şükela:  tümü | bugün
  • rastladığım sayısız örneğin yanında, az önce karşılaştığım çarpıcı bir örnek üzerine tanımlama ihtiyacı duyduğum, özellikle kızlar üzerinde çok daha yoğun bir şekilde gözlenebilecek olan maruziyettir.

genelde erkekten dişiye doğru mağruz edilir. sebebi, genetik temelli bilinç dışısal bir yönlendirmedir. aynı, acıktığında kendini bir anda mutfakta bulmak gibidir. bir erkek, kendini bir anda güzel bir kıza yardım ederken bulabilir, bu kız her ne kadar yardım eden erkek için ulaşılamaz olsa da.

az önce karşılaşmış olduğum çarpıcı örneği de buraya iliştireyim.
    bir işte iyi olan bir er kişisi, o işte kötü olan bir er kişisine yardım etmekte mırın kırın ediyor, kaçamak cevaplarla onunla uğraşmaktan kaçınmaya çalışıyorken; bu işte başarısız olan güzel bir dişiye yardım etmesi ricasını sırıta sırıta, kendinden geçmiş bir ses tonu ile "e oluuuur hehe." şeklinde yanıtlayıp yarıdm için dişinin yanına gidiyor.

.

edit: bu işi daha bi' teknik açıklayayım:
    erkeğin genlerine yazılı üreme güdüsünden dolayı, onun doğurgan bir kadınla geçirdiği zaman dahi, kadın yalnızca onun yanında bulunduğu için ona zevk verebilir. bu, genlerin belirlediği hedefe bir şekilde yaklaşıyor olmaktan dolayı salgılanan mutluluk hormonları ile gerçekleşir.
    güzel bir kızla vakit geçirmek, bu mekanizmadan dolayı erkeği aksiyomatik olarak mutlu eder. erkek, kadına yardım edip, bunun karşılığında mutluluk hali yaşar. bu, bir çıkar ilişkisidir.

bu mekanizma, bir annenin çocuğuna sarıldığında salgıladığı mutluluk hormonu ile mutlu olması mekanizmasıyla aynı mantıkta çalışır. anne, çocuğuna yardım ederek mutlu olur. çocuk da bedavaya var olmuş olur.

ne anne, bir et parçasına sarılmaktan mutlu olduğu için salaktır; ne erkek, üreme eylemine giden yolda mutlu olduğu için salaktır. bunların hepsi doğal, soyun devamı için olması gerekendir.
  • erkeklerin yavşaklıklarını engelleyemedikleri durumdur.

evet işi az bilen erkeğe yardım etmek istemezken aynı durumda olan güzel ama şımarık karıya köpek gibi koşup maymun gibi yardım edersiniz dimi lan eşşoğlu eşşekler.
  • (bkz: hale etkisi)
  • bilmeyeni dövdükleri zamanda, hale etkisi olayını yeni tespit etmiş yazar sağolsun. yukarıda bir başka yazar başlığa link vermiş zaten.