şükela:  tümü | bugün
  • arif sag'a saygisizlik olmasin ama sanki songul karli daha bir dokunakli soylerdi bu turkuyu be.
  • söz ve müziği ekrem yeşilada'ya ait bir kıbrıs türküsü.
  • (bkz: gitme turnam) ikazina uymayan yare soylenir.

http://www.youtube.com/watch?v=ezkz9qap4ps
  • nasıl da naif bir cümleyle başlar;
    "bir mendil aldım dereden" derken, dere kenarına düşmüş bir mendili alan aşık canlandırmayız gözümüzde... ağlamıştır, ağlamaktan mendili ıslanmıştır belli ki, yine de kıyamaz sevdiğini üzmeye, acındırmak istemez kendini yârine... yaradana dert yanar, binbir derdim var diye...
    hasret öyle yamandır ki; sevinilmesi gereken bir mektup yetmez dindirmeye acısını... gelsin istenir, sarsın-sarmalasın seven sevdiğini...
    nasıl sevilmesin bu güzelim türkü...
  • gece gece aklıma düşmüş, çok ama çok sevdiğim türkü. annemden öğrenmiştim...

asıl, bu güzel eserde arif sağ'ın bir "çok" demesi vardır ki; ne zaman dinlesem tam da orada ürperirim. ağız dolusudur. boğulur gibi söyler o "çok"u usta, yutkunsa da gitmez bir düğüm var gibidir boğazında.

dokunur.
  • bir türkünün en hakiki sözüdür.
    birini sevmeden evvel bir türküyü sevin efendim.
    kalbiniz size her seferinde " ömür geçer hep bu yolda" diyebiliyorsa, sevecek yüreğiniz var demektir.
    eğer yoksa es geçiniz sevmeleri.
    böylece....
    ne can yakmış olursunuz, ne de zalim olursunuz...

hakikaten yahu bir güzeli çok ozlemek bile zor zanaat bu devirde, öyle değil mi?
  • arif sağ'ın üstüne söyleyeni çıkmamış kıbrıs türküsü, nedense kıbrıs yerlisinin değilde anadolu'dan sonradan oraya gitmiş bir ozanın eseri havası vardır, belki de öyledir bilinmez, "sever isen beni dinle" kısmı can alıcıdır.
    sözlerini de yazayım tam olsun madem

bir mendil aldım dereden
    yolum geçmez yar buradan
    bin bir derdim var yaradan

güzel seni çok özledim
    üç ay oldu yol gözlerim
    hakikattir bu sözlerim

bahar çiçek açar dalda
    ömür geçer hep bu yolda
    benim gönlüm değil malda

güzel seni çok özledim
    üç ay oldu yol gözlerim
    hakikattir bu sözlerim

selam gelir mektub ile
    mektup değil bu bir sille
    sever isen beni dinle

güzel seni çok özledim
    üç ay oldu yol gözlerim
    hakikattir bu sözlerim
  • nida ateş de çok içten söyler bu güzel türküyü
  • allah kahretsin ya.
  • dinlerseniz özlemediyseniz de özletir.