şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oldukça manidar olan kıyafet. tesadüf olması da imkansız.
 • (bkz: oversensitivity)
  (bkz: aşırı duyarlılık)

  2018'de artık bu gibi şeylere tepki vermek ırkçılık sayılmalı.

  ihtilaf editi:
  yine siyahi bir bireyin asıl tweet'e attığı yanıta bakacak olursanız:
  https://twitter.com/…orge/status/950140693770637314

  bu olay da yalnızca kırıcı olduğunu düşünüp üzerine gittiğinizde kırıcı hale gelen olaylardan biri. o bağlamda oversensitivity olduğunu belirttim. yoksa dünyanın her yerinde ırkçılık, özellikle siyahilere yapılan ırkçılık had safhada bunun farkındayım. değerli suserlerimizin yanıtlarına bakacak olursanız ırkçı alt anlamlar içeren 'zenci' kelimesi aşağıda zaten milyon kez kullanılmış mesela.

  (izleyiniz: rt monkey hoodie debate)
  politik doğruluk editi:
  zanzibarlı anlamında olan zenci kelimesinin ırkçı anlamları olmadığı söyleniyor. bilir misiniz amerikalılar 200 yıldır yerlilere indian (hintli) diyorlar. ne alaka değil mi?

  politik doğruluk editi 2:
  yazarların söylediklerine göre zenci kelimesi farsça siyah demek ve hiç bir ırkçı alt anlamı yok. katılmıyorum bu görüşe. çünkü kelimeler belirli evrelerden geçerek kendi anlamlarının parodisi hallerine gelebilirler. zenci kelimesi zaten osmanlı döneminde kölelik varken kullanılmaya başlanan bir deyiş. siyah kelimesi yerine bu insanlara zenci demek, kadın kelimesinden utanıp bağyan kelimesini kullanmaya benziyor aslında bir açıdan.

  (bkz: slavery in the ottoman empire / zanj)
  (bkz: zanj)

  indian / native editi:
  ya hu arkadaşlar tabiki colomb orayı hindistan sandığı için adamların adı öyle kaldı ve hala yerlilere hintli diyen milyonlarca insan var. bu küçük bilgiyi bilmeden yukarıdaki bilgiyi vermek mümkün mü? hepiniz neden bilmediğimi düşünüp mesaj atma ihtiyacı hissetmişsiniz.

  yazarlardan gelenler editi:
  rizgar azad'ın bildirdiğine göre zenci farsçadaki pas rengi kelimesinden evrilen bir kelime.

  bahtiacikbedevi'den gelen bilgiye göre zanc farsça siyah manasına geldiği için o dönemde farsçadan geçen bir kelimeymiş
 • siyahi çocuğa maymun tişörtü giydiriliyor ve birileri bunu duyar kasmak olarak nitelendiriyor.

  2018 değil 2118 olsa da bu gibi davranışlar ırkçılıktır ve sağlam bir tepkiyi hakediyordur.
 • ırkçılık içeren kıyafettir ve ahmaklıktan başka bir şey değildir ancak, fotoğrafı ilk gördüğümde kahkaha attım yalan yok.
 • kesin oversensitivity'dir kesin. adamlar çocuğa üstünde yazan yazının türkçe'si "ormandaki en havalı maymun" olan bir kıyafet giydirmişler ve bunun ırkçı olmadığını iddia ediyorsunuz. mal mısınız taklit mi yapıyorsunuz abi?

  ırkçı hareket.
 • çocuk işçi çalıştıran şirketten beklendik bir hareket bence. alışveriş yapmamakla ne kadar iyi yaptığımı tekrar fark ettim.

  çocuk işçi haberleri için: the guardian (ingilizce)
  türkçe haber
 • uuuuu
 • lanet olsun, sömürmeyin artık şu çocukları.
 • rezalet puanı 10/10 dur. bunu bile bile yapmıştır kesin ırkçı reklamcısı, tasarımcısı, ve ilave her kim varsa...
 • tepki çeken kıyafet üzerinde coolest monkey in the jungle yazılı bir çocuk giysisi. siyahi kökenli bir çocuğun fotoğrafıyla paylaşınca olaylar kopmuş tabi.

  ürünün sayfası aşağıdaki gibi:
  http://www2.hm.com/…_gb/productpage.0575530003.html

  tepkilerden sonra komple çocuğu kaldırıp sadece giysiyi koymuşlar. aman dikkat, bu sefer de hayaletler tepki gösterebilir *.

  yalnız iki ucu keskin bıçak gibi bu tür mevzular.
  gerçekten aynı kıyafet beyaz tenli bir çocuğa giydirilseydi, yine ırkçı olarak mı değerlendirilirdi yoksa çocuğun sevimli bir maymuna benzetilmesi bakış açısıyla mı değerlendirilirdi?

  art niyet olup olmadığını anlamak için belki de tüm kataloğun taranıp, bu tarz mesaj içerebilecek kıyafetlerde kullanılan fotoğraflarda homojen dağılım (hem siyahi hem beyaz) olup olmadığı incelenmeli.