şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin en matiksiz biletlendirme mantigina sahip sirket.
  amsterdam sehri diger avrupa sehirlerinde oldugu gibi bolgelere (zone) bolunmus bir sehirdir. bir yolcu olarak donemlik biletiniz yoksa, ya odemeyi bineceginiz ulasim aracinda pesin yapabilirsiniz ya da strippenkart denen uzerinde 25 ya da 45 hane bulunan kombine bilet alirsiniz. diyelim ki 45'liginden aldiniz. bu bilet ile 45 kere mi aracabinebilirsiniz, 45 bolge mi gidebilirsiniz? tabi ki ikisi de degil. 1 bolge icerisinde yolculuk etmek istiyorsaniz 2 hane harcamaniz lazim. yolculugunuz 2 bolgede olacaksa 3 hane harcamak gerekiyor. yani 45lik kartinizla 22 kere ayni bolge icerisinde veya 15 kere iki bolge icinde veya 11 kere 3 bolge icinde yolculuk edebiliyorsunuz. 2009 fiyatlarina gore 45lik kart 21,60eur olduguna gore bir hane 48 cent oluyor. yani bir bolgede yapacaginiz yolculuk 0,96eur, iki bolgede yapacaginiz yolculuk 1,44eur, 3 bolge ise 1,92eur oluyor.
  burada aslinda ilk hane acilis ucreti (bindi-indi parasi) sonraki haneler de bolge sayisini ifade ediyor. lakin mantikli gozukse de sehire yeni gelmis birisine bu sistemi anlatmak bir kabus.

  bu mantigi 2009 yilinda birakacaklamis hadi hayirlisi. o da bir garip hem girerken hem cikarken akbil okutmak gibi bir mantiga sahip olacak sanirim.
 • uludağ sözlük'ten gelen alışkanlık. ingilizin köpeği ekşi evrendeki swh (smiley was here)'ın eşdeğeri, hatta daha güzeli.

  (bkz: gülücük var burada)
 • 2011 yılı itibariyle, bunların otobüslerine bindiğinizde, bizim otobüslerde orta kısmına denk gelen boşlukta bulunan vezne tarzı yerde oturan görevliden bilet alıp, biraz sağ tarafta bulunan makinaya okutmanız gerekiyor.

  eğer "kendimi şanslı hissediyorum" diyorsanız, bilet almadan da seyahat edebilirsiniz.

  ama ara ara, bir anda "hop" diye otobüse atlayıp, "çıkarın lan biletleri" diyerek kontrol eden arkadaşlara yakalanırsanız, sağlam cezası var.
 • ulaşım sistemini çözmüş abiler. günlük kartlar var sınırsız tram ve otobüs bağlantısı sağlıyor. güncel rakamlar 7,5 eur yetişkin , 2,5 eur çocuk.