şükela:  tümü | bugün
 • sinema bilgisi takdire şayan karşılıklı freud tartistigimiz gelecegin yonetmeni.
 • kendisi hakkında söyleyebileceğim tek şey;
  bu adamın açık açık allah belasını vermiştir. yok böyle bir hayat, kader tamlaması amk.
  adam dünya üzerinde görülebilecek tüm acıları görmüş bi tek hamilelik acısını bilmiyor desek yeridir valla.
  ekşi sözlük yazarından bahsetmiyorum, bilim kurgu ve felsefe üzerine kitapları olan yazardan bahsediyorum.
 • sinemaya bakışı suspiria'yı seth macfarlane'in elinden çıkarmaya benziyor. öyle de acayip bir yazar.
 • kitapları allen poe nunkilere benzer. öykülerini okurken anlamıyorum diye düşünürsünüz fakat hikaye bitipte şöyle bir geriye çekilip düşündüğünüzde yazım tarihini de göz önüne alırsak, vay be dersiniz..
 • cthulhu mitosu'nun yaratıcısı, korku ve bilim kurguyu mükemmel bir şekilde birleştiren, günümüz yönetmenlerinin örnek alması gereken bir yazar

  annesi ve babası aynı akıl hastanesinde ölmüştür, sanırım bu durum onun neden normal bir insan olmadığını yeterince kanıtlar nitelikte

  yaşarken hiç öykü kitabı basılmadı

  gündüzleri genellikle uyuduğu için nadiren gün ışığına çıkarmış

  geceleri korkadı, bu korkunun kaynağı karanlık değil hikayelerinde de anlattığı “gece kasveti” (nightgaunts) adını verdiği yaratıkları hayal etmesidir.

  öldüğünde karısının söylediğine göre cinsellikten hoşlanmıyormuş

  bir çok filme, müziğe hatta oyuna ilham kaynağı olmuştur
  re-animator (herbert west - diriltici)
  the thing (deliliğin dağlarında)
  metallica - the call of cthulhu ve black sabbath - behind the wall of sleep (aynı adı taşıyan hikayelerden esinlenilmiştir)
  call of cthulhu adlı oyunu bulunmakla birlikte, skyrim'den dota'ya birçok oyunda irili ufaklı referanslar vardır
 • okuru bilinmezlik, tekinsizlik, anlasilamayan ile korkutan yazar. yasadigi surece degeri bilinememistir. hikayeleri ucuz roman dergilerinde(pulp fiction) cikmistir.
 • jorge luis borges'nin kum kitabı'ndaki (el libro de arena) başka şeyler daha var (there are more things) öyküsünün anısına adandığı kişi, yani howard phillips lovecraft veya h . p. lovecraft.
 • howard phillips lovecraft, 20 ağustos 1890 yılında rhode ısland, providence'de doğmuştur. asosyal ve içe kapanık büyüyen lovecraft ilk şiirlerini 6 yaşında yazmaya başladı.
  büyükbabası tarafından desteklenen yazar, arap mistizmine ve gotik korku öykülerine ilgi duymaya başladı. yazdığı garip öyküler annesini endişelendiriyordu. annesinin baskısından dolayı sürekli hastalanan howard phillips lovecraft, 8 yaşına kadar okula gidememiştir.
  zamanını evde okuyarak astroloji ve kimya üzerine araştırma yaparak geçirmiştir. 4 yıl sonra tekrar hope street lisesine yazılmıştır. büyükbabasının ölümünden sonra yazar intihara kalkıştı. 1908 yılında liseden mezun olmadan önce bir sinir krizi geçirdi ve diplomasını alamadı.
  howard phillips lovecraft, 1903-1913 yılları arasında birçok bilim kurgu öykü yazdı. bu yıllarda insanlarla olan ilişkisi sadece annesi ile sınırlıydı. ancak bu the argosy dergisine yazdığı mektup ile değişti.
  yazısı ile uapa adında bir amatör yayın derneğinin başkanı olan edward f. dass'ın dikkati çekti. daas, 1914 yılında howard phillips lovecraft'ı derneğe katılmaya davet etti ve 1917 yılında mezar ve dagon başta olmak üzere birçok bilim kurgu ve polisiye öykü yazdı.
  yazarın en verimli dönemi, yaşamının son on yılında providence'e döndükten sonra başladı. en bilinen kısa öyküsü "charles dexter ward vakası ve deliliğin doruklarında"yı bu dönemde yazdı.
  alonzo typer'ın günlüğü, tümsek, kanatlı ölüm gibi birçok hayalet öyküsünü edebiyat dünyasına tanıttı.. en üretken olduğu bu yılda iyice yoksullaşan yazar hayatta kalan teyzesi ile küçük bir pansiyona taşınmak zorunda kaldı.
  1936 yılında howard phillips lovecraft'a bağırsak kanseri teşhisi kondu. yetersiz beslenmeden dolayı durumu iyice ağırlaşan lovecraft, 15 mart 1937 yılında providence'de hayatını kaybetti.
  howard phillips lovecraft adı, 1926 yılında yazdığı korku romanı cthulhu mitosu'yla ölümsüzleşti. bu roman birçok filme, besteye ve çizgi romana esin kaynağı oldu.
  günümüzde de yaşamını sürdürenler arasında stephen king, bentley little, joe r. lansdale ve neil gaiman'ın bulunduğu birçok bilim kurgu yazarına esin kaynağı olmuştur.
 • en sevdiğim yazarlardan biridir. eserleri içerik olarak olağanüstü güzelliktedir ancak üslûbu çok hantaldır, yazdıkları akıcı değildir.

  aşağı ırklardan (untermensch) hoşlanmamakta ve bunu yazısal olarak dile getirmektedir.

  her arızalı insan gibi annesiyle patolojik bir ilişkisi vardır.

hesabın var mı? giriş yap