şükela:  tümü | bugün
 • 1866 dogumlu ingiliz bilimkurgu yazari. zaman makinasi, gorunmez adam, dr moreau'nun adasi gibi bircok onemli bilimkurgu kitabi vardir.
 • modern bilimkurgunun babası,
  zaman makinesi, görünmez adam ve dünyalar savaşı adlı romanlarıyla bir çok yazar ve sinemacıya esin kaynağı olmuş, bilimkurgunun imgelem alanını genişletmiş geleceğe yönelik sezgileri aşmış dedirten yazar
 • herbert george wells
 • babasi bahcivanlik, annesi hizmetcilik yapan, gencliginde bir ascinin yaninda calisarak hic sevmedigi insanlara hizmet etmis ve bu yuzden de hep esitsizlikten yakinmis sosyalist gorunumlu liberal yazar.

  bilgili asciyla birlikte zenginlerin konusmalarindaki hatalari bularak eglenmis ve onlarin hizmet edilmeyi hakketmedigine karar vermis ve yalnizca hakedenlerin yonetmesi gerektigine dair teorilerini o zaman gelistirmistir. kendisine liberal sifati iste bu meritokratik* duzen istegi nedeniyle yakistirilir.

  bir sekil burs kazanip thomas huxley'in yaninda biyoloji ogrenmistir. burada edindigi bilgiler kitaplarina cok yansir. orn. marslilarin anatomik yapilari, canlilarin evrimi...

  bir donem fabian topluluguyla calismistir.

  bilim kurgu'da ileride klise olacak bir cok seyin ilkini yazmistir.
  ayrica bilim kurgunun yaninda da bir cok eser vermistir. toplam 150 civari kitap yazmistir.

  dunya devleti (bkz: world state) diye bir teorisi vardir. tum insanligin ortak bir cati altinda birlesecegi bir yapidir bu. (ne yazik ki bu yapi the war of the worlds de oldugu gibi ortak bir dusmana karsi olusur. bu anlayisin en abartili sonucu asimov'un oteki galaksilerden gelecek tehlikelere karsi tek bir galaksi isteginde gorulebilir) bunu gerceklestirmek icin hitler,mussolini,stalin (ki onunla konusunca morali bozulmus), zamanin abd baskani gibi kisilerler konusmus ve fikirlerini aktarip onlari heyecanlandirmistir. (bkz: dunyayi kurtaran adam) milletler cemiyeti'ni onun bu isteginin gerceklesecegine dair bir umut olarak gormus fakat ikinci dunya savasindan sonra umutlari tukenmis ve karamsar bir kisilige burunmustur. "ben size dunyayi kurtarmak icin gerekenleri soyledim, yolı gosterdim. yapip yapmamak size kalmis" moduna girmis. siyirmistir.

  george orwell ve aldous huxley'in onculudur.
 • gorunmezlik, zaman yolculugu gibi binlerce yazar, yonetmen vs. tarafindan kulanilan fikirlerin yaraticisidir.
  (bkz: time machine)
  (bkz: the invisible man)
  (bkz: war of the worlds)
 • teorileriyle dünyayı değiştiremediyse de edebi bir tür yarattığı için büyük bir öncüdür.
  "kısa dünya tarihi" adlı kitabı vaktiyle varlık yayınlarından çıkmıştı, sanırım yeniden basılmadı.
 • h.g. wells (1866–1947): bromley/ kent doğumlu wells’in babası profosyonel bir kriket oyuncusu, annesi ise ara sıra kahyalık yaparmış (housekeeper!) . küçüklüğünden kendisine edebiyat sevgisi aşılanan wells londra bilim okulundan burs kazanmış, sonraki yıllarda ise kuzeni ile evlenip yazarlığa başlamıştır (1893). daha sonra karısını öğretmenlik yaptığı yıllarda bir öğrencisi için terk etmiş ve onunla evlenmiştir. bu sıralarda time travel adlı kitabı, zaman yolculuğu hakkındaki bir sınıf münazarasından yola çıkmıştır…

  sadece bilimkurgu değil tarih alanı ile ilgili birçok kitabı vardır.
 • zaman makinesi, dünyalar savasi, görünmez adam gibi yapitlari ile kendini tanitis yazar. ayrica ünlü 1984romaninin yazari george orwell orta okuldayken o okulun müdürlügünü yapmistir.
 • dünya tarihinin ana hatlarıadlı kitabı atatürk'e türk tarih ve dili ile ilgili önemli ipuçları ve motivasyon vermiş tarihçi. hatta öyle ki türk tarihinin ana hatları bu kitaptan hareketle -bir kısmı atatürk tarafından olmak üzere- yazılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap