şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hepimizin başına gelmiştir elbet.

  hayatınızda iyi gitmeye başlayan ve hakikaten güzel olduğunu hissettiğiniz bir şeyleri birileriyle paylaştığınız anda o şeylerin yerle yeksan olduğunu görürsünüz çoğu zaman.

  buna kimisi nazar der, kimisi kötü enerji.

  sonrasında bu güzellikleri etrafla bir tık geç paylaşmaya karar verirsiniz, en azından olgunlaşıp bok olmayacağı seviyeyi bekleme durumuna geçersiniz. lakin, çarklar yeniden dönmeye ve sonuç olarak size girmeye karar verdiği için sonuç yine hüsran olur.

  sonra kimseyle hiçbir şeyi paylaşmama noktasına gelirsiniz - ki bu sefer de hayatınızda güzel şeyleri çok nadir görmeye başlarsınız.

  saçma bir döngüdür yani.

  bunun başka bir versiyonu da yenilen güzel bir yemeğin, görülen güzel bir filmin veya bu gibi pek çok şeyin keşfini engellemek; bunları saklı tutmaktır.

  bencilliktir aslında biraz; ayrıca yine 'bok edilme korkusu'nu da barındırır içinde bu hareket.
 • yaptiginiz isi tamamlayabilmeniz icin gerekli istektir.farkli bir noktadan yaklasacagim. bir is yapiyorsunuz diyelim, mesela ingilizce ogreniyorsunuz. bunu birilerine soylediginizde diyelim ki o kisiler "aa ne guzel keske ben de ogrenebilsem, cok iyi yapiyorsun" gibi seyler soyledi.bu durumda insan psikolojik olarak bir tatmin yasiyor ve o yaptigi ise karsi motivasyonu azaliyor. bu durumda da o basladigi isi yarim birakabiliyor.bu sebeple yaptiginiz is tamamlanana kadar kimseye soylememeniz o isi bitirmenize yardimci olacaktir ve daha motive calisacaksiniz.
 • büyüsü kaçmasın diye yazmıyorum.
 • (bkz: bencillik)
 • paylasmama istegi degil korumaktir, paylasirsin yoksa. guzel seyleri guzel insanlarla paylasirsin, cirkin insanlardan da guzel seyleri korursun. eger korumazsan guzel seyler de cirkinlesir, kadinlar da cirkinlesir, sehirler de kadinlar gibi cirkinlesir, guzel olan her sey tecavuze ugradiginda da geriye paylastigina pisman oldugun hayallerin kalir, cirkinlese sen kalirsin.
 • aileniz hariç kimseyle paylaşmayın. aile dediysem... anne ve baba.. gerisi tırt..
 • (bkz: tek eşlilik)
 • paylaşılırsa sevilebileceği korkusu olan mevzudur, çünkü paylaşılmamak konusunda direnilen şey her neyse çok çabuk piç edileceği gibi çok çabuk alay konusu da olabiliyor. -alay edilmesi hususu başka bir konu başlığında dipten sona tartışılabilir elbet dursun şimdi-

  hele ki güzel şey kişinin hayatında önemli bir yerdeyse bambaşka bir konuyla elele tutuşmuş oluyoruz, çünkü bu mevzu ilk ağızdan çıktıktan hemen sonra başka birinde görülürse, duyulursa -alay konusu olursa, ki en fenası- acıtır, tuttuğunuz elleri bırakma isteğini ateş eder.
 • bencillik olarak nitelendirmek doğru değil bence. tamamen koruma içgüdüsü.

  eğer toplum tüketmeye bu kadar meraklı olmasaydı herkes güzel bulduğunu birbiriyle paylaşırdı. güzel bulunan her neyse onu korumak için gizlenir. yaban ellerde ziyan olmasın diye.