şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kemal tahir'in bir tespitidir. belirtmeye gerek var mı bilmem, burada gaddarlıktan kastedilen insan ilişkileri, psikoloji vs vs'dir. yine belirtmeye gerek var mı bilmem, sonuçta bir genellemedir, doğruluğu yanlışlığı biraz su götürür. ama gerçek payı hiç yok denemez herhalde.
 • ağırbaşlı, az konuşup pir laflar eden kadınların görünümlerine yansıyan kişilik özellikleri. bu kadınlara genellikle adlarının sonuna getirilen "hanım" ekiyle hitap edilir. vıdı vıdı etmezler. bir şeyi bir kere söylerler. asla bağırmazlar. gözlerindeki kararlılık, ses tonlarındaki kararlı ton, söyledikleri şeyin şahidi ve aynı zamanda kefilidir.
 • kemal tahir'in yanisira ayni tespit john keats tarafindan da yapilmistir, bu durumda diyebilir miyiz ki acimasiz ve guzel kadin evrenseldir? diyebiliriz, bakin dedik bile.

  (bkz: la belle dame sans merci)
 • dogru, lakin gaddar olmasinin sucu kadina atilmamasi gereken veciz. bunun sorumlusu biz erkeklerdir. sen kariya daha memeleri fizlizlenmesinden beri, 250 gram am icin turlu maymunluk yaparsan, o kari gaddar olur, heidi olcak hali yok.
  kizdirmayin beni.
  acik yazdim kusura bakmayin. dolandirmayi sevmiyorum.
 • doğruluğu yüzyıllar boyu milyonlarca örnekle kanıtlanmış bir önermedir, olup olabilecek en doğru önermedir belki de.

  kadın, fiziksel görünüşü ve gördüğü ilgi arasında yüksek bir korelasyon olduğu malum. aynı korelasyon kadının fiziksel görünüşü, gördüğü ilgi ve gördüğü ilgiye gösterdiği tepki ile de var.

  bu bağlamda "güzel kadın" konseptini sürekli ilgi gören kadın olarak alırsak, söz konusu kadınımızın gün geçtikçe daha da seçici olup daha gaddarlaşması normal. çünkü kendisine gösterilen ilgiyi ilginin kaynağına göre derecelendirip nitelendirmekte bu kadın. o yüzden kendisine ilgi göstermesini istemeyen insanlara gaddar davranıyor.
  gerçekten güzel olmayan, ya da vasat bir güzelliğe sahip olup da söz konusu kadının karizmasına sahip olmayan kadını ise etrafında bir dolu platonik barındırmasından tanıyabilirsiniz. gördüğü ilgiyi "ilgi ilgidir", ilgi iyidir" sloganıyla sever, yüceltir. kimseye gaddarca davranmak istemez çünkü etrafındaki her ilgi gösteren bireye ayrı ayrı ihtiyacı vardır. "şöyle harikasın, böyle müthişsin" içerikli sözleri duymadan bir gün olsun yaşayamayacak olan kadın yumuşadıkça yumuşar. prensip sahibi değildir.

  uzatmayalım, güzel kadın gaddar olur. biraz da gaddar olduğu için güzeldir belki de, çünkü gaddar kadın her zaman iki adım uzağınızda duracak olan, asla t-shirt'ünün üstündeki minicik yazıyı okuyabilecek kadar yakınına gelemeyeceğiniz kadındır.
 • yanlışlığı ampirik deneylerle kanıtlanmış, ara sıra ve sık sık sapmaların görüldüğü bir görüngübilimsel önermedir.
  kadın örneği üzerinden değerlendirilecek olursa:
  güzel kadın herkesten yoğun ilgi görür evet bu doğrudur...sevilir bu da doğrudur. ancak sevilen insan, ilgi gören insan gaddar mıdır? bu soruya verilecek evet cevabı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir:

  tehlikeli sonuç 1: ilgi gören insan gaddardır diye düşünen insan bu genel kanaatı yaşamın her alanına uygular ve neticede ilgi görmek=gaddarlık denklemi her yere uygulandığında türlü hoş olmayan sonuca ulaşılır:
  hoş olmayan sonuç 1: ilgi gören çocuk gaddardır. çocuklara ilgi göstermeyin sevmeyin onları
  hoş olmayan sonuç 2: ilgi gören kardeş gaddardır. kardeşinizi sevmeyin ona ilgi göstermeyin
  hoş olmayan sonuç 3: ilgi gören boşluk gaddardır. boşluk burada boşluk sözcüğünün yerine herhangi öznenin getirilmesi durumunda karşılaşılacak benzer neticelere işaret etmektedir.

