şükela:  tümü | bugün
 • tıp öğrencilerinin kullandığı,bin küsür sayfalık bir fizyoloji kitabı.
  (bkz: arthur c guyton)
 • gördüğünüz anda saygı duymaya başladığınız, aldığınız anda da içinizden karşı konulamaz bi okuma isteğinin geldiği 1000 küsur sayfalık, tıbbiyelinin vazgeçilmeyen kitabı. chapterlar ayrı ayrı okulların farklı hocaları tarafından çevrilmiştir. böyle olunca da anlatımı sıkmaz, rutin değildir. verdiğiniz paraya da değer her haliyle. izlerken bile zevk alırsınız böyle bir kitabın kütüphanenizi süsleyeceğini düşünerek.
 • akademisyenler için değil öğrenciler için olan kitaptır.kendi içinde kapalı bir sistem olup.misal 1.bölüm 5e 7e ayrıntısı için bkz verebilir.gene de birçok kaynak kitaba göre ayrıntılı bkz.ı verdikten sonra bile durun gene de anlatayım diyip konuyla ilgili özeti verir.
  en güzel yanı başka başka örneklerle konuyu tekrar tekrar verip kısa keseyim şık dursun mantığından uzak oluşudur.bu da hacmin artmasına kitabın bir insanın tek eliyle taşıyabilceği boyutları zorlamasına sebep olur.ayrıca her bölümden sonra kaynakça vermesiyle gönüllerde taht kurar.
  ne hikmetse binlerce kez düzeltilip dilimize en yakın çevrilmiş kaynak kitap olsa dahi orjinal metin gene de bin basar da basar.
 • insan vücudunun işleyişine ciddi anlamda hayran kalınmasını sağlayan kitaptır. hee kol gibidir, sınavlardan önce çok baş ağrıtır bakın o ayrı..
 • okuması güzel ama taşıması çok zor olan fizyolojinin mihenk taşı.o 1000 sayfalık kitabı görüp de yine yol vermiyolar insana o ayrı.
  dr. diye kısaltması kolay ama okuması zor velhasıl.
 • o kadar çok sevilmiş ki özeti bile çıkmış. özeti dediğim cep kitabı. fırsatçılığın sınırı yok tabi. o değil de tıp fakültesinde ikinci sınıf fizyolojisini bir nebze çekilebilir hale getiren yegane adam/kitaptır.

  ayrıca sanırım eski baskılardan kalma arthur c. guyton'un ağzından ailesine bir ithaf bulunur:

  yaşamım boyu bana rehberlik eden değişmez ilkeleri için babama
  çocuklarını entelektüel alanlara yönlendirmeye önderlik ettiği için anneme
  kendini inanılmaz biçimde ailesine adadığı için karıma
  her şeye anlam kazandırdıkları için çocuklarıma...
 • bu bir yorgunluk belirtisi de olabilir lakin, içinde bir hayli felsefe barındırdığını düşündüğüm kitaptır.

  --- spoiler ---

  üreme kimi zaman homeostatik bir işlev olarak değerlendirilmez. oysa üreme türün, ölen bireylerinin yerini alacak yeni bireylerinin oluşumunu sağlayarak statik durumun korunmasını sağlar. bu ifade biçimi homeostaz teriminin kullanımı açısından biraz zorlama olarak düşünülebilir ama sonuç olarak bütün vücut yapıları yaşamın otomatikliğini ve sürekliliğini sağlama amacına dönüktür.

  --- spoiler ---

  (bkz: hey yavrum be)
 • bunu okumamış, hatta defalarca okumamış bir tıp öğrencisi çok kötü bir öğrencidir diyemem ama bunu okumuş, anlamış, irdelemiş bir tıp öğrencisi kesinlikle hayata, mesleğine farklı bakar. hani hayatın sırrı diye bir şeyden bahsedilir ya, işte onu bulabileceğiniz tek kitaptır yer yüzündeki. anlamak, sindirmek zordur ama. tıbbın ulyssesidir. bakmayın birinci, ikinci, üçüncü sınıfta okutulan bir ders olduğuna, her şeyin iskeleti bu kitaptır.
 • anlatımındaki rahatlık bakımından listenin başını çekecek kadar iyi olan 1100 sayfalık tıbbi fizyoloji kitabı. aynı zamanda hem öğretim üyelerinin hem de öğrencilerin dostu.
 • mekanizmaların irdeleniş derinliğine oranla berne&levy'ye ya da ganong'a göre geride kalan ama bir konuyu ilk defa çalışırken çok yararlı olan fizyoloji kitabı.