şükela:  tümü | bugün
  • bromeliaceae familyasından bir bitkidir kendileri.yaprakları koyu yeşildir. ortasında yukarı doğru koyu kırmızı yapraklar yükselir. altta kalan yapraklar zamanla yeşerir. bakımı kolaydır. çiçekçilerde 60 ytl civarında satılan boyları eminönü çiçek pazarında 25 ytl dir. her evde bulundurulması elzemdir, şifa verir*

ahan da resmisi

http://www.detaycicekcilik.com/img/cicek/010.jpg
  • sol frame de adını gördüğümde "aşırı sonbahar sevgisi" için terim uydurmuşlar diye düşündüm, otmuş çiçekmiş böcekmiş kendisi...
  • ortasındaki kırmızı yapraklı bölümün kahverengileşip solduğunda atılmaması gereken çiçektir. meğer yaşam döngüsüymüş.
  • kızılyıldız diye bilinir. yandan çıkan yavruların başka saksılara aktarılması ile çoğaltılırmış. ancak ben bunu henüz beceremedim.
  • ananasgillerden. güzel, gösterişli duran bir bitki.

ne çiçek gibi ne ağaç gibi fakat etkileyici kendisi.

nemli bir ortamda direkt güneş görmemesi gereken bir bitkiymiş. bakalım ilk defa bir çiçeğe ciddi sevgi besliyorum. kendimden başka bir canlıya pek bakamıyorum sorumsuzum bu konuda. genelde gelen tüm çiçekler ölür bir süre sonra.

guzmanya farklı oldu benim için. onunla bağ kurdum. bakabilirim umarım.
  • kendisi haftalardır yaşam destek ünitesine bağlıydı. dün gece ise artık yolun sonuna geldiğini anlayınca fişini çektim. melek oldu..

bari bir yavru vereydi :(
  • heybetli görüntüsünün altında kızıl bir naiflik barındıran güzide çiçek.