• bi donem * aralıksız takip attiğim dergi. yukarıda bir cok ki$inin de bahsettiği gibi efsane bir kadrosu vardı ve o kadronun bir kısmı $u an lombaktadır. bi ara dagıtım sorunu ya$amı$lardı. bbd ve yaysatın dagıtım payı istemeleri uzerine bu i$i kendileri ustlenmi$ ve sınırlı yerlerde satı$a sunulmu$tu. ayrıca emrah ablak, cengiz ustun ve memo tembel cizer gibi cizerler ilk ko$elerini burda cizmi$lerdir.
    kuul takılan kııl kenan, esi nadide, biz bıyıksızlar, kabız kugu, tonguc, maymunlar cehennemi, grup perisan, sıdıka, okican derdinde kasap et, mithat ve mirsat, zihni sinir, iliskiler aklıma gelen ko$eler ve karakterler.
  • cok kucuk yaslarda baslayan mizah dergisi okuyuculugumun son duragi. universite yillarimda iki elim kanda olsa hbr maymun'umu okur, porof zihni sinir'in sinavini cozerdim kendi odevlerimden once.** universite bitti, biz uzak diyarlara goctuk, sonra duyduk ki hbr maymun da gazete bayilerini terkedip sahaflara yar olmus.
    bir kitap fuarinda aldigim bir yillik bir hbr maymun albumu vardir, cizerlerin imzaladigi, o da bana o guzel gunlerden yadigar kaldi.
  • küçük kardeşlerin -abla ve ağabeylerinin sayesinde gırgırla tanıştıkları mizah dünyasında- bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir dönemi yansıtır bu dergi.
  • çizerlerden imzalı bir hbr maymun cildi ve yüze yakın dergisiyle öğrencilik yıllarının en güzel hatırası. sayesinde birçok sıkıcı ders su gibi akıp geçmiştir, zihni sinirin alkıbolları beyin fırtınası yapılarak grup olarak çözülmüştür. bir demet tiyatroya sıdıkadan çalıntı diye sinir olunmuştur. aptülikayla popçulara sinir olunmuş saç uzatmaya karar verilmiştir. ilk defa üstünde karikatür olan bir tişört satın alınmış (tonguç-the fucker of art) gururla giyilmiştir. (sonradan yerbezi oldu sahip çıkamadık) ergün gündüz'le şarap rızanın maceraları okunmuş, ergünün kendini devamlı etrafında bi sürü hatunla çizmesinden (hakkaten ne güzel çiziyodu) özenilmiş, ama kuul takılan kıl kenandan öteye gidilememiştir. bi de ilişkiler vardı mehmet ersoy'un, paso çıplak hatun çiziyodu...buna da bakıp iç geçirilmiştir(konsepti bozmıyım)
  • (bkz: hey gidi)
  • derginin sahibi ilk dergiyi cikaran kadronun tamamidir. tum yazar/cizerler dergiye esit miktarda ortakdir ama tck basin yayin yasasindaki imtiyaz sahibi kavramina gore derginin yasal tek sorumlusu olma gerekliliginden ergun gündüz imtiyaz sahibi olarak dergide gorevlendirilmistir. haftalik bagimzis rahatsiz dergi kavramida zaten patronu olmayan dergi kavramindan turemistir.
  • bulent ustun'e sormustum kitap fuarinda, kusak farki var diye ayrilmis
  • hibir adli pokemonun evrimden sonra aldigi isim.
  • ilk ciktigi donemler gazete bayiilerinde pek cesitli dergi isimleri yoktu.
    zorlanirdik.
    -bir hbr verir misiniz?
    -ne r ne r?
    -bir hbr vardi ya hani hibir simdi hbr oldu.
    -yavrum hımır kumur yok bizde, nalbura bak sen

atilla atalay pek guzide bi yazardi.sıdıkanın hastasiydim. bir donem sadece atilla atalay icin okunur oldu. sonra kitapları cikinca hbr almaya gerek bile kalmadi. kendini yedi bitirdi dergi.
hesabın var mı? giriş yap