawkes ve arkadaşları parlemento'nun açılacağı gün olan 5 kasım 1605'te kral james'i tahtan indirip yerine bir katolik olan çokopirenses elizabeth'i geçirmeye karar verirler. o yüzden parlemento'nun hemen altında bi mahzen kiralayıp içine 36 fıçı barutu yığarlar. lakin 2 kişinin bildiği sır,sır değildirden yola çıkarsak, bir şekilde 5 kasım'da böyle bir aksiyon yapılacağı duyuluverir ve o sırada fıçıların başında nöbetçilik yapan fawkes suçüstü yakalanır. 12 kişinin arasında en çok onun isminin öne çıkmasının nedeni direk mahsende fıçılarla beraber yakalanmış olmasıdır. velhasılı kelam o günden sonra 1. james'in bu olaydan sıyrıksız kurtulması havai fişeklerle kutlanmaya başlar ona da bonfire night denir. o gece guy fawkes'in bir kuklası yapılr ve yakılır. lakin bu gecede guy fawkes'in başarısız olması mı yoksa parlemento'ya baş kaldırması mı kutlanır orası biraz muallakta diyolla.

  sonuç olarak diceğim şudur ki, fawkes başarılı olsaydı protestan yerine katolik bi krallık hüküm sürecekti falan filan. demokrasiylen pek alakası yok yani. o bakımdan biz v'yi sevmeye devam edelim en azından onunki hayırlı bi sebepti heheheehhe.
hesabın var mı? giriş yap