şükela:  tümü | bugün
  • bir twitterkullanıcısı tarafından üzerine yazı dizisi hazırlanan sorudur. kısa fakat vurucu olan yazı "güzellik" algısının kısa tarihsel süreci ve toplumsal algı biçimleri neler ve neden güzellik egemenliği altında ezilip kaldığımızı sorguluyor.

"sevgililer gününün gelmesiyle birlikte, her zamankinden daha çirkin bir hal alan güzellik algısı üzerine konuşalım istiyorum bugün. güzel olma arzusunun bizi nasıl içten içe tükettiğini, yalnızca güzellik sektörünün geldiği duruma bakarak bile kabataslak analiz etmemiz mümkün. güzel olma arzusunun bizi nasıl içten içe tükettiğini, yalnızca güzellik sektörünün geldiği duruma bakarak bile kabataslak analiz etmemiz mümkün. rönesans döneminde resmedilen tabloları ele alırsak; o dönemde "güzel" olarak kabul edilen kadınlar etine dolgun, göbekli, ince dudaklı, kemerli burna sahip kadınlardır. 1920'lere geldiğimizde, dümdüz vücutlu kadınlar güzel kabul edilirken; 1950'lerde marilyn monroe'nun da ikonikleşmesiyle kum saati gibi kıvrımlı, balık etli vücuda sahip kadınlar "güzel" kabul edildi. 1960'larda twiggy ile birlikte gelen çok zayıf kadın güzeldir algısı 2000'lere kadar devam etti. 2000'li yıllardan sonra, fitness kültürünün hayatımıza girmesiyle birlikte dolgun kalçaları “ güzel kalça” olarak nitelendirmeye başladık. moda da buna göre şekillendi; yüksek bel pantolonlar geri geldi, beli ince kalçası geniş kesimler, crop üstler...bir araştırmaya göre bu trendlerin üzerine doğan yeni jenerasyon, geniş kalçayı göğüsten daha feminen ve daha dişi buluyor. medyada özellikle kadınlar üzerinden yürütülen bu tek tipleştirici güzellik algısı değişmek zorunda. sevgililer günü gibi tüm özel günlerde markaların alttan alta vermekten çekinmediği “siz zaten çok güzelsiniz ama bizim ürünümüzle birlikteyken” mesajlarını doğru okumak zorundayız. .güzel olmayalım, güzel hissedelim. ince dudaklarım o ruju sürmeden de güzel. tombul parmaklarım, o pırlanta yüzüğü takmadan da güzel görünüyor. küçük popom, o pantolonu giymeden de güzel. çünkü ben güzelim.
    güzel hissediyorum.

ee... sizler nasılsınız?"

https://mobile.twitter.com/…her|twcon^7100|twterm^0