şükela:  tümü | bugün
  • sözlük yönetiminin dün gece itibariyle yaptığı eylemdir.

her şey sedat bey'in vakit tamam senin terk ediyorum şarkısını söyleyerek gitmesiyle başladı. yönetimi alan başak bey ve saz arkadaşları sözlükte köklü değişikliklere gidileceğini artık çoğu şeyin değişmesi gerektiğini anlatan dolu dolu cümlelerle olan biten ışığını yaktılar. ufak tefek değişiklikler yapıldı kimisi göze battı kimisi batmadı ama en büyük değişime debe kaldırılarak başlandı. dünün en beğenilen entyleri artık gitmiş yerine ekşi şeyler gelmişti. bu hamleyi herkes kendince yorumladı kimisi sözlük dışında olan kişilere de ulaşabilmek için olduğunu, kimisi tamamen para hırsı ile alakalı olduğunu söyledi. şahsi fikrim proje güzeldi ama istenilen yine olmadı. kanzuk için ikinci entry saçmalığını bitirip boş bkz olayını kaldırıp konu hakkında bilgi veren içerikleri ayırabilmekti. sonuç olmadı başlıkların altında yine 2. entryler boş bkz, laf sokma, rezerv tarzı entyler dolmaya devam ediyor. yine sana hüsran, sana yine hasret var kanzuk.

ikinci konu sözlüğe yazar alımında en önemli rolü oynayan kondüktör yetkisini kaldırıp algoritma onayı getirmek oldu. tabi ki bu haber çaylaklar arasında büyük bir sevinçle karşılandı ki adamlar haklıydı, senelerce bekleyip yazar olmak isteyen yüzlerce insan var sonuçta.

sonuç algoritma çöktü, hiç bir derde derman olmadı. sol frame bakıldığı zaman sözlüğe algoritma onayıyla katılan yazarların, kondüktör alımlarından başarılı olmadığını görebiliyorsunuz. adam gibi yazan çaylaklar yine dışarıda bekliyorlar.

sözlüğün en büyük dertlerinden birisiydi başlık engelleyememek.

bir gün güneş doğarken kanzuk reis geldi ve dedi ki, sizi küçük sıpalar sizi tabi ki artık başlık engelleyebileceksiniz. sözlük bayram yerine döndü sonuç olarak insanların istediği konularda okuyup, istediği ortamda vakit geçirmesine olanak sağlayacaktı bu gelişme. herkesin kabul ettiği sözlükte sırf birilerinin damarına basmak için başlık açan insanları artık görmeyeceklerdi. sonuç yine hüsran oldu, sözlük içerisinde hala başlık engelle butonu duruyor ama kullanabilen varsa beri gelsin. ben hiç çalıştığına şahit olmadım. aylardır bu konuyla ilgili sözlük yönetiminden ses çıktığını hiç görmedim.

bana göre sözlüğün yaptığı en büyük yenilik, sözlüğe birilerini getirip ya da sözlüğe gelmek için başvuran birilerini karşımıza çıkarıp interaktif bir olaya sokmasıydı. çıta aslında kemal kılıçdaroğlu ile başladı muazzam bir seçimdi. bu kadar siyasetin döndüğü bir mecra için çok uygun bir seçim. akabinde bir kaç kişi daha geldi. mirkelam, ali atay vs vs vs. bu insanlar sözlüğe gelmek için para mı verdi, yoksa sözlük bu insanlara ödememi yaptı inanın hiç kimsenin umurunda değil. zaten sözlüğün belli bir para kazanma potansiyeli var burada bir şeyler karalayan herkes bunun bilincinde. yazılanlardan kazanılan para insanların umurunda olsa buraya yazmaz kendilerine blog oluşturur oradan devam ederlerdi.

sözlüğün genel olarak bir yapısı vardır, bir olay üzerinde asla kolay kolay aynı fikirde olmazlar her zaman ikiye ayrılma vardır. lakin bazı insanlar ve konular hakkında bazen çok büyük birleşme olur örnek (bkz: danla bilic)

sözlük yönetimi bu kadar nefret edilen, kendisinden gram hoşlanılmayan, hatta burada yazan yazarlara küfür edip sizi önemsemiyorum diyen bir insanı buraya getirerek kime ne kanıtlamaya çalışıyordu? yazarlara akıllı olun canım isterse dediklerinizin tersini yaparız mı demek istiyordu ? yoksa danla bilic denilen insanı parlatıp bakın ne kadar farkındalığı olan bir insan kendisinden nefret edilen yere bile gidiyor mesajı mı verilmeye çalışılıyordu. youtube denilen mecrada danla bilic bir kum tanesi, hatta zerresi. türkiye'de gerçekten insan mı kalmamıştı bu arkadaşı sözlüğe getirip bu kadar insanı galyana getirdiniz merak etmiyor değilim. yönetim yazarlarla, bu insanın tartışmasından, birbirlerine olan nefretten nasıl bir kazanç sağlamaya çalışıyorsa yukarıda yazdıklarım gibi bu planda başarısız olacak emin olabilirsiniz.

sedat yönetiminin sözlüğün ilk gününden beri bir duruşu vardı. sözlük adı gibi gerçekten ekşiydi, kimseyle iyi olmak gibi bir derdi yoktu. sözlüğün olayı zaten türkiye gibi bir ortamda ekşi olarak kalabilmesiydi. sedat gitti ekşilik bitti, sözlük kendince tatlı olma derdine düştü.

kabul et başak danla bilic hamlen hiç akıllıca değildi, sözlüğün çizgisi bozuldu gitti.