şükela:  tümü | bugün
  • ilhan berk'in ispanyolcaya da çevrilmiş olağanüstü bir kitabı.

kitabın ispanyolca baskısı mükemmeldir.

kitap güzelidir.

(bkz: ilhan berk)
    (bkz: rio hermoso)
  • bir ilhan berk şiiri.

küçüğüm, bu senin sesin, güzel ırmak
    önce rüzgârın öptüğü, sonra benim öptüğüm
    bu bitmemiş şiirler senin ayakbileklerin
    soluğun, kokun, karnın, gölgeli gözlerin
    bu böyle çözülü göğsün, enine boyuna dudakların
    sabahlara kadar ki büyük gözlerin böyle
    bu dal gibiliğin, saçların, kırmızı ağzın
    bu üstünde onca seviştiğimiz yatak sonra
    sonra bu benim anı artığı eski yüzüm
    tüylerin, tay boynun, küçücük çocuk ellerin
    böyle yukarıdan aşağı gidiyorum seni
    karışıyor, korkunç, ellerimiz ayaklarımız
  • ilhan berk'tendir..

yazılmış madem, ben de 2-3 dizesini ekleyemeden edemedim:

"küçüğüm, bu senin sesin, güzel ırmak
    önce rüzgârın öptüğü, sonra benim öptüğüm
    bu bitmemiş şiirler senin ayakbileklerin.."
  • şu linkten pdf formatında tamamına ulaşılabilir.
  • türkçe şiirin zirvelerinden, muhteşem bir kitaptır. kıyıda kalması, üstünde pek konuşulmaması anlamlı.
  • anlatayım o zaman günün birinde birini sevmek için bahane buldum. inandırdım kendimi ne kadar da çok seviyorum dedim. sonra ona sordum baktım en az benim kadar seviyor. hatta benden daha çok seviyor dedim. benim için öyle şeyler yaptıki hala anlayamıyorum. gözlerini hala hatırlıyorum mesela. birlikte olduğumuz fotoğraflar duvarlarımda hala sökemedim. sonra ne oldu diye sorarsan! ne zaman ki sevdiğimi söyledim o zaman saçmalamaya başladı. kendi egosunda yenilmiş bir kadınla karşı karşıya kaldım. sadece terk etmedi arkamdan iş çevirerek tanıdığım adamla aldatmaya kalktı. en çokta kendini rezil etti. ben hala inanamıyorum benim tanıdığım ırmak o olamaz diyorum. ama sonra bakıyorum yaptı bir defa diyorum. hayatımda en güvendiğim kadının böylesini kendine layık görmesi beni bitirdi. şimdi diyeceksiniz ki ne alaka bu başlıkla kendisinden bana arta kalan sadece bu şiir oldu. izmir dönüşü bana verdiği aptal bir kitap ve içinde bir kitap ayraçı tam bu şiirde iliştirilmişti. kitap kitaplığımda duruyor ancak içinde bir tek bu sayfa yok. çünkü ırmak yoksa hayatımda benim için bu şiirde yok. gerçi şu halde hayatın rengi bile yok benim için. keşke diyorum şu şiirden bu kadar etkilenmişken benim seni nasıl gördüğümü şu gözlerimden görebilseydin. ışte o zaman ellerimi bırakmaya korkardın. keşke gözlerimden kendini görseydin...