  tehlikeli sonuç 2: ilgi ve sevginin gaddarlık tepkimesi ile beraber anılması insanlık için evrensel iyiler olarak belirlenmiş sevgi duymak, şefkat göstermek gibi insani davranışları olumsuzlayıcı bir tavırdır. güzel olan (ki burda hangi güzel, ne tür güzel gibi görecelilik klasiği ile ilgili dokundurmalara girmiyorum) ilgi görür sevilir evet ama onu gaddar olarak etiketlemek doğadaki güzeli sorgulamak ve “sen neden güzelsin? sana ilgi gösterdiğim için kendimden nefret ediyorum” gibi bir noktaya ulaşmak “tavus kuşu gaddardır” demek kadar dışlayıcı ve ötekileştiricidir.

  genel sonuç: “insan gaddardır. güzel insan daha da gaddardır” demeden önce çizgi filmlerde ve masallarda en pamuk kalpli en iyilik seven kişilerin “güzel” tasvir edildiğini hatırlayalım.
  *pamuk prenses kime gaddarlık etmiştir tarihte?
  *cadı tiplemeleri hep burunlarında kocaman benleri ile güzel olana gaddarlık etmek üzere var olmamışlar mıdır?
  *şirinlerde gargamel denen gaddar çok mu güzeldir?

  evet güzel olanın masalsı olması, iyilik perilerinin güzel ve kırılgan tasvir edilmesi noktasında durup düşünüldüğünde “güzel olan gaddardır” dan gittikçe uzaklaşıldığı görülür. ama elbette gerçek hayat masallardakinden farklıdır denmesi durumunda farklı bir analiz noktasına gidilebilir.
 • şimdi efendim ilgi gören her insan gaddar olsaydı ve gaddarlığı gargamel'i bile içine alacak genişlikte düşünseydik pek farklı sonuçlara ulaşabilirdik. burda anlatılmak istenen güzel bir kadının etrafında kendisine sürekli ilgi gösteren ilgi kaynaklarına bir noktadan sonra gaddar davranarak onları uzaklaştırması durumudur, "sevilmek" fenomenine ise hiç değinilmemiştir. sevilen kadının gaddar olması daha çok sadizm kavramıyla beraber anılabilecekken, vıcık vıcık bir ilgiden bunalıp gaddarlaşması daha normal karşılanmaktadır, en azından ben karşıladım.

  bundan başka, pamuk prenses de günümüzde yaşayan gerçekçi ve delikanlı bir karakter olsa gaddar olacaktır elbet, başlatmasın pamuğundan.
 • gaddar ve guzel olan kadin daha once cok gormus gecirmistir. o kadar cok gormus gecirmistir ki bi sure sonra yanina yaklasan adami daha 100 metre oteden "aha da bu yavsak" diye tanimlayabilir. bunun sonucunda guzel ve gaddar kadinin yanina yaklasan erkek got ustu oturur. cok da iyi olur. sonra bu yavsak adam bi anda "yenilen pehlivan gurese doymaz" hesabi kadinla inatlasmaya, ilgisini cekmek icin turlu gereksiz baska yavsakliklar yapmaya baslar. cogunlukla da kadini tavlayamaz ama platonik asik olur.
 • kime karsi gaddar olur? erkek ise kastedilen, guzel kadin tarafindan reddedilen eleman kendini zulme ugramis hisseder o nedenle karsi tarafa gaddar deyip bok atmaktan daha guzel/kolay ne olabilir soyleyin sayin okur yazarlar? ciksa dese ki "abicim guzel kadin reddeti mi daha cok koyuyor[which means beklentim daha yuksek oldugu icin] o sebeple, şeetim ben, gaddar dedim yane, yoksa kimin kedisini tekmelemis, vicdansizlik yapmis di mi ama" o zaman olay ne kadar net olacak degil mi? ama demezler illa bi sanat bi laf ebeligi bi kendini yuceltip, karsi tarafi batirip justfy etmeler, olmuyor olmuyor... bi taraftan hem guzel hem akilli kadin olmaz, nadir bulunur icini doldur muzeye koy muhabbeti yapip da guzel kadin gaddar olur cumlesini kuranlara hayret etmemek mumkun mu? bakiniz* burda istemeden de olsa bir bilinc* yuklemis kadina. durum degerlendirmesini yapmis ve gaddar olan yontemi secmis bir kadin var karsimizda. bu da aslinda su demek oluyor, hem guzel hem gaddar olan kadin varsa eger, illaki akilli, illaki hayat tecrubesi olan, sapla samani dallama ile adami ayirt edecek kadar olmustur. o sebeple de secimlerinin yada kararlarinin karsi tarafin cok hosuna gitmeyip "kiydin bana, gaddar kadin!" tepkisinden oteye gitmemesi kadar dogal bisey olabilir mi? hmm?