şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karnı tok, sırtı pek, gönlü de zengin olan kişilerin, çiçekler kadar mis gibi sükutun keyfine kelebekler gibi narin ve zarifçe armoni katması halidir. en yetenekli şarkıcılar dahi es vermeden eserlerine devam edemezlerken güzel yaşama yeteneğine sahip, kendi kalitesini yaptığı değil yapmadığı olumsuzluklar ile belirleyen, şuur sahibi kişilerin en zor anlarda dahi kızgınlıklarını yönetebilip, yakışanı bularak, aksi sözler kullanmadan "one minute" (bir dakika) diyerek,kötü diyaloğa girmeden es verebilme gücüdür.
 • bir dost demiş, ne güzel demiş: "utancın gizli evinde günahla oynayan kazanamaz."
 • kur'an-ı kerim'de güzel bir ağaca benzetilendir.

  görmedin mi? allah nasıl bir misal verdi. güzel bir söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir.
  (o ağaç) rabbinin izniyle her zaman meyve verir. öğüt alsınlar diye allah insanlara böyle misaller verir.
  kötü sözün durumu da, yerden koparılmış, kökü olmayan kötü bir ağaca benzer.(14:24,25,26)

  ve her daim kullanılması gerekmektedir:

  kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. sonra şeytan aralarını bozar. çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.(17:53)

  dikkat ettiyseniz burda inananlar, iman edenler gibi bir sınırlandırma yoktur. mümin, tüm insanlara güzel söz söyler. hatta ve hatta has kullar şunu yapar:

  rahmân'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) «selam!» derler (geçerler) (25:63)

  şimdi aklıma gelmeyen bunun gibi onlarca ayet var müslümanlara nezaketi öğütleyen. peygamber efendimizin hayatı aynı şekilde örneklerle dolu. bir bunlara bakıyorum bir de dini, islam'ı savunuyorum diye ağzından küfür dışında bir şey çıkmayanlara. kardeşim niyetin belli ki iyi ama sinirlerini kontrol edemiyorsan bir sinir harbine girmeyeceksin. öfkene yenik düşüp aslında savunmaya çalıştığın değerlere zarar verdiğini fark etmelisin.

  unutma;

  güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. allah hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır. (2:263)
 • charles bukowski; "find what you love and let it kill you."

  bugün burda bi yazıda gördüğüm ve beğendiğim söz.

  birde aynı yazar yıne aynı yazısında insanlar 25-30 yasında ölür ama 70 yaşında gömülür demiş. bunuda beğendim.
 • söylenmiş güzel bir söz seni güldürür veya ağlatırsa ruhun artık bir takım insanca dalgaları almaya başlamış demektir.