şükela:  tümü | bugün
  • aklın ehlileştirdiği modern insanın içinde bulunduğu hastalıklı halin yaşadığı gerçekliliğidir.

    biçimi öz olana tercih edişimizden, ilgi uyandıranın ifade edilen değilde nasıl ifade edildiği olmasından yani söylenilmeye değer şeylerden artık değerli olanın söylem haline dönüşmesine sebep olan durumun neticesiyle oluşan ezilmiş kölelik halimiz. .

    toplumsal yaşamın belirleyiciliği içinde kabül görmüş "estetik" algılarının etkisi altında tek tipleşen "güzellik" görüsünün dışında kalanın dışlanması modern insanın hem algı kısırlığı yaşanmasına hem de toplum içinde birey olma eylemine engel oluşturmaktadır. aslında daha ileri gitme cesareti içinde olarak "güzellik", "iyilik", toplumsal (kültürel) "doğru" arayışları içinde olma çabası insanı bir çok pratik alanda içgüdüleri ile yaşanılan çelişki içinde hastalıklı bir hale doğru sürükleyebiliyor.

    güzellik çirkinliktedir.

    insanın özüne dönüşü kendisine yine kendisi tarafından biçtiği misyonları reddedip kaybolma haline bilinçten kurtularak ulaşmasıyla mümkün olacaktır. aksi halde yine aklın ehlileştirdiği güzellik egemenliği altında ezilen hasta modern insan içinde binlerce farklı türle beraber yaşadığı doğayı ortadan kaldırma noktası içinde olacaktır.